Slovensko sa pripojilo k deklarácii o obetiach totality

Deklaracia
Ministri po podpise deklarácie Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Slovenské ministerstvo spravodlivosti sa vo Varšave pripojilo k spoločnej deklarácii ministerstiev spravodlivosti a predsedu Európskeho parlamentu o obetiach totalitných režimov.

Ako dnes agentúru SITA informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla, jedným z hlavných cieľov dokumentu je upozorniť na dôležitosť zachovávania a uctievania si spomienky na obete nacizmu a komunizmu a predchádzať tak tragickým udalostiam spojeným s týmito režimami. Zároveň táto deklarácia symbolizuje vzájomné porozumenie a solidaritu, pokiaľ ide o tragické zážitky spojené s totalitnými režimami. Za Slovensko dokument podpísala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková.

Okrem zástupcov krajín Visegrádskej štvorky svoj podpis pod tento dokument pridalo aj Chorvátsko, Estónsko, Grécko, Francúzsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko či Švédsko. Kolíková pri tejto príležitosti vo Varšave spomenula aj fakt, že slovenský parlament nedávno schválil novelu Trestného zákona. V rámci nej sa zaviedol aj osobitný trestný čin verejného popierania, schvaľovania alebo ospravedlňovania zločinov holokaustu či zločinov režimu založeného na fašistickej alebo komunistickej ideológii, alebo zločinov iného podobného hnutia, ktoré smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd. Od septembra za takéto konanie hrozí páchateľom trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Pietna spomienka na ľudí, ktorých nespravodlivo a protiprávne väznil komunistický režim, sa konala aj v ústave v Leopoldove. Prítomným, medzi ktorými boli aj bývalí politickí väzni, sa prihovorila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Naozaj len vtedy, keď budeme mať odhodlanie upozorňovať aj na náznaky nespravodlivosti a porušovanie práv iných, len keď budeme mať odvahu zakročiť, ak by sa tieto náznaky zmenili na skutky a len keď budeme úprimne ctiť slobodu svoju, ale aj každého iného, len vtedy získame šancu na to, aby neboli ďalšie dôvody na vznik takýchto pamätných miest,“ uviedla pri tejto príležitosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR