Slovensko sa v Bruseli prezentuje výstavou Hľadanie krásy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hladanie krasy
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (vľavo v popredí) počas otvorenia výstavy Hľadanie krásy / Searching for Beauty, ktorá bude reprezentovať Slovensko počas predsedníctva v Rade EÚ v bruselskom Parlamentáriu. Belgicko, Brusel, 11. júl 2016. Foto: SITA/MZVaEZ SR/Diana Černáková/SZ Brusel

BRATISLAVA/ BRUSEL 12. júla (WebNoviny.sk) – Slovenské výtvarníčky OVÉ Pictures otvorili v pondelok večer v bruselskom Parlamentáriu multimediálnu výstavu Hľadanie krásy/Searching for Beauty. Výstava reprezentuje Slovensko počas predsedníctva v Rade EÚ. Ukazuje Slovensko ako na dynamickú krajinu talentovaných ľudí, ktorí idú so súčasnými trendmi.

Ako ďalej agentúru SITA za organizátorov výstavy informovala PR manažérka Denisa Vološčuková, na slávnostnom otvorení sa zúčastnila podpredsedníčka Európskeho parlamentu Sylvia Guillaume, zástupcovia europarlamentu a aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Výstavu je možné vidieť v Parlamentáriu

Budúcnosť Európy vrátane estetických hodnôt je v rukách mladej generácie. Preto sme išli hľadať odpovede o európskej umeleckej budúcnosti k talentovanej dvojici slovenských výtvarníčok Michaele Čopíkovej a Veronike Obertovej,“ cituje tlačová správa vyjadrenie šéfa slovenskej diplomacie Lajčáka na vernisáži. Umelecký projekt má dve dimenzie – interaktívnu výstavu v budove Parlamentária a druhú na špeciálnej webstránke http://www.hladaniekrasy.sk (http://www.searchingforbeauty.eu). Výstavu uvidia záujemcovia v Parlamentáriu, návštevníckom centre Európskeho parlamentu do 18. septembra. Ďalej poputuje do holandského Amsterdamu a rakúskeho Linzu. Po skončení nášho predsedníctva sa začiatkom roka 2017 predstaví v Bratislave.

Podľa riaditeľky Slovenského centra dizajnu a kurátorky projektu Márie Riškovej výstava „hovorí o potrebe hľadania novej krásy, s ktorou sa vieme identifikovať, ľudských tém, ktoré sú nám všetkým spoločné a idú aj za rámec politiky„. Hľadanie krásy poukazuje tiež na to, že do nášho vnímania vizuálnej kultúry sa v poslednom čase dostali obrazy prostredia, v ktorom žijeme. „Filozofia projektu bude možno aj terčom kritiky, pretože hľadanie krásy budú niektorí považovať za niečo patetické, gýčové, čo v dnešnej dobe nepotrebujeme. Chceme krásu hľadať na miestach, ktoré sú možno neobvyklé. Vyzývame ľudí, aby hľadali krásu okolo seba, vo svojich domovoch, v meste, kde žijú, v drobných veciach, ktoré si doteraz nevšímali,“ povedala pre agentúru SITA o projekte Mária Rišková.

Prizvali k tvorbe aj verejnosť

Populárny formát digitálnej grafiky GIF (graphics interchange format), ktorý umožňuje jednoducho vytvárať krátke animácie a zdieľať ich na sociálnych sieťach, si autorky zvolili ako východisko celého projektu Hľadanie krásy. Krátke animácie zložené z obrázkov v časovej slučke používajú najmä na webstránke, ale i v rámci interaktívnych papierových objektov na výstave. Objekty sa v súčinnosti s divákmi správajú ako historické optické hračky – zoetrope, dioráma či praxinoskop. Je tomu tak vďaka ich oživeniu elektronikou v spolupráci s umelcami Jánom Šickom a Romanom Mackovičom. K výstave Hľadanie krásy patrí aj webstránka http://www.hladaniekrasy.sk (http://www.searchingforbeauty.eu), na ktorej si ktokoľvek môže vygenerovať a zverejniť svoj GIF. Webstránka je vlastne online galériou a zároveň generátorom GIF-ov. Autorky týmto krokom prizvali k tvorbe aj verejnosť, jednotlivcov a tiež inštitúcie.

Hlavným organizátorom projektu je Slovenské centrum dizajnu, ktoré do série kultúrnych akcií k predsedníctvu SR v Rade EÚ pripravilo aj putovnú výstavu slovenského produktového dizajnu Dialógy SK. Slovensko sa počas svojho historicky prvého predsedníctva v Rade Európskej únie (SK PRES), ktoré trvá od 1. júla do 31. decembra tohto roka, predstavuje ďalšími desiatkami kultúrnych akcií. Podrobne sú zverejnené na webstránke nášho predsedníctva http://www.eu2016.sk/sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák