Slovensko sa v počte ubytovaných hostí vrátilo o 20 rokov späť, hotely i reštaurácie žiadajú viac peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hotel, izba, rekreácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku sa v minulom roku ubytovalo 3,2 milióna hostí, čo je o polovicu menej než v roku 2019. Časový rad Štatistického úradu siahajúci po rok 2003 ani neukazuje, kedy presne v histórii malo Slovensko tak nízky počet návštevníkov. Veľmi blízko k tomuto číslu však bola SR v roku 2004, keď bol počet ubytovaných hostí len o 14-tisíc vyšší ako vlani.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vysoký prepad prišiel po pozitívnom rekorde z roku 2019, keď sa číslo šplhalo k 6,5 miliónu návštevníkov. Negatívny vývoj v minulom roku sa, samozrejme, odrazil aj na tržbách, ktoré boli medziročne nižšie takmer o polovicu. Informoval o tom vo štvrtok analytik Slovenskej sporiteľne (SLSP) Matej Bašták.

Cestovný ruch potiahli domáci

Z dát ďalej vyplýva, že aj keď celkový počet prenocovaní poklesol, čo je vzhľadom na výrazný pokles návštevníkov pochopiteľné, priemerný počet prenocovaní sa zvýšil z 2,8 na 3,1 noci. „Možným vysvetlením môže byť absencia jednodňových cestujúcich na služobné cesty či konferencie a častejšie trávenie dovolenky na Slovensku. Najmä v dátach za letné mesiace totiž vidíme, že slovenský cestovný ruch výrazne potiahli domáci turisti, ktorí v dôsledku neistoty a pandemických opatrení dovolenkovali vo výraznejšej miere doma. Z toho profitovali nielen hotely, ale aj rekreačné aktivity, turistické atrakcie či obchody v okolí vyhľadávaných destinácií,“ ozrejmil Bašták.

Platby klientov Slovenskej sporiteľne v oblasti cestovného ruchu a cestovania v minulom roku boli od prelomu februára a marca v medziročných poklesoch. Najviditeľnejšie to bolo v prvých týždňoch po vypuknutí pandémie na Slovensku (začiatkom marca), avšak v mnohých európskych či svetových krajinách už bol koronavírus rozšírený výrazne viac.

Najviac je postihnutá kongresová turistika

„Čas jarných výletov a first moment rezervácií letných pobytov bol teda silne narušený a medziročné prepady v týždenných objemoch transakcií sa pohybovali na úrovni viac než 90 %. Aj napriek silnému letu prepad v tejto kategórii ostával asi tretinový oproti júlu a augustu roka 2019. S príchodom druhej vlny pandémie v jeseni sa pokles opäť prehlboval, vtedy bol objem platieb medziročne o tri štvrtiny nižší,“ doplnil Bašták.

Turizmus bol v uplynulom roku jedno z najviac zasiahnutých odvetví koronakrízou. The World Travel and Tourism Council priniesla odhad, že pandémia koronavírusu môže priniesť celosvetovo zánik asi 12 – 14 % pracovných miest v tomto odvetví, približne 50 miliónov. Podľa odhadov by najviac zasiahnutou mala byť Ázia (asi 30 mil.), s odstupom nasleduje Európa (7 mil.), Amerika (5 mil.) a zvyšok sveta. Zároveň očakáva, že bude trvať asi 10 mesiacov, kým sa sektor po konci pandémie znovu oživí. Jednou z najviac zasiahnutých oblastí je tzv. kongresová turistika. Táto oblasť sa presunula vo výraznejšej miere do online priestoru.

Pretrvávajúci pokles turistov

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) očakáva pretrvávajúci pokles počtu turistov aj v roku 2021, čo spôsobí výrazný pokles v tržbách nielen v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, ale aj v ďalších službách cestovného ruchu. V porovnaní s rokom 2020 bude pokračovať menší záujem zahraničných turistov, čo sa prejaví v poklese prenocovaní o 70 % v porovnaní s rokom 2019.

V roku 2021 AHRS očakáva pokles počtu prenocovaní o 38 %, čo predstavuje menej ubytovaní v porovnaní s rokom 2019 o viac ako 4,3 milióna. Počet prenocovaní tak v roku 2021 klesne o viac ako 8,7 milióna prenocovaní, čo je najhorší výsledok za posledných 23 rokov.

Žiadajú o navýšenie pomoci

AHRS aj preto žiada Vládu SR a príslušné rezorty, aby čo najskôr navýšili finančnú pomoc v schéme pre cestovný ruch a schválili činnosť a zabezpečili finančné prostriedky pre novú agentúru na podporu cestovného ruchu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR žiada, aby vzhľadom na pretrvávajúci lockdown a predpokladaný vývoj v cestovnom ruchu, predĺžilo termín splatenia odložených sociálnych odvodov do konca roka 2021.

Ministerstvo hospodárstva žiada o upravenie podmienky vyplácania podpory nájmu tak, aby táto pomoc nebola podmienená súhlasom prenajímateľa. Ministerstvo dopravy a výstavby SR, aby znížilo požiadavku poklesu tržby na 30 % tak, ako to umožňujú pravidlá poskytovania štátnej pomoci v zmysle Dočasného rámca a prehodnotilo a zvýšilo výšku pomoci predovšetkým za obdobia lockdownu, a zároveň prijalo opatrenia na výrazne zrýchlenie schvaľovania žiadostí a vyplácania pomoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Matej Bašták
Firmy a inštitúcie AHRS Asociácia hotelov a reštaurácií SlovenskaSlovenská sporiteľňa