Slovensko sa zapojí do Hodiny Zeme, mestá sa ponoria do tmy

Hodina Zeme spája svet
Šiesty ročník ekologickej kampane s názvom Hodina Zeme, ktorá pomáha v boji proti klimatickým zmenám, plytvaniu financií a poukazuje na ochranu našej planéty, sa bude konať 31. marca medzi 20:30 až 21:30. Foto: Archívne foto SITA/AP

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Slovensko sa po šiesty raz zapojí do celosvetového ekologického projektu Hodina Zeme. Ako agentúru SITA informoval koordinátor projektu pre Slovensko Jaroslav Merc, v sobotu 28. marca od 20:30 do 21:30 symbolicky zhasne osvetlenie vo viacerých mestách a obciach našej krajiny. Na hodinu sa v tme ocitnú aj niektoré pamiatky a verejné budovy, napríklad Spišský hrad, Hrad Stará Ľubovňa či Bojnický zámok.

Ku globálnemu podujatiu sa podľa organizátorov môžu pridať aj jednotlivci tým, že zhasnú umelé osvetlenie vo svojich domovoch. „Pridajte sa v sobotu aj Vy k ľuďom po celom svete a pomôžte tak zlepšiť svet, v ktorom žijeme,“ vyzval Merc. „Urobme to pre seba i pre budúce generácie.“ Spomedzi slovenských miest sa do podujatia tento rok zapoja napríklad Banská Bystrica, Žilina, Poprad alebo Prešov.

Projekt Hodina Zeme funguje od roku 2007, keď 2000 firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom meste Sydney vyplo na hodinu umelé osvetlenie. Už o rok neskôr sa do akcie zapojilo 35 krajín. V tomto roku ich má byť viac ako 160. Mestá a obce na Slovensku sa na tejto akcii zúčastňujú od roku 2010.

Do akcie sa po celom svete zapájajú mestá, firmy aj jednotlivci. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie. Viac o podujatí sa záujemcovia môžu dozvedieť na stránke http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom