Slovensko sa znova pokúsi obsadiť post sudcu v Luxemburgu, súdna rada schválila už piateho kandidáta

sudca
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 21. septembra, 16:07

Novou kandidátkou na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ) sa stala Martina Jánošíková. Na pondelkovom 13. zasadnutí ju schválila Súdna rada SR. Do funkcie ju navrhla ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).

Jánošíková momentálne pôsobí ako riaditeľka Ústavu medzinárodného a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Uvedenú kandidátku bude musieť schváliť vláda.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák je presvedčený, že Martina Jánošíková je „jedinečná kandidátka, ktorá spĺňa všetky predpoklady.“ „Slovensko utrpelo neuveriteľnú hanbu. Siedmim členským štátom vrátili len jedného kandidáta. Nám štyroch,“ uviedol Mazák s tým, že očakáva, že Janošíková na európskom súde uspeje.

Slovensko nedokáže obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu od roku 2016. Na súd poslalo štyroch kandidátov, zakaždým však neúspešne. Najprv neuspela Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Po nej neuspel ani expolitik Radoslav Procházka, ktorému chýbal dostatočný morálny kredit. Ivan Rumana nepochodil pre slabú vedomosť o prejednávanej agende. Naposledy Slovensko vyslalo Michala Kučeru, no ani jeho poradný súdny výbor neodporučil. Slovensko je v počte neúspešných pokusov „rekordérom“.

Každý členský štát EÚ reprezentujú na všeobecnom súde dvaja sudcovia. Za Slovensko je to v súčasnosti len Juraj Schwarcz. Mandát sudcov na uvedenej pozícii je šesť rokov s možnosťou opätovného vymenovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Jánošíková
Firmy a inštitúcie Súdna rada SRVšeobecný súd Európskej únie