Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hokej, olympiáda
Foto: SITA/AP
27. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovensko stála olympijská kandidatúra skoro 60-tisíc eur

ŽILINA 27. mája (WEBNOVINY) – Príprava spoločnej poľsko-slovenskej olympijskej kandidatúry ZOH Krakov 2022 stála Slovensko približne 58-tisíc eur.

Podľa Petra Kubicu z Úradu Žilinského samosprávneho kraja, na ktorého území sa mali organizovať olympijské súťaže v alpskom lyžovaní, išlo o náklady na založenie a fungovanie záujmového združenia Slovenský prípravný výbor ZOH Krakov 2022 ako aj na dopravnú štúdiu či prieskum verejnej mienky. Celú sumu dotoval prípravnému výboru štát, z krajského rozpočtu nešlo ani euro.

Investície do výstavby cestnej infraštruktúry nebudú ohrozené

Podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja a zároveň šéfa Slovenského prípravného výboru ZOH Krakov 2022 Juraja Blanára rozbehnuté investície do výstavby cestnej infraštruktúry nebudú stiahnutím olympijskej kandidatúry ohrozené.

„Z hľadiska infraštruktúry má Slovenská republika naplánované do roku 2022 postupnú výstavbu tých diaľnic a rýchlostných ciest, aby to postačovalo na usporiadanie jednej šestnástiny olympijských hier, ktorá sa mala uskutočniť v lyžiarskom stredisku Jasná. Či už je to vybudovanie rýchlostnej cesty R3 v určitých úsekoch alebo dobudovanie diaľnice D1 s prepojením až na Ivachnovú, to všetko dnes beží, takže z tohto pohľadu to nemá žiaden dopad na pokračovanie výstavby infraštruktúry,“ povedal Blanár.

Ohrozená však je rekonštrukcia areálu Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, ktorý mal byť olympijskou dedinou. “ Bola to jedna z najväčších plánovaných investícií. Dnes už azda môžeme skonštatovať, že rekonštrukcia akadémie sa bude musieť uberať iným smerom a rezort ministerstva obrany bude musieť nájsť iné zdroje na túto rekonštrukciu,“ dodal Blanár.

Podľa šéfa prípravného výboru výsledok referenda treba rešpektovať

„Výsledok referenda v meste Krakov jasnou rečou potvrdil, že obyvatelia, to znamená 70 percent tých, čo sa v nedeľu zúčastnili na platnom referende, odmietli kandidatúru Krakova, čo je v tomto prípade rozhodujúce. Je potrebné zdôrazniť, že kandidatúru podávajú mestá a nie štáty Poľsko alebo Slovensko, čiže tá hlavná ťarcha je na meste. Ak voliči odmietli túto kandidatúru, tak je to potrebné rešpektovať,“ povedal Blanár s tým, že v pondelok oficiálnym listom kontaktoval predsedníčku prípravného výboru poľskej strany a zároveň viceprimátorku Krakova Magdalenu Srokovú a požiadal ju o oficiálne stanovisko poľskej strany.

Slovenský prípravný výbor ZOH Krakov 2022 je záujmovým združením právnických osôb zastúpených Žilinským samosprávnym krajom, Slovenským olympijským výborom, mestom Liptovský Mikuláš a obcou Demänovská dolina.

Odporúčané články

Olympiáda na Slovensku nebude, Krakov stiahol kandidatúru Olympijskú kandidatúru má posúdiť generálna prokuratúra

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...