Slovensko údajne prehralo súboj o veľkú automobilku

Jaguar
Rozhodnutie o Poľsku by mala spoločnosť oznámiť v najbližších týždňoch. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Poľsko údajne vyhralo bitku o príchod veľkého investora. Britský The Sunday Times informoval, že britský výrobca luxusných áut Jaguar Land Rover (JLR) favorizuje v súťaži na výstavbu nového závodu práve nášho severného suseda.

Rozhodnutie by mali oznámiť v priebehu niekoľkých týždňov. V prospech Poľska mali rozhodnúť ponúknuté „masívne“ stimuly. Nový závod by mal vyrásť v Krakove a jeho produkcia by mala byť 200-tisíc vozidiel ročne. Hodnota investície predstavuje 1,2 miliardy libier (približne 1,7 miliardy eur).

Aj napriek týmto správam zdroje z odvetvia uviedli, že z hry ešte úplne nevypadlo ani Slovensko. Štát je ochotný novej automobilke poskytnúť maximálne investičné stimuly. Po minulotýždňovom rokovaní vlády to povedal minister hospodárstva Vazil Hudák.

„Pre nás je to strategická investícia, takže aj po dohode s ministrom financií sme ochotní ísť v podstate na maximálnu možnú mieru štátnej pomoci. To znamená, že hovoríme do osem až deväť percent z celkového rozsahu investície,“ doplnil. Automobilka sa okrem Slovenska a Poľska zaujímala aj o Českú republiku, Maďarsko a Turecko.

Jaguar vlani vyrobil 450-tisíc automobilov, ale plánuje výrobu zvýšiť na milión vozidiel ročne. Snaha o prudkú expanziu spôsobila, že tri britské závody Solihull, Castle Bromwich a Halewood vyrábajú na kraji svojich kapacít. Automobilka vlani otvorila nový závod v Číne a aktuálne stavia fabriku aj v Brazílii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vazil Hudák
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre