Slovensko-ukrajinský plynovod je v súčasnosti využitý na polovicu

Plynovod Vojany Užžhorod
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík.

BRATISLAVA 9. novembra (WebNoviny.sk) – Slovensko-ukrajinský plynovod Vojany – Užhorod je pred blížiacou sa zimou využívaný zhruba na polovicu. Počas prvých novembrových dní sa prepravilo zo Slovenska na Ukrajinu od 22 miliónov do 25 miliónov metrov kubických zemného plynu denne.

Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, v októbri sa denná preprava plynu vojanským plynovodom pohybovala od 14 miliónov do 22 miliónov metrov kubických. V septembri odoberali Ukrajinci zo Slovenska denne od 24 miliónov do 26 miliónov metrov kubických plynu.

Najviac plynu cez Bratstvo

V prvom štvrťroku tohto roka dostávala Ukrajina zo Slovenska denne 40 mil. až 42 mil. metrov kubických plynu. V marci neklesol odber plynu Ukrajiny zo Slovenska pod 37 miliónov metrov kubických. V apríli odoberal náš východný sused prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany – Užhorod len od zhruba 9 mil. do 11 mil. metrov kubických plynu denne.

V máji sa odbery pohybovali už na úrovni necelých 32 miliónov metrov kubických. Počas letných mesiacov júl a august bola preprava plynu vojanským plynovodom na úrovni od 23 mil. do 24 mil. metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra minulého roka. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Najviac zemného plynu prepraví Eustream hlavným plynovodom Bratstvo, ktorý vedie z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a potom ďalej do západnej Európy. Kým v lete dosiahli denné dodávky plynu na Slovensko aj 90 miliónov metrov kubických, v septembri sa už pohybovali na úrovni necelých 200 miliónov metrov kubických.

V októbri sa doviezlo týmto plynovodom denne od 80 mil. do 165 mil. metrov kubických plynu. Počas prvých novembrových dní je preprava plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensku na úrovni od 118 mil. do 156 mil. metrov kubických.

Plynovodné prepojenie má budúcnosť

Slovensko-rakúskym plynovodom sa v ostatných dňoch na Slovensko dovezú zhruba tri milióny metrov kubických plynu denne a zo Slovenska do Rakúska sa cez Baumgarten vyvezie od 97 mil. do 142 mil. metrov kubických.

Do Českej republiky ide zo Slovenska v týchto dňoch necelých 10 miliónov metrov kubických plynu denne. Naopak, z Česka sa cez Lanžhot doviezlo na naše územie počas prvých novembrových dní od 22 mil. do 33 mil. metrov kubických plynu denne.

Bez veľkého využitia zostáva slovensko-maďarské plynovodné prepojenie. Len v októbri firma Eustream zaznamenala na tomto plynovode prepravu plynu zo Slovenska do Maďarska, a to v celkovom objeme 2,4 milióna metrov kubických.

Slovenská spoločnosť Eustream je však presvedčená, že toto plynovodné prepojenie má budúcnosť. Pološtátna firma vníma plynovodné prepojenie s južným susedom ako dôležitú a perspektívnu súčasť strategickej infraštruktúry, ktorá prispieva k celkovej stabilite a posilneniu bezpečnosti dodávok v stredoeurópskom regióne.

Plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom bude zrejme viac využívané po dobudovaní plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom. Z Poľska budú potom môcť totiž dodávatelia ponúknuť svojim zákazníkom aj LNG plyn. Plynovod by mal byť podľa odborníkov viac využívaný aj v prípade rôznych krízových situácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom