Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajka, zástava, Európska únia
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
7. 03. 2018 14:51 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Slovensko urobilo pokrok v plnení odporúčaní od Európskej komisie, problémom ostáva korupcia

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Slovensko urobilo istý pokrok v plnení odporúčaní od Európskej komisie (EK). Konštatuje to v správe o Slovensku Brusel s tým, že nejaký pokrok vníma vo viacerých politikách, ako je zvyšovanie nákladovej efektívnosti systému zdravotníctva, zlepšovanie aktivačných opatrení pre znevýhodnené skupiny, zlepšovanie možností zamestnania pre ženy, ako aj v oblasti znižovania administratívnych a regulačných bariér v podnikaní.

Komisia však eviduje aj oblasti, kde Slovensko neurobilo žiadny, alebo len minimálny pokrok. Najhoršie hodnotí oblasť boja proti korupcii, kde podľa Bruselu nebol zaznamenaný žiaden pokrok k lepšiemu. Iba mierne zlepšenie komisia vníma v zvyšovaní kvality vzdelávania, zvyšovaní participácie Rómov na vzdelávaní, zvyšovaní konkurencie a transparentnosti vo verejnom obstarávaní, ako aj v zlepšovaní efektívnosti súdneho systému.

Pokračovanie boja s daňovými únikmi

Medzi najväčšie štrukturálne výzvy Slovenska komisia v poslednej správe, ktorú zverejnila v stredu, zaraďuje aj pokračovanie boja s daňovými únikmi. Napriek rastu rozpočtových príjmov totiž stále pretrváva veľká medzera vo výbere dane z pridanej hodnoty. Brusel však poukazuje, že ďalšie opatrenia na boj proti daňovým únikom prichádzajú v tomto roku. Všíma si tiež rast daňového zvýhodnenia výskumu a vývoja, ale na druhej strane aj stále slabé zastúpenie daní z nehnuteľností na celkových príjmoch. Zároveň uvádza, že revízie výdavkov v jednotlivých rozpočtových kapitolách sa ukazujú ako silný nástroj na zvyšovanie efektívnosti vo verejných výdavkoch.

Brusel upozorňuje Slovensko aj na pokračujúce dlhodobé výzvy v oblasti dôchodkového a zdravotného systému, a to napriek uskutočneným reformám. Konštatuje aj postupné zvyšovanie efektívnosti v zdravotníctve, avšak v tejto oblasti sa začínalo z veľmi slabej bázy. Reformy si vyžaduje aj trh práce, kde napriek rastúcemu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily zostáva silná skupina dlhodobo nezamestnaných. Komisia vníma aj pokusy o reformy vzdelávacieho systému, napriek tomu však konštatuje, že kvalita vzdelávacích výstupov na Slovensku vyvoláva významné pochybnosti.

Prehlbovanie regionálnych rozdielov

Viacero výčitiek má Brusel v oblasti verejnej správy. Hoci vníma isté pokroky napríklad v oblasti konkurzného práva či v oblasti verejnej služby, upozorňuje na stále vysoké vnímanie korupcie. Nedostatok zodpovednosti orgánov, ktoré majú proti korupcii bojovať, a tiež slabá ochrana oznamovateľov korupčnej trestnej činnosti, boju proti korupcii stále na Slovensku bráni. Takisto Brusel konštatuje, že pretrvávajú otázniky ohľadom nezávislosti súdnictva.

V samotnej hospodárskej oblasti prechádza podľa Bruselu Slovensko dobrými časmi. Konštatuje, že ekonomický rast krajiny pokračuje v svižnom tempe. V tomto roku sa očakáva na úrovni 4 % a v budúcom roku 4,2 %, najmä vďaka silnej súkromnej spotrebe. Pozitívny vývoj sa ukazuje aj na trhu práce, pričom ďalšie zlepšenie sa očakáva v strednodobom horizonte. Hospodársky vývoj však bude podľa komisie naďalej brzdiť dlhodobá nezamestnanosť, chýbajúce pracovné príležitosti pre znevýhodnené skupiny, slabá vnútorná mobilita pracovnej sily a veľké regionálne rozdiely medzi západom a východom krajiny. Vývoj na trhu práce je zároveň sprevádzaný nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily v niektorých sektoroch.

Naďalej by mala pokračovať aj príjmová konvergencia Slovákov k zvyšku Európskej únie. Hoci podľa Bruselu niektoré regióny krajiny naďalej nevedia prilákať významné investície, čo prispieva k prehlbovaniu regionálnych rozdielov v mnohých ekonomických a sociálnych oblastiach. Pozitívny ekonomický vývoj na Slovensku tak podľa Európskej komisie ponúka príležitosť bojovať so zostávajúcimi štrukturálnymi výzvami a zvýšiť rastový potenciál. Sústredenie sa na dlhodobé slabiny v oblastiach inklúzie trhu práce, vzdelávania, zdravotníctva, verejnej správy a korupcie je pritom podľa komisie najlepším spôsobom, ako Slovensko posunúť k zlepšovaniu produkčného potenciálu a rastu verejných zdrojov.

Odporúčané články

Európska komisia predĺžila platnosť antidumpingových ciel na čínske oceľové rúry Európska komisia schválila bezplatné cestovanie vlakom pre 18-ročných v rámci Európy

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X