Slovensko vedome nepomáhalo pri únose Vietnamca, rozhodla generálna prokuratúra

Generálna prokuratúra
Budova Generálnej prokuratúry SR. Foto: ilustračné, Juraj Šeliga www.facebook.com

Rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní o odmietnutí trestných oznámení vo veci únosu vietnamského občana sú zákonné. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) Jana Tökölyová. GP SR preskúmala rozhodnutia polície opakovane, nezákonné konanie v nich však nenašla.

Vyšetrovateľ odmietol časť trestných oznámení

Prokuratúra napríklad skúmala rozhodnutie vyšetrovateľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby (SIKS) Ministerstva vnútra SR (MV SR), ktorý odmietol časť trestných oznámení vo veci podozrenia z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa trestných oznámení sa na únose vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu mali podieľať príslušníci Policajného zboru a iní verejní činitelia na Slovensku.

„Preskúmaním veci bol potvrdený záver, že nebola zistená žiadna relevantná skutočnosť, ktorá by odôvodňovala záver o vedomej, respektíve úmyselnej participácii občanov Slovenskej republiky na únose vietnamského občana spočívajúcej v poskytnutí vládneho lietadla vietnamskej delegácii,“ uviedla Tökölyová.

Kauza sa ťahá od 2017

K záveru o vedomom podieľaní sa občanov Slovenska na únose nedospeli podľa GP ani nemecké súdy. Naďalej však prebieha trestné stíhanie vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody, v ktorej dozor vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava.

Kauza únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha sa „ťahá“ od júla 2017. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu pomocou slovenského vládneho špeciálu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Trinh Xuan Thanh
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR