Slovensko víta grécke 'áno' reformám, obavy má z ich plnenia

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Slovenské ministerstvo financií privítalo hlasovanie gréckeho parlamentu o úsporných opatreniach. Zároveň však pripomína, že schválenie reforiem gréckymi zákonodarcami je tou ľahšou a jednoduchšou časťou dohody, ktorú Grécko s veriteľmi dosiahlo v pondelok. Vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu v Aténach totiž môžu mať Gréci problémy pri samotnej implementácii reforiem.

„Výzvy tu neustále sú a budú. Problémy môžu nastať v budúcnosti, keďže vláda, ako ukázalo hlasovanie, nemá väčšinu a rovnako je otázne ako sa Grécko postaví k samotnej implementácii reforiem a opatrení, ktoré sú nevyhnutné,“ píše ministerstvo financií v reakcii na nočné hlasovanie gréckeho parlamentu.

Obrazom: Gréci nechcú reformy, z pokojného protestu bol boj

Poslanci v Aténach schválili balík úsporných opatrení, ktoré žiadajú európski partneri Grécka výmenou za otvorenie rokovaní o ďalšej pomoci, v noci zo stredy na štvrtok. Za schválenie balíka v tristočlennom parlamente hlasovalo 229 poslancov, no 38 poslancov zo strany Syriza buď nehlasovalo, alebo bolo proti opatreniam. Proti bol napríklad bývalý minister financií Janis Varoufakis.

Grécky premiér Alexis Tsipras v gréckom parlamente zopakoval svoje skeptické stanovisko k úsporným opatreniam. „Uznávam, že rozpočtové opatrenia sú tvrdé, že grécka ekonomika z nich nebude ťažiť. Bol som však nútený ich akceptovať,“ povedal Tsipras ešte pred hlasovaním.

Rozhodnutie gréckeho parlamentu otvára cestu k rozhovorom o treťom balíku pomoci pre Grécko.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis TsiprasJanis Varoufakis
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR