Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Utečenci
Robert Fico na summite uviedol, že Slovensko je ochotné sa dočasne postarať o žiadateľov o azyl v iných krajinách. Foto: SITA/AP
16. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovensko vyčlenilo milióny eur na riešenie migračnej krízy

BRUSEL 16. októbra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády SR Robert Fico aj naďalej odmieta, aby krajiny, ktoré majú na povinné kvóty iný názor, boli považované za štáty, ktoré sa nechcú zúčastniť na riešení migračnej krízy. Uviedol to na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Európskej rady v Bruseli.

Dôkazom našej solidarity je, že sme vyčlenili 21 miliónov eur na riešenie migračnej krízy. „Okamžite sme z tých 21 miliónov 5,5 milióna alokovali do viacerých fondov a agentúr. Tri milióny eur sa vloží do trustového fondu pre Sýriu, 500-tisíc eur dávame do trustového fondu pre Afriku, 300-tisíc eur ide do Svetového potravinového programu OSN, 300-tisíc ide do rozvojového programu Rady Európy,“ menoval Fico. Dodal, že väčšie alebo menšie príspevky pôjdu napríklad do ďalších agentúr OSN, ako je UNHCR alebo UNICEF. „Sme krajina, ak sa pozrieme na príspevky finančné, ktorá vzhľadom na počet obyvateľov a silu ekonomiky urobila výrazné príspevky,“ vyhlásil.

Slovensko má však záujem pomôcť nielen finančne, ale aj personálne. Tento rok do agentúry Frontex, ktorej úlohou je strážiť vonkajšie hranice, ponúkame 20 ľudí, na ďalší rok ďalších desiatich. Personál ponúkame aj do azylových inštitúcií. Ako vysvetlil premiér, títo ľudia majú rozhodovať, či migranti pôjdu alebo nepôjdu do azylového procesu.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

„Slovensko je vojensky veľmi aktívne v Afganistane. My sa snažíme stabilizovať situáciu, lebo aj Afganistan je krajina, odkiaľ pochádzajú migranti,“ vyhlásil Fico.

Podľa jeho slov lídrom členských krajín takisto povedal, že Slovensko chce chrániť schengenské hranice. Pripomenul spoluprácu krajín V4 pri ochrane maďarsko-srbskej hranice, kam pošleme 50 policajtov a techniku.

Podľa premiéra podobný príspevok ponúkame aj iným krajinám, napríklad Grécku či Taliansku. Fico na summite takisto uviedol, že Slovensko je ochotné sa dočasne postarať o žiadateľov o azyl v iných krajinách.

Takáto spolupráca funguje v Gabčíkove, kde žiadateľom o azyl v Rakúsku Slovensko dočasne poskytne ubytovanie a stravu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

Fico: Na summite sa hovorilo aj o prerozdelení utečencov Slovensko víta akčný plán medzi Európskou úniou a Tureckom

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...