Slovensko vyhralo spor s vlastníkom poisťovne Union

Union
Poisťovňa Union. Foto: SITA

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Arbitráž, ktorú inicioval vlastník zdravotnej poisťovne Union, holandská spoločnosť Achmea, pre zámer vlády zaviesť unitárny systém, skončila víťazstvom Slovenska. Informovalo o tom ministerstvo financií (MF).

„Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore,“ uviedlo MF.

Spor vznikol pre hroziace vyvlastnenie súkromných poisťovní

Achmea sa pustila do arbitrážneho konania so Slovenskom pre hroziace vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, ktoré slovenský kabinet pripúšťa ako jednu z možností pri zavádzaní jednej zdravotnej poisťovne. Spoločnosť to odôvodňovala tým, že vyvlastnenie nie je vo verejnom záujme, nepodlieha riadnemu zákonnému procesu a je diskriminačné. Achmea navyše tvrdila, že tento spôsob je v rozpore s dvojstrannou dohodou o investíciách.

Rovnako tak holandská spoločnosť mala podľa MF namietať i to, že jej investície boli poškodené konaním 17 štátnych nemocníc pri rokovaní o zmluvách. Zdravotnícke zariadenia vypovedali koncom júna minulého roka Unionu zmluvy, neskôr sa s najmenšou poisťovňou dohodli. Podľa poisťovne však vypovedanie zmlúv a následné konanie nemocníc nebolo v súlade s právom.

„Tribunál vo svojom rozhodnutí určil, že Achmea B.V. má zaplatiť Slovenskej republike právne náklady v celkovej výške 1,011 mil. eur ako aj všetky náklady tribunálu v celkovej výške cez 340 tis. eur,“ uviedol rezort financií.

Podľa poisťovne vypovedanie zmlúv nebolo v poriadku

Hovorca spoločnosti Achmea Bert Rensen tvrdí, že dôvodom, prečo sa pre arbitráž rozhodli, bola snaha zabrániť vytvoreniu jednej zdravotnej poisťovne a ochrániť tak Union pred vyvlastnením. Podľa jeho slov tento cieľ dosiahli. „Najlepšie to demonštruje skutočnosť, že arbitrážny tribunál rozhodol, že nemá právomoc rozhodnúť, a to najmä z dôvodu, že už neexistuje konkrétna hrozba vyvlastnenia, a preto už nie je žiadny konkrétny problém, ktorým by sa mal zaoberať,“ skonštatoval Rensen.

Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej je toto rozhodnutie zase dôkazom toho, že kroky jej rezortu súvisiace s vytvorením unitárneho systému sú správne a plne v súlade nielen s našou, ale aj európskou legislatívou. Projekt jednej poisťovne je nateraz pozastavený, chýba finančné krytie. Jedna štátna poisťovňa mala pritom podľa pôvodných plánov vlády fungovať už v tomto roku.

Pre Slovensko to bol už druhý spor s Achmeou. Vlastník Unionu v prvej arbitráži namietal zákaz zisku zdravotným poisťovniam z čias prvej vlády Roberta Fica. Arbitrážny tribunál v tomto prípade rozhodol, že SR má vlastníkovi Unionu zaplatiť 22 mil. eur ako kompenzáciu škody a ďalšie tri milióny za náklady na právne služby. Verdikt vyniesol ešte v decembri 2012. Pre Slovensko však nie je tento spor ešte uzatvorený. Achmei zatiaľ nič nevyplatilo, na nemeckom súde sa pokúša o zrušenie rozhodnutia arbitrážneho tribunálu. Keďže Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, Luxemburský súd ešte v máji minulého roka nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu Achmea.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AchmeaUnion poisťovňa