Slovensko vyjadruje sústrasť poľskému ľudu

Vlajka polska
Na veľvyslanectve Poľskej republiky v Bratislave v súvislosti s leteckým nešťastím stiahli štátnu vlajku Poľska na pol žrde Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) –

BISKUPI: Vyjadrili hlbokú a úprimnú sústrasť pre nešťastie v Poľsku

Hlbokú a úprimnú sústrasť v mene biskupov, kňazov a veriacich slovenských diecéz vyjadril predsedovi Poľskej biskupskej konferencie Józefovi Michalikovi arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. „Ubezpečujem Vás o našich modlitbách za obete leteckej katastrofy i za všetkých smútiacich pozostalých, ktorých sa táto katastrofa bezprostredne dotkla. Nech Vás Zmŕtvychvstalý Pán, ktorého víťazstvo nad smrťou tieto dni slávime, posilní nádejou vo večný život,“ kondoloval Zvolenský.

Baška a Bulík kondolovali poľskému ministrovi obrany

Sústrastné telegramy poľskému ministrovi národnej obrany Bogdanovi Klichovi v súvislosti s dnešnou tragickou leteckou haváriou poľského špeciálu, pri ktorej zahynul prezident Poľskej republiky Lech Kaczyński s delegáciou, poslali minister obrany Jaroslav Baška a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík. Baška v telegrame prejavil hlbokú ľútosť nad touto tragickou udalosťou a v mene všetkých príslušníkov rezortu obrany požiadal svojho poľského kolegu o tlmočenie sústrasti blízkym pozostalým a rodinám obetí. Ľútosť nad tragickou nehodou vyjadril aj Bulík, ktorý vo svojej kondolencii zdôraznil, že tragédiu vníma veľmi osobne, pretože medzi tragicky zosnulými je aj jeho kolega a blízky priateľ generál Franciszek Gągor, ako aj ďalší vysokí predstavitelia ozbrojených síl Poľskej republiky.

Agentúru SITA informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Slovenský premiér Robert Fico vyslovil sústrasť

Slovenský premiér Robert Fico sa šokujúcu a v prvých chvíľach až neuveriteľnú informáciu o tragédii poľského vládneho lietadla, na palube ktorého zahynul prezident Poľska Lech Kaczyński s manželkou, sprievodom a posádkou, dozvedel ráno. „Po tom, čo dostal cez vládne kanály poľskej strany potvrdenie, že táto informácia je pravdivá, spojil sa so svojim poľským partnerom Donaldom Tuskom a vyjadril mu sústrasť a účasť s celým poľským národom,“ uviedol pre agentúru SITA šéf tlačového odboru úradu vlády Branislav Ondruš. Premiér Fico mu poslal tiež sústrastný telegram a vyjadril sústrasť predovšetkým obetiam nehody.

Šéf SOV: „Nurowského tragická smrť ma hlboko zasiahla“

Medzi obeťami leteckého nešťastia, pri ktorom pri západoruskom meste Smolensk zahynul poľský prezident Lech Kaczynski, bol aj prezident Poľského olympijského výboru Piotr Nurowski. „Jeho smrť ma hlboko zasiahla, boli sme dobrí priatelia,“ reagoval pre agentúru SITA na tragédiu prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár, ktorý vyzdvihol najmä Nurowského výborné manažérske schopnosti. Predstavitelia SOV v najbližších hodinách pošlú svojim poľským kolegom sústrastný telegram.

„S Piotrom sme sa stretli naposledy na rokovaniach v Ľubľane a Planici pred tromi týždňami. Vtedy ma informoval, že Poľsko uvažuje o kandidatúre na ZOH 2022 alebo 2026 a jednou z možností by bolo, že na organizácii by sa podieľalo aj Slovensko. Ôsmeho mája sme sa práve v tejto súvislosti mali stretnúť na rokovaní v Zakopanom. Poľská kandidatúra na ZOH mala aj obrovskú podporu tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczynského,“ skonštatoval šéf SOV.

ÚPN: Vyjadruje hlbokú a úprimnú sústrasť poľskému národu

Hlbokú a úprimnú sústrasť pozostalým a celému poľskému národu v súvislosti s dnešným leteckým nešťastím, pri ktorom zahynul prezident Poľskej republiky Lech Kaczyński s manželkou a členovia jeho delegácie, vyjadruje predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ivan A. Petranský. Ako osobnú stratu vníma tragický odchod Janusza Kurtyku, prezidenta Instytutu Pamięci Narodowej, partnerskej organizácie Ústavu pamäti národa.

MEČIAR: Poľskému premiérovi a poľskému ľudu poslal sústrastný list

Sústrasť pozostalým po obetiach tragédie poľského špeciálu, na palube ktorého dnes ráno zahynuli prezident Lech Kaczyński s manželkou spolu s ďalšími desiatkami cestujúcich a posádkou, vyjadril v sústrastnom liste predsedovi vlády Poľska Donaldovi Tuskovi líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o dnešnej tragickej smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyńského s manželkou, ako aj ďalších štátnych predstaviteľov a občanov Poľskej republiky nachádzajúcich sa na palube leteckého špeciálu. Vyslovujem moju úprimnú sústrasť najmä pozostalým, s ktorými hlboko cítim v ich žiali. Zároveň vyslovujem sústrasť poľskému ľudu pri tejto hrozivej tragédii a strate pre poľský národ,“ píše sa v liste, ktorý Mečiar poskytol agentúre SITA.

NBS: Guvernér vyjadril sústrasť kolegom z Poľskej centrálnej banky

Hlbokú a úprimnú sústrasť pozostalým, ako aj všetkým zamestnancom poľskej centrálnej banky a občanom Poľska vyslovil aj guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch. Pri leteckej tragédii poľského špeciálu v Ruskej federácii, pri ktorej zahynuli vysokí predstavitelia Poľskej republiky, prišiel o život aj guvernér poľskej centrálnej banky Sławomir Skrzypek.

Hort vyslovil Poliakom sústrasť v súvislosti s nešťastím

Hlbokú sústrasť obyvateľom Poľska v súvislosti s tragédiou v ruskom Smolensku, keď pri havárii lietadla zahynuli prezident Poľskej republiky Lech Kaczyński s manželkou a celou delegáciou, vyslovil podpredseda Národnej rady SR Mikuláš Hort (SDKÚ-DS).

„V týchto ťažkých chvíľach pre celý poľský národ a rodiny pozostalých prosíme v modlitbách zmŕtvychvstalého Krista, aby im dal vnútornú silu a nádej prekonať bolesť a smútok z tejto tragédie,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Hort.

ČAPLOVIČ: Vyjadril úprimnú ľútosť nad poľskou tragédiou

Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič v súvislosti s veľkým leteckým nešťastím, pri ktorom zahynul Lech Kaczynski, prezident Poľskej republiky s manželkou a členovia jeho delegácie, vyjadruje Poľskému národu a pozostalým úprimnú a hlbokú sústrasť.

Podľa jeho slov Poľská republika sa stáva štátom zahaleným do smútku, ale aj nádeje, lebo mnohé myšlienky a postoje tragicky zosnulých sú v mnohých oblastiach inšpiráciou a nasledovaniahodné.

Vicepremiér SR Dušan Čaplovič vyjadruje hlbokú sústrasť nad tragédiou ktorá postihla aj jeho dvoch priateľov, s ktorými intenzívne spolupracoval. Tragický odchod podpredsedu Sejmu Jerzyho Szmajdinského a Andrzeja Przewoźnika, predsedu Rady ochrany pamäti vojen, s ktorým participoval na projekte pamätného miesta Sobibor, vníma ako osobnú stratu ľudí, ktorí boli pre mnohých vzorom, oporou a inšpiráciou.

Agentúru SITA informoval hovorca podpredsedu vlády Michal Kaliňák.

Pavol Paška vyjadril úprimnú sústrasť poľskému národu

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška s hlbokým zármutkom prijal informáciu o tragickej leteckej nehode lietadla v Smolensku, na palube ktorého sa nachádzalo viac ako 130 cestujúcich. V lietadle sa spolu s prezidentom Poľskej republiky Lechom Kaczynským a jeho manželkou nachádzali aj viacerí poľskí ústavní činitelia, predstavitelia oboch komôr poľského parlamentu a popredné osobnosti spoločenského života. Predseda NR SR vyjadruje úprimnú sústrasť celému poľskému národu a všetkým pozostalým. Svojmu poľskému partnerovi, maršalkovi poľského Sejmu Bronislawovi Komorowskému zaslal sústrastný list.

CIRKEV: Vyslovili úprimnú sústrasť aj poľskému vojenskému ordinariátu

Správu o leteckom nešťastí poľského prezidentského špeciálu v Ruskej federácii prijal Ordinariát Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR na čele s ordinárom Františkom Rábekom s veľkým zármutkom. V troskách lietadla popri poľskom prezidentovi Lechovi Kaczynskom s manželkou a sprievodom zahynuli aj vojenský biskup Poľských ozbrojených síl Tadeusz Ploski s jeho kancelárom a tajomníkom Janom Oszinským.

„Touto cestou vyjadrujem v mene celého Ordinariátu OS a OZ SR úprimnú sústrasť Vojenskému ordinariátu Poľskej republiky, jeho kaplánom a Božiemu ľudu v uniformách Poľskej armády, ale aj všetkým príbuzným obetí leteckého nešťastia a celej Poľskej republike a uisťujem ich o našich modlitbách za biskupa Tadeusza, nášho brata v biskupskej službe, jeho vojenského kaplána Jána, našich priateľov a podporovateľov, ako aj za všetky obete nešťastia, aby mali dostatok síl zvládnuť túto bolestnú chvíľu v ich živote,“ zareagoval na nešťastie Rábek. „Súčasne prosíme milosrdného Boha, darcu pozemského i večného života, aby prijal duše zosnulých do svojho milosrdného náručia,“ dodal.

Rábekovu reakciu sprostredkoval agentúre SITA kancelár a hovorca Ordinariátu OS a OZ SR Tibor Ujlacký.

Lajčák vyslovil hlbokú sústrasť nad poľskou tragédiou

Hlbokú a úprimnú sústrasť v súvislosti s pádom lietadla poľského prezidenta Lecha Kaczynského vyjadril ministrovi zahraničných vecí Poľskej republiky Radkovi Sikorskému šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. „Je to obrovská tragédia, ktorá zasiahla nás všetkých. Ubezpečujem vás, že Slovensko, ako sused a dobrý priateľ, stojí v tejto ťažkej chvíli pri poľskom národe a urobí všetko preto, aby mu pomohlo zmierniť následky tejto otrasnej udalosti,“ povedal.

ĽS-HZDS: Strana vyjadrila sústrasť poľskému ľudu

Hlbokú a úprimnú sústrasť poľskému ľudu pri dnešnej tragickej smrti poľského prezidenta Lecha Kaczynského s manželkou a 87 ľuďmi na palube prezidentského špeciálu vyjadruje ĽS-HZDS. Táto strašná tragédia otriasla slovenským národom. „Úprimnú sústrasť vyslovujeme všetkým pozostalým,“ uviedol riaditeľ odboru verejnej mienky ĽS-HZDS Stanislav Háber.

Lietadlo s poľským prezidentom na palube havarovalo v sobotu 1,5 kilometra pred letiskom západoruského mesta Smolensk. Podľa údajov miestnych predstaviteľov nehodu nikto neprežil. Spolu pri havárii lietadla Tu-154 podľa spravodajskej agentúry ITAR-TASS zomrelo najmenej 87 ľudí. Kaczynski bol na ceste z Varšavy do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry tisícov dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav OndrušDušan ČaplovičFrantišek ChmelárJaroslav BaškaJozef MakúchLech KaczynskiĽubomír BulíkMichal KaliňákMilan VangaMiroslav LajčákPavol PaškaRobert FicoSlawomir SkrzypekStanislav ZvolenskýVladimír Mečiar