Slovensko zachraňuje euro, poslanci odklepli trvalý euroval

Euroval2
Hlasovanie o návrhu na vyslovenie súhlasu so zmluvou o založení Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), teda trvalého eurovalu počas rokovania 3. schôdze NR SR. Bratislava, 22. jún 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Vznik Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) dostal súhlas slovenského parlamentu.

Poslanci dnes podľa očakávania odsúhlasili návrh na súhlas s ratifikáciou zmluvy o tzv. trvalom eurovale výraznou väčšinou hlasov.

Po ratifikácii zmluvy prezidentom tak Slovensko definitívne odsúhlasí vznik nového eurovalu.

Za návrh hlasovalo 118 z celkovo 144 poslancov, proti bolo 20 poslancov a zdržalo sa 5 zákonodarcov. Nehlasoval jeden poslanec.

Za dokument hlasovali bez výnimky všetci poslanci za Smer-SD, SDKÚ-DS a Mosta-Híd. Podporili ho aj členovia KDH. Proti bol klub SaS, časť klubu OĽaNO a nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská.

Opozičnej SaS tak nepomohla ani séria kritiky vyjadrovaná počas štvrtkovej zhruba desaťhodinovej rozpravy na to, aby presvedčila plénum o nezahlasovaní za návrh.

Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka totiž schválenie eurovalu znamená vloženie hlavy do slučky, z ktorej niet úniku. Vládny Smer-SD a takisto ďalšie opozičné strany však oponovali, že v súčasnosti neexistuje alternatíva voči vzniku ESM, ktorou by sa kríza v eurozóne mohla vyriešiť.

Video: Euroval nie je o solidarite, ale našich záujmoch, tvrdí M. Dzurinda

Jana Laššáková
Foto: SITA/Diana Černáková

Pred hlasovaním o eurovale pritom šéfovi liberálov neprešiel ani procedurálny návrh, aby sa hlasovanie o vzniku mechanizmu odložilo pre situáciu v Nemecku, kde sa schvaľovanie eurovalu taktiež komplikuje. Odloženie neúspešne žiadal aj šéf KDH Ján Figeľ.

Podľa Sulíka totiž nebolo potrebné sa so schvaľovaním na Slovensku vzhľadom na udalosti v ostatných krajinách tak ponáhľať.

Veď prezident sa jedného dňa z Japonska vráti,“ uviedol na margo snahy schváliť návrh na súhlas s eurovalom ešte pred prezidentovou návštevou Japonska, aby dokument stihol podpísať.

Video: Vydali sme sa na cestu do ekonomického nevoľníctva, tvrdí R. Sulík

S procedurálnym návrhom však uspel poslanec za KDH Radoslav Procházka, ktorý si pred hlasovaním vyžiadal od ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka vysvetlenie debát desiatich členských krajín EÚ o vytvorení užšej únie.

Vládny Smer-SD totiž obhajuje schválenie trvalého eurovalu aj tým, že je našim záujmom zostať aj pri prípadnom delení Európy v tej silnejšej časti, na tieto rokovania nás však podľa Procházku nikto nepozval.

Podľa Lajčáka je však záujem médií o túto tému neadekvátny významu tejto iniciatívy.

Je to jeden z názorov jednej skupiny ľudí, ktorá nemá žiaden mandát od Európskej únie. Pokiaľ by sa o tom diskutovalo, to sú natoľko ďalekosiahle názory, že by si vyžadovali konsenzuálne schválenie všetkých krajín únie,“ dodal minister.

Video: Úvahy o superštáte sú na úrovni mimovládky, vraví M. Lajčák

Poslanci pritom v dnešnom hlasovaní odmietli aj návrhy uznesení od opozičného KDH, ktoré žiadalo, aby pri niektorých rozhodnutiach súvisiacich s výkonom činnosti trvalého eurovalu bol nevyhnutný súhlas Národnej rady SR alebo v naliehavých prípadoch aspoň relevantného parlamentného výboru, teda finančného alebo eurovýboru.

Rovnako neprešiel ani návrh uznesenia od nezaradeného poslanca Daniela Lipšica, aby bolo poskytovanie pomoci Slovenskom podmienené vystavením záruk zo strany zachraňovaných krajín.

Predseda parlamentu Pavol Paška však po hlasovaní uviedol, že tieto a podobné zmeny súvisiace s vykonávaním mandátu Slovenska v rámci trvalého eurovalu bude možné ešte upraviť v rámci zákona o ESM, ktorý poslanci prerokujú ešte na tejto schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJán FigeľJana ŽitňanskáPavol PaškaRadoslav Procházka