Cestovateľský semafor sa od 21. júna zmení. Taliansko, Chorvátsko, Česko a ďalších 44 krajín bude mať zelenú farbu

Koronavírus, cestovanie, lietadlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 16. júna 14:25

Do zoznamu zelených krajín pribudne aj Severné Macedónsko. Vyplýva to z aktualizácie cestovateľského semaforu, ktorú na stredajšom rokovaní schválila vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Semafor hodnotí bezpečnosť krajín vzhľadom na ich aktuálnu epidemickú situáciu a je pravidelne aktualizovaný podľa jej vývoja. Aktualizovaná podoba semaforu vstúpi do platnosti v pondelok 21. júna.

Na zozname zelených krajín tak budú figurovať Andorra, Austrália, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan a Taliansko.

Na zozname červených krajín zostávajú Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko a Ukrajina.

Krajiny, ktoré neboli zaradené do zoznamu zelených alebo červených krajín tak automaticky patria do zoznamu čiernych krajín.

Do zoznamu čiernych krajín pribudne napríklad Portugalsko. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po stredajšom rokovaní vlády povedal, že vo štvrtok 17. júna zasadne ústredný krízový štáb. „Urobíme všetky kroky k tomu, aby ľudia, ktorí sa budú vracať z takýchto rizikových krajín, neprišli len tak,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom