Slovensko zaplatilo druhú splátku za americké stíhačky F-16

stíhačka F-16
Foto: ilustračné, SITA/AP.

BRATISLAVA 2. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská republika v marci tohto roka zaplatila druhú splátku za americké lietadlá F-16. I keď nie je nateraz známe v akej výške, informácia vyplýva z materiálu rezortu financií k štátnemu rozpočtu. „Medziročný prepad schodku ovplyvnila splátka za vojenské lietadlá,“ uvádza rezort financií.

Slovensko na lietadlá vynaloží viac ako 1,6 miliardy eur, pričom v cene je započítaná aj logistická podpora, výcvik pilotov a pozemného personálu v Spojených štátoch amerických a munícia.

Otáznym zostáva servis strojov, ktorý je podľa dostupných informácií zabezpečený na prvé dva roky, vrátane záručných opráv. Celkovo pribudne 14 stíhačiek F-16, pričom prvé štyri kusy Američania dodajú v roku 2022 a zvyšných desať o rok neskôr.

Vláda rozhodla o obstaraní nových stíhačiek ešte vlani v júli. Ministerstvo obrany SR zvažovalo vo finálnej časti okrem amerických strojov aj švédske Jas-39 Gripen. V prospech F-16 rozhodli väčšie operačné možnosti. V Spojených štátoch amerických sa bude pripravovať 22 pilotov a 160 profesionálov v rámci pozemného personálu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky