Slovensko zaplavili falzifikáty, najviac je stoeuroviek

U cestného piráta našli falošné peniaze
Pri prehliadke auta cestného piráta našli policajti tri falošné bankovky. Počas domovej prehliadka mu našli ďalších 20 falzifikátov bankoviek 10, 20 a 50 euroviek. Bratislava, 9. december 2010. Foto: SITA/KRPZ Bratislava

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – V prvom polroku na Slovensku zadržali 979 falzifikátov eurových bankoviek. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka počet zadržaných falzifikátov vzrástol takmer o štvrtinu.

Okrem jedného falzifikátu sa všetky odhalili v hotovostnom peňažnom obehu. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).

Najviac bol v prvých šiestich mesiacoch tohto roka zaznamenaný výskyt falzifikátov nominálnej hodnoty 100 eur, konkrétne 41 %. Tie spolu s 50 eurovými bankovkami tvorili 75 % z celkového počtu zadržaných falzifikátov.

Podiel falzifikátov v hodnote 20 eur podľa centrálnej banky výrazne poklesol a dosiahol necelých 10 %.

V rámci eurových mincí sa v prvom polroku na Slovensku zadržalo 3 216 falzifikátov. To predstavuje podľa národnej banky v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, v ktorom sa zadržalo 896 falzifikátov, nárast o 259 %.

Najčastejšie zadržanými falzifikátmi boli mince v nominálnej hodnote dve eurá. Napriek nárastu falzifikátov je však možné podľa centrálnej banky konštatovať, že ich podiel v porovnaní s celkovým počtom eurových mincí v obehu je veľmi nízky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom