Slovensko zaviedlo pre koronavírus najprísnejšie opatrenia. Ako k epidémii pristupujú iné krajiny?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay
  • aktualizované 18. marca 10:14

Koronavírus pomaly paralyzuje celú Európu. Medzi najviac zasiahnuté krajiny patrí Taliansko, ktoré za posledné dni prijalo tvrdé opatrenia. Nie je však trochu neskoro? Slovensko sa, naopak, prísnych opatrení nebojí a aj pri nižšom počte nakazených zatvára školy, letiská a hranice. Pozrite si, aké opatrenia zavádzajú štáty naprieč celou Európou a ako je na tom Slovensko.

Od Európskej únie (EÚ) sa už izolovali aj Spojené štáty americké, ktoré zakázali Európanom vstup do krajiny.

Viac k téme Koronavírus

Taliansko padá na kolená

Ohniskom nákazy sa stalo turistami obľúbené Taliansko. Pre pomalé opatrenia zo strany vlády je tam momentálne viac ako 31-tisíc nakazených a 2503 obetí. Lekárom sa podarilo vyliečiť 2941 infikovaných. Od pondelka (9. marca) sa krajina nachádza v tzv. červenej zóne, čo znamená, že uzavrela svoje hranice. Len počas dnešného dňa pribudlo 3590 nových prípadov.

Pohyb ľudí je obmedzený, môžu vychádzať iba v dvoch prípadoch – keď idú k lekárovi alebo na nákup. Za nerešpektovanie tohto nariadenia hrozia vysoké pokuty.

Zatvorené sú všetky školy, drvivá väčšina inštitúcií a reštaurácií. V prevádzke sú iba obchody s potravinami a lekárne. Opatrenie predbežne platí do 3. apríla, šíria sa však fámy, že ľudia budú musieť ostať doma oveľa dlhšie.

Tamojšia vláda však podľa viacerých odborníkov zareagovala neskoro a k prísnym opatreniam pristúpila v čase, kedy počet infikovaných dosahoval hranicu 8-tisíc osôb, pričom denne pribúdali stovky ďalších prípadov.

Do talianskych nemocníc začína prichádzať čoraz viac mladých ľudí nakazených koronavírusom. Podľa odborníkov je to preto, že neobmedzili stretávanie sa a nedodržiavajú povinnú karanténu. Miestni Lekári to prirovnávajú k zemetraseniu a hovoria: “dlho to už nevydržíme.”

Španielsko dobieha Taliansko

V Španielsku je k dnešnému dňu (16. marca) takmer 12-tisíc nakazených, pričom infikovaných ľudí každým dňom rapídne narastá. Lekárom sa podarilo vyliečiť približne 1028 pacientov, 533 osôb však chorobe podľahlo. Vírus neobišiel ani parlament, medzi nakazenými sú aj politici a jedna ministerka.

Španielska vláda tiež zaviedla na 15 dní výnimočný stav po tom, čo počet nakazených prekročil 4200. Výnimočný stav umožňuje vláde obmedziť pohyb osôb a automobilov, zaviesť prídelový systém na základný tovar, zabavovať majetok vrátane budov a nariadiť povinnú evakuáciu osôb, uvádza Elpais.com. V dôsledku rýchleho nárastu nakazených, vláda uvažuje nad vyhlásením núdzového stavu.

Od utorka (10. marca) zaviedla španielska vláda mimoriadne opatrenia aj v Baskicku, hneď nasledujúci deň ich rozšírila aj o región hlavného mesta Madrid. Práve oblasť hlavného mesta je koronavírusom zasiahnutá najviac.

Úrady tam evidujú až 1388 infikovaných. V dotknutých oblastiach zavreli všetky škôlky, školy aj univerzity. Vláda odporúča zostať doma a ak je to možné, pracovať z domu a obmedziť cestovanie. Zakázané sú tiež verejné podujatia nad tisíc ľudí.

Katalánska vláda vo štvrtok (12. marca) izolovala 70-tisíc ľudí zo štyroch obcí západne od Bracelony. Od polnoci nemôže nikto prekročiť vytýčené hranice Igualada, Vilanova del Camí, Santa Margarida de Montbui a Òdena, ktoré prísne stráži regionálna polícia.

Slovenský rezort diplomacie už vydal odporúčanie II. stupňa, podľa ktorého radí „zvážiť nevyhnutnosť cestovania“ do krajiny.

V Španielsku tiež uviazli futbalisti z čínskeho Wu-chanu, ktorý tam prišli na tréningový kemp, tí sa po dvoch mesiacoch môžu konečne vrátiť domov.

Francúzsko

Krajina galského kohúta má tretí najvyšší počet nakazených v rámci EÚ. K dnešnému dňu (18. marca) eviduje 7730 nakazených a 175 úmrtí. Lekárom sa zatiaľ podarilo vyliečiť 602 infikovaných osôb.

Prvý prípad zaznamenali 24. januára v Bordeaux. V kritickom stave sa momentálne nachádza 105 osôb. Ostatní majú len ľahký priebeh. Medzi nakazenými je aj minister kultúry Franck Riester.

V Paríži je momentálne vyhlásený 2. stupeň pohotovosti. Školy a škôlky sa zavreli iba na severe Paríža, v mestečku Montpellier, Korzike a na severovýchode krajiny.

Podobne ako u nás, platí zákaz návštev v domoch dôchodcov. Futbalové zápasy prvej a druhej ligy je prerušená. Zrušili sa aj podujatia nad tisíc účastníkov.

Nemecko

V Nemecku počet potvrdených prípadov rapídne stúpa, počet nakazených sa približuje k hranici 10-tisíc nakazených, 26 ľudí koronavírusu podľahlo a 67 sa lekárom podarilo vyliečiť. Aj napriek rýchlemu nárastu počtu nakazených, nemecká kancelárka Angela Merkelová až v nedeľu (15. marca) prijala prvé opatrenia.

Na nemeckých hraniciach zavedú od pondelka (16. marca) kontroly s piatimi susednými štátmi: Francúzskom, Rakúskom, Švajčiarskom, Luxemburskom a Dánskom. Ľudí, ktorí nemajú pádny dôvod vstúpiť do krajiny, budú otáčať. Kontroly na hraniciach s Holandskom, Poľskom a Českou republikou sa zatiaľ zaviesť nechystajú.

Naďalej fungujú školy či škôlky, hranice ostávajú otvorené, dokonca nezaviedla ani žiadne špeciálne hraničné kontroly. V stredu na tlačovej besede šokovala verejnosť vyjadrením, že sa  krajine nakazí až 60 – 70 % Nemcov.

V spolkovej republike Sársko a Bavorsko sa však vyučovanie rozhodli pozastaviť od pondelka (16. marca) predbežne do veľkonočných prázdnin, ktoré tento rok pripadnú na obdobie 6.-19. apríla.

Kancelárka občanov ubezpečuje, že urobí všetko, aby zabránila šíreniu vírusu. Medzi prvými obeťami sú dvaja penzisti, ktorí zomreli 9. marca. Nákaza sa dotkla aj nemeckého parlamentu, pozitívne výsledky vyšli jednému z jeho členov, viacerí preto ostávajú v karanténe.

Najviac nakazených je v štvrtej najľudnatejšej spolkovej republike v Severnom Porýnii-Vestfálsku. Jediné opatrenia, ktoré Nemecko prijalo, sú obmedzenia na letiskách. Cestujúci z Číny, Južnej Kórey, Japonska, Talianska a Iránu musia miestnym úradom nahlásiť svoj zdravotný stav.

Pracovníci železníc musia nahlasovať cestujúcich s príznakmi. Vláda tiež pripravuje centrálnu akvizíciu ochranných masiek a oblekov, aby dokázali vytvoriť dostatočnú rezervu. V krajine zrušili podujatia nad tisíc osôb. Futbalová liga je prerušená.

Holandsko

V Holandsku je nakazených viac ako 1700 osôb, pričom 43 zomrelo. Lekárom sa podarilo vyliečiť dvoch pacientov. Opatrenia tu vláda aj naďalej prijíma len veľmi pomaly a verejnosť vyzvala, aby znížili intenzitu stretávania sa.

Školy aj inštitúcie fungujú v bežnom režime. Momentálne bola zrušená iba futbalová liga. Prísnejšie opatrenia prijal iba región Noord-Brabant, kde zrušili verejné podujatia.

Belgicko

Belgicko potvrdilo (18. marca) 1243 prípadov nakazenia, z čoho zatiaľ desiati ľudia podľahli ochoreniu. Opatrenia taktiež prichádzajú pozvoľna.

Keďže je krajina rozdelená do deviatich regiónov, pričom každý región má vlastného ministra zdravotníctva, bude dôležitý konsenzus, aby mohli prijímať plošné opatrenia. Momentálne sú zrušené podujatia v uzavretých priestoroch s vyššou kapacitou ako tisíc osôb.

Luxembursko

V Luxembursku je situácia zatiaľ pokojná. Úrady potvrdili koronavírus 203 osobám. Dvaja pacienti na infekciu zomreli. V piatok (13. marca) sa miestna vláda rozhodla sprísniť opatrenia a od pondelka 16. do 29. marca zatvára školy, škôlky aj univerzity.

Zároveň ruší všetky podujatia v budovách s vyše 100 účastníkmi, ako aj podujatia organizované v exteriéri s vyše 500 účastníkmi

Zakázané sú aj návštevy v domovoch pre seniorov, opatrovateľských ústavoch a nemocniciach. Vláda tiež odporúča, aby ľudia začali pracovať z domu, pokiaľ im to situácia dovoľuje.

Česká republika

V rámci Vyšehradskej štvorky je naviac nakazených v susednej Českej republike, ktorá k dnešnému dňu eviduje 464 nakazených a troch vyliečených pacientov. Krajina ako prvá z V4 pozastavila lety z Číny.

Od stredy (11. marca) vláda zatvorila školy, škôlky, ako aj všetky kultúrne, spoločenské i náboženské akcie s účasťou nad 30 osôb. V priebehu posledných dvoch týždňov zrušila účasť divákov na viacerých športových podujatiach.

Vláda vo štvrtok (12. marca) vyhlásila v krajine núdzový stav, predbežne na 30 dní. Od pondelka (9. marca) zaviedla hraničné kontroly. Na desiatich hraničných priechodoch budujú zázemie, aby sa vzorky krvi pre testovanie na koronavírus mohli odoberať priamo na mieste.

V piatok (13. marca) česká vláda ešte pritvrdila. Od nedele polnoci budú mať Česi zakázané cestovať do zahraničia a naopak, cudzinci nebudú môcť prekročiť hranice štátu. Výnimku majú len tí, ktorí majú v Čechách trvalé alebo prechodné bydlisko.

Lietadlá budú môcť v Českej republike pristáť výhradne iba s občanmi ČR a tiež . Pokiaľ niekto poruší povinnú karanténu, hrozí mu pokuta až 3-milióny CZK (115-tisíc eur). Šírenie vírusu COVID-19 je považované za trestný čin. V krajine platí núdzový stav. Momentálne je uzavretých až 21 obcí, v ktorých sa nákaza šírila veľmi rýchlo.

Vláda avizuje, že zvažuje podobné opatrenia, aké zaviedla talianska vláda, teda zatvorenie všetkých obchodov, obmedzenie pohybu výlučne na návštevu lekára alebo nákupu potravín.

Poľsko

Poľsko má momentálne 246 nakazených a päť úmrtí. Lekárom sa podarilo do dnešného dňa podarilo vyliečiť 13 nainfikovaných osôb. Prvý prípad nákazy krajina zaznamenala 4. marca.

Vláda nariadila zatvoriť škôlky, školy aj univerzity, predbežne do 25. marca. Opatrenie sa týka aj kín, divadiel a múzeí. Poľská vláda po vzore Slovenska a Českej republiky pritvrdila a zavrela hranice. Do krajiny tak pustia iba svojich občanov.

Maďarsko

V Maďarsku, kde evidujú 58 nakazených ľudí a jednu obeť, vláda už vyhlásila výnimočný stav. Hranice krajiny neprekročia ľudia z Talianska, Číny, Južnej Kórey ani Iránu. V domácej karanténe je momentálne približne 500 osôb.

Ľudia, ktorí sa ocitli v izolácii musia svoje bydlisko označiť červenou tabuľkou, na ktorej sa píše, že osoba nesmie vychádzať z domu bez povolenia epidemiológov. Ak zákaz porušia, alebo tabuľku zvesia, hrozí im trestné stíhanie.

Od pondelka (16. marca) vláda zatvára všetky školy a predškolské zariadenia. Maďari, ktorí sa vracajú z kritických oblastí, majú nariadenú povinnú 14-dňovú karanténu.

Premiér Viktor Orbán zrušil všetky verejné podujatia v uzavretých priestoroch s vyššou účasťou ako 100 účastníkov, ako aj organizovanie OpenAir akcií s viac ako 500 návštevníkmi.

Na Slovensku platí mimoriadna situácia

Na Slovensku počas nedele (15. marca) pribudlo 11 nových prípadov, medzi ktorými je aj jedno dieťa. V pondelok (16. marca) potvrdili ďalších jedenásť nových prípadov. K dnešnému dňu (18. marca) postupne pribúdali ďalšie prípady, celkovo je tak nakazených 105 Slovákov. Aj napriek nevôli ľudí vláda pristúpila ku skutočne drastickým opatreniam.

V nedeľu (15. marca) premiér Peter Pellegrini informoval, že vláda od pondelka (16. marca) pristúpi k ešte tvrdším opatreniam. Okrem mimoriadnej situácie platnej na území celej Slovenskej republiky, vláda vyhlásila aj núdzový stav v zdravotníctve.

Zatvoria sa všetky obchody okrem potravín, lekární, drogérií, trafík, čerpacích staníc, pôšt a bánk na predbežne 14-dní. Reštaurácie môžu ostať otvorené v obmedzenom režime. Zatvorené ostanú aj kaderníctva či kozmetické salóny.

Od pondelka (16. marca) sa zavrú aj všetky škôlky, školy a univerzity na minimálne dva týždne. Pritom už viaceré školy pozastavili vyučovanie aj počas tohto týždňa.

Medzi aktuálne schválené opatrenia patrí zavedenie hraničných kontrol, zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk, zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania, povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí, zatvorenie škôl a školských zariadení, zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení aj obmedzená prevádzka obchodných centier.

Pre šíriacu sa infekciu bola ukončená najvyššia hokejová súťaž na Slovensku, Tipsport liga a prerušená futbalová Fortuna liga.

Zatvorené sú lyžiarske strediská, wellness centrá a aquaparky. Vnútroštátne vlaky premávajú v prázdninovom režime, pričom súčasťou vlakovej súpravy už nie sú reštauračné vozne.

Ide tak o najprísnejšie opatrenia prijaté vo veľmi krátkom čase spomedzi celej EÚ. Cieľom je zabrániť talianskemu scenáru, kde počet nakazených presiahol 21-tisíc nakazených.

Ako uviedol riaditeľ tropického inštitútu Vladimír Krčméry, je lepšie sa rýchlo zľaknúť, ako sa dlho báť.

Prvý prípad sa na Slovensku sa potvrdil v piatok 6. marca, kedy nákazu potvrdili 52-ročnému mužovi z malej obce Kostolište.

Rakúsko

Rakúsko k dnešnému dňu eviduje 1471 potvrdených prípadov, pričom štyri osoby infekcii podľahli a deväť pacientov sa lekárom podarilo vyliečiť. Aj keď s výrazným oneskorením, vláda až v nedeľu (15. marca) začala prijímať prísne opatrenia, aby zabránila ďalšiemu šíreniu koronavírusu.

Vláda zakázala stretnutia nad päť ľudí a obmedzila pohyb vonku na ten najnevyhnutnejší. Na situáciu v uliciach a dodržiavanie preventívnych opatrení proti šíreniu nového typu koronavírusu v krajine bude dohliadať polícia. Alpský región Tirolsko je v karanténe.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyzval obyvateľstvo, aby sa izolovalo a von z dverí vychádzalo iba v najnevyhnutnejších prípadoch. Ľudia môžu opustiť svoj domov iba v troch prípadoch. Ak musia ísť do práce, ak si musia nakúpiť potraviny alebo ak potrebuje pomoc niekto iný.

Vláda tiež zriadi „koronavírusový krízový fond“ vo výške 4-miliardy eur, ktorý bude primárne určený na podporu spoločností a zamestnancov. Kurz tiež potvrdil, že rakúska vláda v prípade potreby pristúpi k znárodneniu kľúčových firiem.

Do krajiny majú zakázaný vstup ľudia z Talianska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Holandska, Ruska a Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať