Slovensko získalo 80 miliónov eur na tvorbu pracovných miest

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Slovensko bude môcť čerpať eurofondy o rok dlhšie. Odsúhlasil to bruselský summit lídrov krajín EÚ.

Ako po summite uviedol premiér Robert Fico, podarilo sa eliminovať nesúhlasný tlak niektorých krajín EÚ na výnimku pre SR a Rumunsko, ktorá týmto dvom krajinám umožňuje o jeden rok predĺžiť čerpanie eurofondov.

Táto legislatíva sa už nachádza v schvaľovacom procese, Európsky parlament by o nej mal rokovať v októbri. „Výnimku sa snažilo získať aj Bulharsko, ale neúspešne,“ uviedol Fico.

Ak by túto výnimku chcelo viac krajín, mohlo by to podľa Fica zablokovať celý proces, čo by pre SR znamenalo prepadnutie zhruba 350 miliónov eur, ktoré by sa nevyčerpali do konca roka 2013.

Predseda vlády označil bruselský summit európskych lídrov za úspešný. „Predovšetkým sme radi, že došlo k dohode s Európskym parlamentom o rozpočte EÚ na 2014 až 2020,“ uviedol Fico na piatkovej tlačovej konferencii. Ak Európsky parlament dohodu dodrží a rozpočet odobrí, Slovensku to umožní, aby od začiatku roka 2014 čerpalo viac prostriedkov z eurofondov ako v rokoch 2007 až 2013. Malo by ísť o sumu okolo 14 miliárd eur.

Európski lídri sa zaoberali aj nezamestnanosťou mladých ľudí. „Boli prijaté opatrenia, ktoré nemajú len deklaratórny charakter,“ uviedol Fico.

Slovensko na nasledujúcich sedem rokov získalo takmer 80 miliónov eur, ktoré poslúžia na vytváranie pracovných miest pre ľudí do 29 rokov, a to hlavne v malých a stredných firmách. Deformácií trhu sa predseda vlády obáva. „Ak by sme všetko nechali na trh, tak umrieme od hladu,“ dodal Fico.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico