Slovensko zmení zákony zo strachu pred terorizmom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zľava: Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák počas tlačovej konferencie po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR na tému antiteroristický balíček.

BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Slovensko bude v rámci protiteroristických opatrení zatiaľ meniť viac ako 15 zákonov. Informoval o tom dnes na tlačovej besede premiér Robert Fico po rokovaní Bezpečnostnej rady SR. Zdôraznil, že návrhy konkrétnych noviel predložia ministri na piatkové rokovanie vlády. V skrátenom legislatívnom konaní o zmenách rozhodnú poslanci NR SR na budúci týždeň.

Zmeny sa budú týkať predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd. Na to však bude potrebná zmena ústavy. O podpore týchto zmien bude predseda parlamentu Peter Pellegrini hovoriť s predstaviteľmi opozičných strán. Navrhujú v prípade podozrenia z terorizmu zvýšiť lehotu na zadržanie podozrivých pre orgány činné v trestnom konaní zo 48 hodín na 96 hodín. V prípade súdov navrhujú predĺžiť lehotu v týchto prípadoch na rozhodnutie o väzbe zo 72 hodín na 144 hodín. V prípade podozrenia z terorizmu pri vybraných trestných činoch sudca bude môcť rozhodovať o väzbe bez uvedenia dôvodov. Prokuratúra nebude musieť preukazovať dôvody väzby tak, ako je to v súčasnosti. Bude to obdoba obligatórnej väzby, ale vždy bude mať sudca možnosť nezobrať do väzby, vysvetlil Fico. Premiér zdôraznil, že navrhujú monitoring telefonickej komunikácie odsúdených a obvinených podozrivých z terorizmu, s výnimkou ich komunikácie s advokátmi. Trestný čin založenia a zosnovania teroristickej skupiny sa zmení na obzvlášť závažný zločin, zvýši sa tým trestná sadzba a bude prísnejšia procedúra v neprospech podozrivých osôb v prípade tohto obzvlášť závažného zločinu, vysvetlil.

Premiér tvrdí, že chcú viac využívať inštitút dočasného odloženia vznesenia obvinenia, zastavenia trestného stíhania, podmienečného zastavenia trestného stíhania spolupracujúceho obvineného a prerušenia trestného stíhania. Takto chcú motivovať ľudí, ktorí sú súčasťou teroristickej skupiny, viac na spoluprácu. Navrhuje sa aj väčšia ochrana svedka. „Ten kto sa odhodlá svedčiť pri trestných činoch terorizmu a súvisiacich trestných činoch, bude mať podstatne efektívnejšiu ochranu,“ zdôraznil. Bude podľa Fica zakázaná konfrontácia takéhoto svedka s podozrivou osobou z terorizmu alebo súvisiacich trestných činov. Viac sa budú využívať videokonferencie pri výsluchu svedka. Navrhujú aj rozšírenie možnosti využitia agentov.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Predložené budú aj novely upravujúce právomoci polície a spravodajských služieb. V prípade polície sa rozšíria dôvody na zaistenie osôb, predĺži sa lehota na ich zaistenie a rozšíria sa oprávnenia na prehliadky dopravných prostriedkov, informoval ďalej Fico. Rozšíria sa aj opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti v hromadnej doprave a pri uzatváraní verejne prístupných miest, keď dôjde k ohrozeniu teroristickým trestným činom. Navrhujú aj úpravu použitia špeciálnych technických vecí pri zásahoch. Premiér dodal, že bude sa precizovať úprava výmeny informácií jednotlivých bezpečnostných zložiek, pričom vojaci by sa mohli zúčastňovať priamo na úlohách týkajúcich sa boja proti terorizmu. V prípade SIS chcem zaviesť inštitút predstieraného prevodu vecí a zámeny vecí. Ide jednoducho o fingovaný predaj a kupovanie vecí, ktoré sa dajú použiť pri teroristických činoch. Vojenské spravodajstvo dostane vo vzťahu k boju proti terorizmu také opatrenia, aké má SIS, dodal.

Na rokovanie vlády na budúci týždeň v stredu zas predložia návrhy na technické a personálne posilnenie bezpečnostných zložiek. Premiér spomenul, že je napríklad záujem zvýšiť počet príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia. V horizonte dvoch – troch rokov by len tento jeden krok mal stáť 60 miliónov eur.

Premiér Robert Fico zdôraznil, že nebudeme podceňovať bezpečnostné riziká, ktoré sú v súčasnosti nesmierne vysoké. Niekoľko tisíc ľudí bolo v Sýrii a vrátilo sa späť do Európy. Balkánska cesta sa využíva ako reverzný tok, a to nie je normálne, dodal. Nekontrolovaná migrácia je bezprecedentné riziko pre Slovensko a celú Európsku úniu. Bezpečnosť občanov Slovenska je na prvom mieste pred všetkými inými právami, dodal premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR