Veriaci východnej cirkvi nespievajú na Kvetnú nedeľu pašie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gréckokatolícka cirkev
Foto: Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – V byzantsko-slovanskom obrade sa na rozdiel od rímskeho obradu nespievajú na Kvetnú nedeľu pašie. Ako povedal pre agentúru SITA hovorca Bratislavskej eparchie Gréckokatolíckej cirkvi Stanislav Gábor, na liturgiách sa používa svetlé rúcho a na konci liturgie je myrovanie. Kvetná nedeľa je vo východnom obrade veľkým sviatkom a má slávnostný charakter.

„Od prvých storočí kresťanstva oslavuje východná cirkev pamiatku Kristovho vstupu do Jeruzalema v nedeľu pred jeho svetlým vzkriesením,“ povedal Gábor s tým, že svedectvá o tomto sviatku siahajú do 3. storočia. Z tohto obdobia sa zachovala homília na Kvetnú nedeľu od biskupa Metoda Patarského ( † 300). Slávenie toho sviatku sa začalo najprv v Jeruzaleme a zakrátko sa rozšírilo do celej východnej cirkvi. V 6. až 7. storočí sa tento sviatok rozšíril aj v západnej (latinskej) cirkvi.

V túto nedeľu je v katolíckej cirkvi zvykom požehnávať a rozdávať v chrámoch palmové či olivové ratolesti. „Nakoľko v našich krajoch nerastú tieto druhy rastlín, používajú sa rozkvitnuté ratolesti (konáriky) vŕby alebo rakyty, nakoľko pučia na jar ako prvé,“ povedal Gábor. U Židov a starých Rimanov bola palmová ratolesť symbolom víťazstva. Nosili ju v rukách počas víťazného pochodu. Rovnako na verejných štadiónoch dávali víťazom palmové vetvičky ako symbol víťazstva.

V Novom zákone sa palmová ratolesť stala symbolom triumfu mučeníka. Olivová ratolesť je symbolom pokoja a mieru. „Zdá sa, že požehnávanie ratolestí bolo zvykom v cirkvi už v 7. storočí, hoci samotný obrad požehnania sa v liturgických knihách objavuje až v 9. storočí,“ povedal.

V byzantsko-slovanskom obrade sa požehnávajú ratolesti na Kvetnú nedeľu počas utierne po čítaní evanjelia. „V tento deň sa totiž môže konať procesia okolo chrámu pred sv. liturgiou, pričom veriaci držia v rukách posvätené ratolesti ako symbol víťazstva,“ uviedol Gábor. Posvätené vetvičky sa neznehodnocujú, ale veriaci si ich dávajú doma za ikony, prípadne do vázy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať