Danko má pripomenúť Číne ľudské práva, vyzýva Dostál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ustanovujúca schôdza parlamentu: Poslanci zložili aj sľub
Poslanec NR SR Ondrej Dostál za stranu SaS skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze NR SR - VII. volebného obdobia. Bratislava, 23. marec 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR Ondrej Dostál (OKS) a Peter Osuský (SaS) vyzývajú v otvorenom liste predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, aby v rozhovore s veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Lin Linom neopomenul závažné prípady porušovania ľudských práv v Číne. Informoval o tom predseda OKS Ondrej Dostál pred stretnutím čínskeho veľvyslanca s Andrejom Dankom, ktoré sa má uskutočniť vo štvrtok 21. apríla.

„Sme presvedčení, že dobré vzťahy medzi našimi krajinami sa dajú uskutočňovať len na základoch vzájomnej úcty a otvorenosti. Vysoko si vážime čínsky ľud a jeho mnohotisícročnú históriu a kultúru. To však nemôže byť dôvodom na privieranie očí nad porušovaním ľudských práv v Číne, ktorého sa tamojší nedemokratický režim dopúšťa a ktoré odporujú ľudskosti a základným morálnym hodnotám civilizácie,“ tvrdia Dostál s Osuským s tým, že nastoľovanie otázky ľudských práv nevnímajú len ako formálny akt, no prináša aj hmatateľné výsledky. Pripomínajú pritom napríklad prepustenie pani Zhang Fengying z pracovného tábora v Pekingu, ktoré v otvorenom liste žiadali aj poslanci NR SR.

Poslanci teraz žiadajú, aby Danko predložil Lin Linovi viaceré prípady porušovania ľudských práv. Spomínajú pritom napríklad násilné odbery orgánov praktizujúcim Falun Gongu či potláčanie minoritných skupín ako sú Tibeťania, Ujguri, praktizujúci Falun Gongu a kresťania, ktorí praktizujú svoju vieru mimo štátom podporovaných cirkví.

„Hoci systém pracovných táborov bol formálne zatvorený v roku 2013, úrady naďalej používajú mnoho druhov ilegálneho zadržiavania, vrátane čiernych väzení, právnych prevýchovných tried, študijných tried či nemocníc pre duševne chorých na svojvoľné zadržiavanie ľudí bez formálneho obvinenia či odsúdenia. V súčasnosti je v nich podľa odhadov ľudskoprávnych skupín zadržiavaných okolo 500 000 ľudí. Chceli by sme Vás požiadať, aby ste veľvyslanca ČĽR vyzvali, aby svojej vláde tlmočil žiadosť o ukončenie ilegálneho potláčania minoritných skupín a o upustenie od všetkých foriem ilegálneho zadržiavania,“ uvádzajú v otvorenom liste Dostál a Osuský.

Upozorňujú tiež na prípad kresťanského právnika Gao Zhishenga s tým, že bol od roku 2006 opakovane väznený a mučený. „Právnik Gao sa počas svojej kariéry advokáta zastával ľudí, ktorým štát zobral pôdu, kresťanov, členov podzemnej cirkvi a v posledných rokoch svojej praxe aj nasledovníkov Falun Gongu. V auguste 2014 ho z väzenia prepustili, ale je držaný pod prísnym policajným dozorom vo svojom rodnom meste v provincii Shaanxi. Chceli by sme Vás požiadať, aby ste veľvyslanca ČĽR vyzvali, aby svojej vláde tlmočil žiadosť o prepustenie Gao-a na slobodu a aby mu opäť bolo umožnené vykonávať advokátsku prax,“ dodávajú poslanci v otvorenom liste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoOndrej DostálPeter Osuský
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky