Fico bol na prvej ceste po chorobe, hovoril o predsedníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert fico
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker počas TB pri príležitosti rokovania vlády SR s vysokými predstaviteľmi európskych inštitúcií v Bruseli. Ústrednou témou rokovaní je naše predsedníctvo v Rade EÚ. Belgicko, Brusel, 1. jún 2016. Foto: SITA/Vladimir Tepecs

BRUSEL 1. júna (WebNoviny.sk) – Počas nadchádzajúceho predsedníctva v Rade Európskej únie (SK PRES) nemienime otravovať európsky priestor domácimi politickými turbulenciami. V Bruseli to po stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom vyhlásil premiér Robert Fico. Ten spolu s ostatnými členmi vlády odletel do Bruselu, kde s Komisiou rokovali o predsedníctve Slovenska v Rade Európskej únie.

Chcem zdôrazniť, že si plne uvedomujeme úlohu predsedajúcej krajiny. Chceme byť „honest broker“ (nezaujatý vyjednávač, pozn. SITA), čiže chceme tam, kde to bude možné, dosahovať kompromisy,“ povedal Fico na tlačovej konferencii s tým, že to však neznamená, že budeme meniť naše národné postoje.

Premiér predstavil priority slovenského predsedníctva

Premiér v Komisii krátko predstavil aj priority slovenského predsedníctva. Ide o štyri okruhy. Prvý hovorí o EÚ silnejšej z ekonomického hľadiska. Chceme sa venovať aj spoločnému trhu, kde nás predovšetkým zaujíma spoločný digitálny trh.

Potom sa chceme venovať veľmi citlivej téme, a to je udržateľná migračná a azylová politika. Nakoniec hovoríme o globálne angažovanej Európe v rôznych projektoch a procesoch, kde Európa musí byť aktívnejšia,“ povedal šéf slovenskej exekutívy s tým, že tieto priority však schválime až 30. júna, keď bude jasný výsledok britského referenda o zotrvaní v Únii. To sa koná 23. júna. „Myslím si, že sme na tieto témy pripravení, hoci sa domnievam, že celej agende bude dominovať výsledok referenda vo Veľkej Británii a závery zo summitu, ktorý sa koná koncom júna,“ doplnil Fico.

Premiér uviedol, že Slovensko si uvedomuje úlohu predsedajúcej krajiny, čiže úlohu tzv. „honest brokera,“ ktorý má hľadať kompromisy a byť nezaujatým vyjednávačom. Podľa Fica to však neznamená, že budeme meniť naše národné postoje, len ich nebudeme dávať prioritne na stôl. „My sme dnes hovorili o veľkom zozname iniciatív zo strany Európskej komisie, pokiaľ ide o migračnú a azylovú politiku. Áno, sú body, kde vidíme nesúlad a bude ťažké dosiahnuť akúkoľvek dohodu, ale veľká väčšina návrhov, ktoré prichádzajú z Komisie, sú pozitívne, akceptovateľné,“ skonštatoval premiér. Ako príklad akceptovateľných návrhov uviedol iniciatívu „Back to Schengen“ (Späť k schengenu, pozn. SITA), vytvorenie Pohraničnej a pobrežnej stráže či rozumnú implementáciu dohody EÚ – Turecko. „Napriek tomu, že si svoje vlastné postoje zachovávame, uvedomujeme si európsku úlohu predsedajúcej krajiny,“ ubezpečil Fico šéfa Komisie Junckera.

Jedinečné skúsenosti z transformačného procesu po roku 1989

Podľa Fica Slovensku pri výkone predsedníctva môžu pomôcť aj naše jedinečné skúsenosti z transformačného procesu po roku 1989. „Tieto skúsenosti nás predurčujú na to, aby sme dávali dohromady krajiny, ktoré často majú diametrálne odlišné postoje,“ dodal. Premiér sa tiež vyjadril, že aj dnešné stretnutie potvrdilo, aká náročná je agenda EÚ a EK. „Bol by som veľmi rád, keby sa nám podarilo ako Slovensku dať tejto agende ľudský a zrozumiteľný jazyk, aby sme vysvetlili slovenskej aj ostatnej verejnosti, že o čom vlastne rozhodujeme,“ vyjadril želanie premiér. „Tá agenda je závažná a mimoriadne potrebná pre ľudí. Ale keď sa navzájom počúvame, je to pre bežného človeka mimoriadne ťažko zrozumiteľné,“ priznal Fico. Verí však, že ambícia priblížiť európske témy verejnosti je naplniteľná.

Premiér sa v Bruseli vrátil aj k marcovým parlamentným voľbám. Povedal, že aj keď voľby priniesli prekvapujúce výsledky, SK PRES bolo dôležitým faktorom pri zostavovaní vlády.

Na stretnutí s Európskou komisiou, ktorej hlavnou témou bolo predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ, sa zúčastnili všetci ministri okrem šéfa rezortu obrany Petra Gajdoša (nominant SNS). Ten má pohotovosť v súvislosti s ochranou nášho vzdušného priestoru v rámci systému renegát. „Keďže v zmysle zákona o postupe proti narušiteľovi vzdušného priestoru rozhoduje prioritne práve on, tak nechcel touto kompetenciou na dnešný deň poveriť niektorého iného člena vlády, ktorý by tak musel zostať na Slovensku namiesto neho,“ uviedla pre SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Ako dodala, ochrana vzdušného priestoru musí byť zabezpečená nepretržite 24 hodín denne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Danka CapákováRobert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR