Ak hovoríme o deťoch, hovoríme aj o rodičoch, tvrdí Záborská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záborská
Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO) Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA/ BRUSEL 1. júna (WebNoviny.sk) – Medzinárodný deň detí vyhlásilo OSN v roku 2012 aj za Svetový deň rodičov, upozorňuje na to poslankyňa Európskeho parlamentu za KDH Anna Záborská. Organizácia Spojených národov tým uznala „fakt, že rodina má prvoradú zodpovednosť za starostlivosť o deti a ich ochranu,“ tvrdí Záborská, ktorá je presvedčená, že téma zodpovednosti rodičov je stále aktuálnejšia. Agentúru SITA o tom informovali z Kancelárie poslankyne Európskeho parlamentu Anny Záborskej.

Dobre fungujúca spoločnosť chráni najlepší záujem dieťaťa. To však znamená v prvom rade vytvoriť také podmienky, v ktorých rodiny prosperujú. Spojenie sviatku detí a rodičov by preto nemalo zostať v symbolickej rovine, ale preniesť sa aj do konkrétnych politík a opatrení. Cieľom by malo byť, aby sa rodičia nemuseli rozhodovať medzi zamestnaním a starostlivosťou o deti,“ cituje tlačová správa Záborskú.

Medzinárodný deň detí (International Children’s Day, MDD) patrí k najobľúbenejším sviatkom, ktorý si pripomínajú obyvatelia krajín po celom svete. Tradícia tohto dňa určeného najmenším siaha až do roku 1925, keď sa v Ženeve vo Švajčiarsku konalo stretnutie World Conference for the Wellbeing of Children (Svetová konferencia pre blaho detí). Zástupcovia 54 štátov v rámci neho schválili deklaráciu, ktorá sa týkala chudoby detí, nelegálnej detskej práce, vzdelávania a ďalších otázok o problémoch detí na celom svete. Väčšina krajín, celkovo 21 vrátane Slovenska, si pre oslavu dňa detí zvolila dátum 1. jún, pričom dôvod nie je dodnes celkom známy. Niektoré štáty oslavujú MDD v iný deň, napríklad v Španielsku je to druhá májová nedeľa, vo Švédsku prvá októbrová nedeľa, v Maďarsku zasa posledná májová nedeľa. Vo väčšine krajín sú pre deti v tento deň pripravené rôzne aktivity, školské výlety, súťaže či iné podujatia. Hlavným cieľom je však upozorniť na problémy, s ktorými zápasia deti po celom svete.

Podobnú myšlienku v sebe nesie aj Svetový deň detí (Universal Children’s Day), ktorý vychádza na 20. novembra. Tento dátum stanovilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 1954. Tento deň zároveň odkazuje na prijatie Deklarácie o právach dieťaťa v roku 1959 a na prijatie Dohovoru o právach dieťaťa v roku 1989. Dohoda priznáva každému dieťaťu práva v plnom rozsahu, vrátane občianskych, kultúrnych, hospodárskych, politických a sociálnych. Keďže deti nemajú možnosť svoje práva uplatňovať a vyžadovať, kontrolou realizácie tejto medzinárodnej legislatívnej normy je poverený Výbor pre práva dieťaťa pri OSN.

Ľudia na celom svete si však pripomínajú aj ďalšie, podobne zamerané, sviatky pre najmenších. Okrem iného napríklad Deň počatého dieťaťa 25. marca, Medzinárodný deň nezvestných detí 25. máj, Medzinárodný deň detí, ktoré sa stali obeťami agresie 4. júna, Medzinárodný deň za odstránenie práce detí 12. júna, Deň afrického dieťaťa 16. júna alebo Medzinárodný deň mládeže 12. augusta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Záborská