Odvolávanie Fica sa zmenilo na frašku, chýbali poslanci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR
Pohľad do rokovacej sály parlamentu počas rokovania mimoriadnej 8. schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Bratislava, 6. júl 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 6. júla (WebNoviny.sk) – Ani na druhý pokus sa v stredu nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. V sále sa totiž prezentovalo len 66 poslancov. Schôdzu tak predseda parlamentu Andrej Danko preložil na štvrtok na 9:00. V stredu o 14:00 mala pokračovať schôdza k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ale poslanci koalície odsúhlasili jej odloženie na september.

Danko podľa Matoviča robí z parlamentu rohožku premiéra

Konanie koaličných poslancov je prejavom strachu. Predstavitelia opozície tak reagovali naopakovanú neuznášaniaschopnosť parlamentu v prípade mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Opoziční poslanci zároveň označili za neprípustné, že premiér je v deň zvolania mimoriadnej schôdze v zahraničí.

„S veľkým zármutkom musíme konštatovať, že v 21. storočí sa vraciame do dôb mečiarizmu, alebo ešte horšie,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič. Predseda parlamentu Andrej Danko podľa neho robí z parlamentu rohožku predsedu vlády. „Je ako služobníček, ktorý dal schôdzu na termín, keď vie, že Robert Fico tu nie je,“ vyhlásil Matovič. Konanie predsedu parlamentu je podľa Matoviča hanbou parlamentarizmu. „Klesol hlboko pod Gašparoviča a Pašku,“ povedal.

Podľa Natálie Blahovej (SaS) bolo v stredu v rokovacej sále približne 130 poslancov, neprezentovali sa však. „Prezentujú sa však aj tým, že sa zapíšu do prezenčnej listiny. Takto len poberajú benefity, ale pracovať odmietajú,“ skonštatovala. Ako povedal Daniel Lipšic (OĽaNO), právo 30 poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze je zároveň povinnosťou parlamentu im túto schôdzu umožniť.

Podľa Lipšica je požiadavka koalície, aby v sále boli prítomní všetci opoziční poslanci s tým, že následne koalícia poskytne zvyšné chýbajúce hlasy legitimizáciou kotlebovcov ako politickej sily. „Je to hlboké dno,“ uviedol s tým, že podobnú taktiku si nedovolil ani Vladimír Mečiar. Ako vyhlásil Ľubomír Galko (SaS), dnešné konanie koalície je aroganciou a neúctou voči občanom SR. „Aj dnešným činom dali najavo, že peniaze im nesmrdia , ale prácu vykonávať nechcú,“ dodal.

Vládna koalícia argumentuje, že v sále musí byť prítomná celá opozícia, oni následne poskytnú chýbajúce hlasy, aby sa schôdza mohla konať. Pri druhom pokuse otvoriť schôdzu podľa Andreja Hrnčiara (Sieť) koalícia potrebných sedem hlasov poskytla. „Schôdzu však zvolávala opozícia, nie koalícia,“ povedal novinárom. „Taký je politický život,“ dodal.

Igor Matovič
Foto: SITA/Marek Mrviš

Pán premiér zlyhal, hovorí Remišová

Návrh na zvolanie schôdze podali v piatok poslanci za SaS a OĽaNO s tým, že pod návrhom je podpísaných 34 opozičných poslancov. Podľa opozície premiér svojím prístupom ku kauze Bašternák legitimizuje korupčné správanie, keďže odmieta odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten je podľa opozičných poslancov podozrivý z obchodovania s daňovým podvodníkom. Taktiež podľa opozície býva premiér v byte, ktorý bol postavený za peniaze z daňových podvodov, a to navyše za znížené nájomné.

Ako v piatok vyhlásila poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO), premiér tým, že nekoná v kauze Bašternák, ohrozuje dobré meno Slovenska počas predsedníctva krajiny v Rade EÚ. „Pán premiér zlyhal a mal by za to niesť zodpovednosť,“ uviedla.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča opozícia opakovane vyzývala premiéra, aby odvolal ministra vnútra Kaliňáka a vysťahoval sa z bytovky Bonaparte, on však celú kauzu len bagatelizoval.

„Svojím konaním vedome podporuje korupčné prostredie,“ povedal Matovič s tým, že opozícii je ľúto, že takýto návrh musia podávať v deň začiatku predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, nemajú však inú možnosť. „Nerobíme hanbu Slovensku, snažíme sa jej zabrániť,“ dodal.

Po Ficovi príde na rad Kaliňák

Ako v piatok uviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), po prerokovaní tejto záležitosti by poslanci mali pokračovať aj v na neurčito prerušenej schôdzi o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Kaliňákovi.

Opozícia žiada hlavu Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver od Tatra banky vo výške 500-tisíc eur. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur. Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve. Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek.

Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur. Schôdzu Danko prerušil minulý týždeň v stredu s tým, že sa mu nepáčilo správanie niektorých poslancov a to, že Igor Matovič v rokovacej sále rozprestrel transparent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoDaniel LipšicIgor MatovičJán PočiatekLadislav BašternákĽubomír GalkoRobert FicoRobert KaliňákVeronika RemišováVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaVláda SR