Slovenskú akadémiu vied čaká transformácia ústavov, prezidentka Čaputová podpísala dve novely zákonov

Sav.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com/SlovenskaAkademiaVied

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely zákonov, ktoré pomôžu transformácii ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) a umožnia zmenu hospodárskej formy z rozpočtových alebo štátnych príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie.

Novelu zákona o SAV schválili poslanci Národnej rady SR 21. septembra.

Zmení sa aj pôsobnosť snemu

Po novom sa zmení zloženie akademickej obce akadémie v nadväznosti na zmenu voličskej základne verejnej výskumnej inštitúcie. Zmení sa tiež pôsobnosť snemu, vedeckej rady a predsedníctva SAV či zloženie vedeckej rady akadémie. Ďalej sa rozšíri nezlučiteľnosť funkcie člena predsedníctva akadémie, upravuje sa plynutie funkčného obdobia predsedníctva.

V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 prináša novela možnosť uskutočniť zasadnutie snemu SAV prostriedkami informačnej a komunikačnej technológie bez fyzickej prítomnosti členov. Toto riešenie bude platiť nielen na obdobie pandémie.

Vekové obmedzenia zamestnancov

Prijatá novela zákona o verejnej výskumnej inštitúcii obsahuje zmenu zloženia správnej rady (doplnenie členov vymenúvaných zakladateľom), zmenu zloženia vedeckej rady (doplnenie odborníkov z príbuzných oblastí) či zmeny vedeckej rady z obligatórneho orgánu na fakultatívny. Rovnako obsahuje aj doplnenie doktorandov do voličskej základne verejnej výskumnej inštitúcie.

Z novely vyplýva aj možnosť zámeny prioritného majetku, pretože jeho zámena nie je v súčasnosti možná. Novela tiež obsahuje vekové obmedzenia zamestnancov verejnej výskumnej inštitúcie obdobne ako pri vysokoškolských učiteľoch, respektíve pri pedagogických a odborných zamestnancoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied