Slovensku hrozí súd pre porušenie životného prostredia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Košice
Približne trojtonovú a trojposchodovú pyramídu z balíkov zlisovaných PET fliaš postavili dnes Priatelia Zeme – SPZ Košice a odštartovali tak celoslovenský týždeň aktivít, ktorý má motivovať občanov k používaniu vratných obalov. Súčasne upozorňujú kampaňou, že nevratné plastové obaly poškodzujú životné prostredie. Košice, 15. november 2010. Foto: SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Slovenská republika má dva mesiace na to, aby sa vyhla možnému konaniu pred Súdnym dvorom Európskej únie.

Európska komisia zaslala Slovensku dve upozornenia k environmentálnej legislatíve. „Prvé sa týka posudzovania vplyvu, keďže Komisia sa domnieva, že možné environmentálne účinky programu budovania ciest v rokoch 2007 – 2010 na Slovensku neboli posúdené v súlade s požiadavkami práva EÚ. Druhé sa týka netransponovania právnych predpisov o obaloch a odpadoch z obalov,“ informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Slovensku chýba environmentálne posúdenie

Slovensko v prípade svojho Programu prípravy a výstavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá v rokoch 2007 – 2010 nemá environmentálne posúdenie, ktoré sa vyžaduje podľa smernice o strategickom environmentálnom posudzovaní.

EK 25. novembra 2010 zaslala Slovensku formálnu výzvu, na ktorú reagovalo tým, že uvedený program má charakter finančného alebo rozpočtového programu a preto sa naň uvedená smernica nevzťahuje. Hoci uvedený program obsahuje finančné a rozpočtové prvky, obsahuje podľa EK aj opatrenia, ktoré majú zreteľný účinok na životné prostredie, preto EK žiada odpoveď.

Cieľom európskej smernice o obaloch a odpadoch z obalov je predchádzať využívaniu veľkých objemov obalov a tvorbe odpadu z obalov a znižovať objem obalov a odpadu z obalov. Podľa informácií, ktoré má EK k dispozícii, Slovensko doteraz správne netransponovalo niekoľko ustanovení uvedenej smernice.

Slovensko dostatočne nepodporuje recykláciu

„Slovenskými právnymi predpismi sa v dostatočnej miere nepodporuje recyklácia a používanie recyklovaných materiálov, ani sa neuprednostňuje spätné získavanie energie v prípade, že by to z environmentálnych a nákladovo-príjmových dôvodov bolo vhodnejšie ako recyklácia materiálu,“ uviedol Králik.

Navyše slovenské právo obsahuje niekoľko ustanovení, ktorými sa obmedzuje hospodárska súťaž pokiaľ ide o obaly a odpad z obalov. Aj v tomto prípade EK zaslala 25. novembra 2010 Slovensku formálnu výzvu. Napriek tomu, že Slovensko súhlasilo so zmenou a doplnením svojich vnútroštátnych právnych predpisov, je EK znepokojená tempom tejto zmeny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorEK Európska komisia