Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OSN, rada OSN
Foto: Cia Pak/UN Photo via AP

Slovenskú republiku zvolili do Rady OSN pre ľudské práva

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensko dnes počas 72. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku zvolili za člena Rady OSN pre ľudské práva na roky 2018 – 2020.

Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí. Prioritami členstva SR v rade budú najmä boj proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie, aktívna implementácia cieľov udržateľného rozvoja vrátane podpory práv detí a podpora náboženského vyznania alebo viery a náboženskej tolerancie.

Valné zhromaždenie OSN

Rada so sídlom v Ženeve je najvýznamnejším ľudskoprávnym orgánom systému OSN, v ktorom je zastúpených 47 štátov volených Valným zhromaždením OSN na základe regionálneho kľúča.

Rada rokuje a hlasuje o ľudskoprávnej situácii v krajinách a o ľudskoprávnych témach. Prostredníctvom svojich mechanizmov napomáha prevencii konfliktov vo svete. Slovenská republika podporuje ich efektívne a včasné využívanie.

Slovensko do rady

V rámci kampane Slovenska do rady na roky 2018 – 2020 vláda prijala aj osobitný dokument obsahujúci dobrovoľné prísľuby a záväzky. Slovensko sa v ňom zaviazalo podporovať snahy o začleňovanie ľudských práv do všetkých činností OSN vrátane oblasti rozvoja, mieru a bezpečnosti, rozvíjať spoluprácu medzi vládnym sektorom a občianskou spoločnosťou, podporovať univerzálnu ratifikáciu ľudskoprávnych dohovorov OSN.

Takisto sme sa zaviazali aktívne sa podieľať na činnosti rady s cieľom posilniť jej efektívnosť a dôveryhodnosť a prisľúbili sme, že budeme venovať osobitnú pozornosť implementácii cieľov udržateľného rozvoja, posilňovať a podporovať práva žien a dievčat, a rovnosť medzi mužmi a ženami.

Agenda 2030

Presadzovať práva a záujmy detí vrátane zabezpečenia kvalitného vzdelávania v súlade s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj, podporovať odstraňovanie rasizmu, xenofóbie a iných foriem netolerancie v spoločnosti.

Bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi a podporovať dôstojnosť a práva obetí obchodovania, podporovať slobodu náboženského vyznania alebo viery a náboženskú toleranciu, pokračovať v konzistentnej podpore medzinárodného práva vrátane medzinárodného humanitárneho práva.

Medzi našimi prísľubmi je aj záväzok zvyšovať povedomie o prevencii sexuálneho násilia a násilia páchaného na ženách počas ozbrojených konfliktov a odovzdávať vlastné skúsenosti s budovaním demokratických štruktúr a ľudskoprávnych inštitúcií iným krajinám v transformačnom procese, ktoré o to prejavia záujem.

Slovensko v Rade OSN pre ľudské práva už v minulosti pôsobilo, a to v rokoch 2008 – 2011.

Odporúčané články

Bezpečnostná rada zakázala v súvislosti so sankciami voči KĽDR prístup do prístavov štyrom lodiam Veľa peňazí a energie sa míňa na riešenie konfliktov, Lajčák vyzýva na predchádzanie sporov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X