Slovensku sa bude hospodársky dariť viac, ako sa očakávalo

Euro, peniaze_euro, 100_eur
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Hospodársky rast bude na Slovensku v tomto roku rýchlejší, ako sa pôvodne očakávalo.

Tvrdí to rezort financií, ktorý vo svojej aktuálnej septembrovej prognóze navýšil odhad rastu hrubého domáceho produktu na tento rok oproti júnovej prognóze o 0,3 percentuálneho bodu na 0,8 %.

Pre budúci rok rezort financií nateraz ponecháva výhľad bez zmeny, s rastom na úrovni 2,2 %. Rast hospodárstva by pritom mal ďalej zrýchľovať na 2,9 % v roku 2015 a 3,1 % v roku 2016.

„Priaznivejší vývoj v eurozóne pomáha slovenskej ekonomike udržať si exportnú výkonnosť a zlepšuje jej vyhliadky. Popri raste vývozov sa vďaka rastúcej spotrebiteľskej dôvere a nižšiemu rastu cien začína oživovať i domáca spotreba,“ uvádza v komentári k prognóze Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

„Je to dobrá správa pre Slovensko, dobrá správa pre zamestnanosť, zamestnávateľov aj zamestnancov,“ uviedol na štvrtkovom brífingu k zverejnenej prognóze minister financií Peter Kažimír.

Rast má pozitívny vplyv na dane

Euro, peniaze_euro
Foto: Shutterstock

Ten zároveň dodáva, že lepšie čísla hospodárskeho rastu znamenajú aj pozitívny vplyv na daňové základne.

Inými slovami, štát zrejme v tomto roku nebude potrebovať dodatočné úsporné opatrenia, keďže príjmy z daní by mali byť mierne vyššie, ako sa pôvodne čakalo. Podľa denníka Pravda by si totiž príjmová stránka rozpočtu mala vďaka pozitívnejším makroúdajom polepšiť o 100 mil. eur.

Hlavným motorom rastu slovenského hospodárstva má naďalej zostať čistý export, ktorý zrýchli aj vďaka priaznivej situácii u našich obchodných partnerov. Ekonomike bude podľa inštitútu navyše pomáhať aj oživenie spotreby, ktorá vzrástla prvýkrát po štyroch rokoch.

„Domácnosti postupne zvyšujú svoju spotrebu, najmä vďaka nižšej inflácii a zlepšenej dôvere v budúci vývoj hospodárstva,“ uvádza sa v komentári. Rast ekonomiky bude tlmiť vývoj investícií a znižovanie výdavkov verejnej správy.

„Domáca spotreba je príjemným prekvapením, lebo po štyroch rokoch išla smerom nahor. Za jej oživením je zvýšená dôvera spotrebiteľov vo vývoj a silu slovenskej ekonomiky a pokles rastu cien. Slovenskí spotrebitelia sú tým pádom ochotní viac míňať,“ dodal Kažimír.

Trh práce to však zatiaľ neovplyvní

Nezamestnanosť
Foto: Shutterstock

Ani mierne zlepšenie výhľadu rastu hrubého domáceho produktu však zatiaľ neznamená výraznejší obrat na trhu práce.

Zamestnanosť v tomto roku klesne o 1 % a miera nezamestnanosti by mala dosiahnuť podľa prognózy rezortu financií 14,5 %. Postupne by mala začať klesať až v roku 2014.

Výraznejší pokles nezamestnanosti a rast zamestnanosti možno podľa ministerstva očakávať až v roku 2015 spolu s rýchlejším oživením ekonomiky. V roku 2015 sa pritom očakáva nezamestnanosť na úrovni 13,6 %. Reálna mzda sa po dvoch rokoch poklesu v tomto roku zvýši o 0,9 %, v ďalších rokoch by jej dynamika mala ešte mierne pridať.

Podľa rezortu financií nás pritom v najbližších rokoch čaká obdobie relatívne nízkeho rastu spotrebiteľských cien. Inflácia má výrazne spomaliť už v tomto roku, z vlaňajších 3,6 % na 1,6 %. Následne má mierne zrýchliť v roku 2014 na 1,7 % a v nasledujúcich dvoch rokoch má dosiahnuť 2,1 %, resp. 2,3 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kažimír