Slovensku sa darí, Fico avizuje druhý sociálny balíček

Robert Fico
Premiér Robert Fico. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Ekonomika Slovenska rástla v prvých troch mesiacoch tohto roka najrýchlejšie v celej eurozóne, vyhlásil v piatok premiér Robert Fico. „Slovensko je krajina, ktorá je dobre rozbehnutá,“ konštatoval Fico. Reagoval tak na stredajšie údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

Podľa premiéra sa dobre rozbieha nielen zahraničný obchod, ale aj rast investícií firiem či domáca spotreba. Pripustil, že svoju úlohu zohráva aj nízka cena surovín na medzinárodných trhoch, ale podľa neho svoj podiel má aj politika vlády. Podľa Fica tieto údaje budú signalizovať svetu, že Slovensko je krajinou, do ktorej sa oplatí investovať.

Občania by mali podľa Fica pocítiť úspech krajiny

Premiér zároveň oznámil, že vláda chystá ďalší sociálny balíček. „Vláda sa chce podeliť so slovenskou verejnosťou,“ vysvetlil Fico. Verejnosť totiž podľa neho len ťažko môže vnímať dobré hospodárske výsledky krajiny, ak necíti reálne dopady. „Chceme, aby verejnosť cítila, že sa ekonomike začína dariť,“ povedal Fico.

Zároveň však zdôraznil, že to nebude za cenu zvyšovania deficitu. Obsah pripravovaného druhého sociálneho balíčka premiér nekonkretizoval. Avizoval však, že jeho súčasťou bude opatrenie, ktoré by viedlo k výraznému nárastu tržieb v turizme. Ďalším bodom má byť podpora rodín s malými deťmi.

Krízu máme za sebou, tvrdí Kažimír

Minister financií Peter Kažimír skonštatoval, že rast hrubého domáceho produktu v tomto roku bude atakovať tri percentá za celý rok. Budúcoročný rozpočet chce preto zostavovať tak, že predpokladaný rast ekonomiky bude atakovať hranicu štyri percentá.

„Je to odkaz, že krízu máme za sebou. Vznikajú desaťtisíce pracovných miest. Boli by sme radi, keby v tomto roku vzniklo 50-tisíc miest,“ povedal Kažimír. Riziká pre financie vidí v prvom rade ako vonkajšie. „Ukazuje sa však, že vieme s nimi žiť,“ skonštatoval šéf rezortu financií. Vláda sa podľa neho naďalej sústredí na tvorbu pracovných miest, rast životnej úrovne, reálnych miezd a zlepšovanie spotrebiteľskej nálady.

Za január až marec sa podľa údajov Eurostatu hospodárstvo SR medzikvartálne zväčšilo o 0,8 percenta, pričom v období októbra až decembra 2014 bol medzikvartálny rast na úrovni 0,7 percenta. Rast slovenského HDP sa v prvom kvartáli zrýchlil aj medziročne, a to na 2,9 percenta po tom, ako sa v poslednom štvrťroku 2014 medziročne zväčšil o 2,6 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírRobert Fico