Slovenský film Môj pes Killer ocenili na MFF v Rotterdame

Killer
Foto: youtube.com

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Film Môj pes Killer slovenskej režisérky Miry Fornay získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame jednu z troch hlavných cien.

Spolu s ňou sa z Hivos Tiger Awards tešili Rakúšan Daniel Hoesl za drámu Soldate Jeannette (anglický názov Soldier Jane) a Iránčan Mohammad Sirvani za snímku Larzanandeye charbi (anglický názov Fat Shaker).

Víťazov vybrali spomedzi šestnástich filmov, pričom podmienkou bolo, aby šlo o režisérov prvý alebo druhý celovečerný film.

Môj pes Killer ukazuje jeden deň zo slovensko-moravského pohraničia z pohľadu osemnásťročného Mareka a jeho psa. Jeho životom dramaticky otrasie tajomstvo matky, ktorá ho opustila pred mnohými rokmi.

Marek a jeho kamaráti sú totiž skinheadi, ktorí nenávidia Rómov, no ukáže sa, že práve jeho dovtedy nepoznaný nevlastný brat má rómsku krv. V snímke účinkovali výlučne neherci. Podľa režisérkiných slov je Môj pes Killer o hrdosti a predovšetkým o pocite hanby.

Mira Fornay vyštudovala réžiu na pražskej FAMU, ktorú ukončila krátkometrážnym filmom Malá nesdělení (2002). V štúdiu pokračovala na britskej Národnej filmovej a televíznej škole v Beaconsfielde. Debutovala psychologickou drámou Líštičky (2009), ktorá súťažila v rámci Týždňa kritikov na MFF v Benátkach a uviedli ju na mnohých prestížnych medzinárodných festivaloch.

Scenár k filmu Môj pes Killer, ktorý v roku 2009 získal Cenu Tibora Vichtu za najlepší scenár, bol oficiálnym projektom Berlinale Co-Production Market v roku 2010. Film predstavili v rámci prezentácie pripravovaných projektov na filmovom trhu Agora na 53. ročníku MFF v Solúne, kde získal čestné uznanie poroty. Fornay má na konte aj viacero krátkych filmov, napríklad Ex-pozice (2000) alebo Alžbeta (2004).

Informácie zverejnili webstránky www.hollywoodreporter.com a www.filmfestivalrotterdam.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mira Fornay