Slovenský futbal v roku 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenský futbal v JAR 2010
Futbalisti Slovenska pod vedením Vladimíra Weissa st. sa premiérovo predstavili na na MS vo Futbale, ktoré sa v roku 2010 uskutočnili v JAR. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský futbal zažil v kalendárnom roku 2010 svoje obrodenie. Slováci sa premiérovo predstavili na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta, hráči MŠK Žilina sa prvýkrát v histórii prebojovali do hlavnej fázy najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaže starého kontinentu – Ligy majstrov.

Futbalovú zástavu SR dvíhali počas uplynulých dvanástich mesiacov aj viacerí legionári pôsobiaci za hranicami Slovenska na čele so stredopoliarom talianskeho SSC Neapol Marekom Hamšíkom, stopérom anglického FC Liverpool Martinom Škrtelom, krídelníkom škótskeho Glasgow Rangers Vladimírom Weissom ml. či ďalšími reprezentantmi Slovenska.

Vrcholom majstrovstvá sveta, Slováci vyradili Talianov

Futbalový rok 2010 sa niesol predovšetkým v znamení XIX. svetového šampionátu, ktorý sa premiérovo uskutočnil na africkom kontinente. Tridsaťdva najlepších reprezentačných kolektívov privítala Juhoafrická republika a prvýkrát v histórii medzi nimi figuroval aj slovenský národný výber. Zverenci trénerského dua Vladimír Weiss st. – Michal Hipp sa do JAR prebojovali ešte v októbri 2009 ako víťaz 3. kvalifikačnej skupiny, keď za sebou nechali Slovinsko, Česko, Poľsko, Severné Írsko i San Maríno.

Na záverečnom turnaji MS 2010 sa Slováci stretli postupne s Novým Zélandom, Paraguajom a Talianskom. Mužstvo vedené kapitánom Markom Hamšíkom najskôr nešťastne remizovalo so zástupcom Oceánie, keď vyrovnávajúci gól na 1:1 inkasovalo vtretej minúte nadstaveného času. Historicky premiérový gól Slovenska na majstrovstvách sveta strelil útočník Róbert Vittek. Kanonier tureckého MKE Ankaragücü dosiahol neskôr v Juhoafrickej republike aj ďalšie tri góly ascelkovým súčtom štyroch presných zásahov obsadil delenú piatu pozíciu v hodnotení najlepších strelcov MS.

MS: Nový Zéland – Slovensko

Úvodná slovenská hymna
Foto: AP Photo/Kirsty Wigglesworth
Na začiatku aktívnejší Novozélanďania
Foto: AP Photo/Martin Meissner
Ďuricovo spracovanie
Foto: AP Photo/Luca Bruno
Boj o loptu
Foto: SITA/Michal Burza Foto: SITA/Michal Burza
Novozélandský tréner
Foto: AP Photo/Martin Meissner

V druhom dueli narazila SR na silný Paraguaj, ktorý nedovolil nováčikovi na šampionáte takmer nič a z trávnika ho vyprevadil sprehrou 0:2. Na druhý deň si neudržal nervy na uzde hlavný kouč Vladimír Weiss st., vybuchol pred novinármi a na ich adresu použil vulgarizmy. Tento okamih však akoby zomkol celý slovenský tím, ktorý potom v záverečnom vystúpení v základnej F-skupine zdolal vjednom znajlepších zápasov celého turnaja úradujúcich majstrov sveta Talianov 3:2. „Azúrová squadra“ sa po tomto výsledku zbalila a predčasne cestovala domov, zatiaľ čo Slováci si na trávniku ineskôr mimo neho vychutnávali fantastický úspech a tešili sa na osemfinále.

MS: Slovensko – Paraguaj

Fanúšik Slovenska
Foto: SITA/AP
Fanúšikovia Paraguaja
Foto: SITA/AP
Slovenskí fanúšikovia
Foto: SITA/Michal Burza
Slovenský fanúšik s vuvuzelou
Foto: SITA/Michal Burza
Hamšík kontroluje loptu
Foto: SITA/Michal Burza

MS: Slovensko Taliansko

Fanúšikovia Slovenska
Foto: SITA/AP
Zabavník a Pepe
Foto: SITA/Michal Burza
Taliansky fanúšik
Foto: SITA/AP
Radosť Slovákov
Foto: SITA/Michal Burza
GÓÓÓÓÓL!
Foto: SITA/AP

Medzi najlepšou šestnástkou sa reprezentanti SR stretli v súboji o postup do štvrťfinále v Durbane s Holandskom. Slovensko bolo neskoršiemu neúspešnému finalistovi MS 2010 vyrovnaným partnerom a aj napriek prehre 1:2 sa so šampionátom lúčilo so cťou. Futbalisti okolo štvorgólového Vitteka dokázali vo svete zviditeľniť malú krajinu spod Tatier a pripraviť jej výbornú reklamu.

Slovensko – Holandsko

Fanúšikovia Holandska
Foto: SITA/AP
Hamšík a Mark van Bommel
Foto: SITA/AP
Pokus Jendriška
Foto: SITA/AP
Mucha dostáva gól
Foto: SITA/AP
Robben sa raduje
Foto: SITA/AP

Triumf nad Ruskom, zaváhanie v Jerevane

Necelé dva mesiace po skončení MS 2010, na ktorých triumfovali Španieli, sa rozbehol ďalší kvalifikačný cyklus. Európske reprezentačné mužstvá tentoraz začali boj oúčasť na ME 2012 a Slovákom vyšiel úvod na výbornú. „Weissovci“ si najskôr doma poradili snevyspytateľným Macedónskom 1:0 a o štyri dni neskôr si na svoje konto pripísali jeden z najcennejších triumfov v ére samostatnosti, keď rovnakým výsledkom zvíťazili v moskovských Lužnikách nad domácim Ruskom. Prvé dva góly SR v kvalifikácii ME 2010 zaznamenali Filip Hološko a Miroslav Stoch.

Zvyšné dva jesenné duely tejto eliminácie už Slováci nezvládli. V októbri najskôr prehrali v Jerevane s výborne hrajúcim Arménskom 1:3 a pred vlastnými fanúšikmi vŽiline potom dokázali s Írskom len remizovať 1:1. Po jeseni majú reprezentanti SR na konte sedem bodov a na vedúce Rusko dvojbodové manko.

Slovensko – Írsko, 12. októbra 2010

Slovensko - Írsko 1:1
Foto: SITA/Ján Grajciarík
Slovensko - Írsko 1:1
Foto: SITA/Ján Grajciarík
Slovensko - Írsko 1:1
Foto: SITA/Ján Grajciarík
Slovensko - Írsko 1:1
Foto: SITA/Ján Grajciarík
Slovensko - Írsko 1:1
Ján Ďurica počas stretnutia skupiny B kvalifikácie na ME 2012 na štadióne pod Dubňom v Žiline. Žilina, 12. október 2010. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Foto: AP Photo/Petr David Josek

Arménsko – Slovensko, 8. októbra 2010

Arménsko - Slovensko 3:1
Foto: SITA/AP
Arménsko - Slovensko 3:1
Foto: SITA/AP
Arménsko - Slovensko 3:1
Foto: SITA/AP
Arménsko - Slovensko 3:1
Foto: SITA/AP

Vittek rekordérom – kanonierom, Karhan má už 101 zápasov

Počas roka 2010 sa prepisoval aj historický rekord slovenskej futbalovej reprezentácie v počte gólov v najcennejšom drese. Útočník Róbert Vittek sa vďaka svojim štyrom presným zásahom na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta dostal na métu 23 vnárodných farbách, čím o jeden gól prekonal dovtedajšieho rekordmana Szilárda Németha (22). Stredopoliar Miroslav Karhan, ktorý sa pre zranenie nemohol zúčastniť na majstrovstvách sveta, posunul rekord v počte štartov v reprezentačnom drese už na 101 zápasov.

Mierne nepriaznivá bilancia, v rebríčku FIFA postup na 33. miesto

Slovenská reprezentácia odohrala v roku 2010 dovedna 13 stretnutí – päť prípravných, štyri kvalifikačné aštyri na majstrovstvách sveta – ktoré ako oficiálne vystúpenia registruje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Celková bilancia z týchto zápasov je mierne nepriaznivá – štyri víťazstvá, štyri remízy a päť prehier pri pasívnom skóre 16:17.

Rok 2010 odštartovali Hamšík a spol. prehrou 0:1 s Nórskom v prípravnom dueli v Žiline a zakončili ho rovnako nezdarom, a to v novembri na bratislavských Pasienkoch v medzištátnom priateľskom meraní síl s Bosnou a Hercegovinou (2:3). Vo všetkých trinástich stretnutiach nastúpili v najcennejšom drese dvaja hráči – krídelník Miroslav Stoch a stredopoliar akapitán vjednej osobe Marek Hamšík. Najúspešnejším kanonierom sa stal s piatimi presnými zásahmi útočník Róbert Vittek. Decembrové vydanie rebríčka FIFA uvádza, že Slovensko zakončí rok 2010 na 20. priečke, čo je zlepšenie o 13 miest v porovnaní s rovnakým obdobím spred 12 mesiacov. V septembri tohto roka figurovali Slováci dokonca na 16. priečke, čo bolo historické maximum v ére samostatnosti SR.

Najlepší futbalista za rok 2010 – Vittek alebo Hamšík?

Fanúšikovia najpopulárnejšieho športu na Slovensku sa zatiaľ nedozvedeli meno Najlepšieho futbalistu SR za rok 2010. Vyhlásenie 18. ročníka ankety organizovanej denníkom Pravda a Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) sa presunulo až na budúci rok, ato na 27. marca. V decembrovom termíne by sa totiž do Bratislavy z dôvodu pokračovania európskych ligových súťaží nemohlo dostaviť viacero hráčov vrátane úradujúceho najlepšieho slovenského futbalistu – Mareka Hamšíka z SSC Neapol. Dvadsaťtriročný stredopoliar sa dostal na piedestál na jar 2010 prvýkrát v kariére, keďže z rovnakého dôvodu sa ani vlani vyhlásenie ankety neuskutočnilo v predvianočnom čase. Za najväčšieho kandidáta je teraz okrem Hamšíka považovaný najmä spomenutý autor štyroch gólov na MS v drese Slovenska Vittek. Najvyššie priečky by tiež mohli atakovať brankár Ján Mucha ml., stopér Martin Škrtel, krídelník Miroslav Stoch či záložník Juraj Kucka.

Žilina premiérovo v skupine LM

Po vlaňajšom pomerne skorom ukončení účinkovania slovenských klubov v pohárovej Európe tentoraz zdvihli zástavu SR oveľa vyššie futbalisti MŠK Žilina. Z kvarteta zástupcov bol tím spod Dubňa v hre až do decembra, zvyšná trojica Slovan Bratislava, FC Nitra a Banská Bystrica skončila už v auguste.

Úradujúci slovenský šampión zo Žiliny sa premiérovo vhistórii klubu prebojoval do skupinovej fázy Ligy majstrov a po MFK Košice a Artmedii Petržalka sa stal len tretím tímom spod Tatier v histórii, ktorému sa podarilo dosiahnuť takýto výrazný úspech. Medzi kontinentálnou klubovou elitou sa už zverencom trénera Pavla Hapala nedarilo, v F-skupine nedokázali získať v konkurencii FC Chelsea, Olympique Marseille a Spartaka Moskva ani bod a 8. decembra sa pre nich skončilo pohárové dobrodružstvo v tejto sezóne. V predkolách si dokázali „šošoni“ postupne poradiť s maltským FC Birkirkara, bulharským Litexom Loveč a predovšetkým v play-off s českou Spartou Praha. Mužstvo z Letnej pritom Žiline nestrelilo ani jeden gól.

MŠK Žilina – Spartak Moskva, 8. december 2010

MŠK Žilina - Spartak Moskva
Foto: AP Photo/Petr David Josek
MŠK Žilina - Spartak Moskva
Foto: AP Photo/Petr David Josek
MŠK Žilina - Spartak Moskva
Foto: AP Photo/Petr David Josek
MŠK Žilina - Spartak Moskva
Foto: SITA/Ján Grajciarík
MŠK Žilina - Spartak Moskva
Foto: SITA/Ján Grajciarík

FC Chelsea – MŠK Žilina, 23. november 2010

FC Chelsea - MŠK Žilina 2:1
Foto: SITA/AP
FC Chelsea - MŠK Žilina 2:1
Foto: SITA/AP
FC Chelsea - MŠK Žilina 2:1
Foto: SITA/AP
FC Chelsea - MŠK Žilina 2:1
Foto: SITA/AP
FC Chelsea - MŠK Žilina 2:1
Foto: SITA/AP

Žilina – Marseille, 3. november 2010

Žilina - Marseille 0:7
Foto: SITA/Ján Grajciarík
Žilina - Marseille 0:7
Foto: SITA/Ján Grajciarík
Žilina - Marseille 0:7
Foto: AP Photo/Petr David Josek
Žilina - Marseille 0:7
Foto: AP Photo/Petr David Josek
Žilina - Marseille 0:7
Foto: AP Photo/Petr David Josek
Okrem Žiliny sa do diania v pohárovej Európe zapojili ďalšie tri slovenské tímy, zhodne v Európskej lige UEFA 2010/2011, a všetky ukončili svoje účinkovanie už pred septembrovým začiatkom školského roka. Najbližšie k postupu mali v tomto ročníku hráči vicemajstrovského Slovana Bratislava. Tí v play-off (4. predkolo) spomenutej EL UEFA najprv prehrali na domácej pôde s nemeckým VfB Stuttgart 0:1 a potom na ihrisku súpera remizovali 2:2. Cestou do play-off sa podarilo „belasým“ vyradiť v 3. predkole srbský veľkoklub Crvenu Zvezdu Belehrad.
Slovan Bratislava
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V druhej najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaži starého kontinentu sa predstavili aj FC Nitra a FK Dukla Banská Bystrica, oba tímy však stroskotali už po úvodnom dvojzápase. Nitrania neprešli v 1. predkole cez maďarský FC ETO Györ a „vojaci“ neuspeli v rámci 2. predkola v konfrontácii s gruzínskym FC Zestafoni.

Na domácej scéne kraľovala Žilina, Slovenský pohár pre Slovan

V XVII. ročníku domácej súťaže Corgoň ligy si piaty majstrovský titul v histórii samostatného Slovenska pripísali na svoje konto hráči MŠK Žilina, ktorí sa v počte primátov vyrovnali Slovanu Bratislava. Sezóna 2009/2010 bola zložená opäť z 33 kôl (trikrát každý s každým), 18 na jeseň a 15 v jarnej časti (rovnaký systém platil aj v druhej najvyššej súťaži I. lige). K titulu priviedol „žlto-zelených“ český kormidelník Pavel Hapal, ktorý získal so svojimi zverencami aj korunu pre jesenných kráľov ročníka 2010/2011. Slovenský pohár 2009/2010 sa stal korisťou bratislavského Slovana, ktorý vo finálovom dueli v Michalovciach zdolal svojho veľkého rivala Spartak Trnava presvedčivo akruto 6:0. „Belasí“ triumfovali v národnom pohári štvrtýkrát od roku 1993 a jedenásty raz celkovo.

V lete prebehli viaceré zmeny pôsobísk

Letný prestupový termín priniesol viacerým stabilným reprezentantom SR klubovú zmenu dresu. Krídelník Vladimír Weiss ml. sa sťahoval na hosťovanie do škótskeho Glasgowa Rangers, kde odvádza veľmi cenné služby. Jeho rovesník Miroslav Stoch vymenil anglickú Chelsea za turecké Fenerbahce, do krajiny „polmesiaca“ odišiel aj útočník Stanislav Šesták, ktorý sa v Ankaragücü pridal k slovenskej trojici Marek Sapara, Róbert Vittek a Štefan Senecký. Slovenská reprezentačná brankárska jednotka Ján Mucha ml. vymenil poľskú Legiu Varšava za anglický Everton a útočník Erik Jendrišek sa v rámci Nemecka presunul z Kaiserslauternu do Schalke 04. Práve poslední dvaja menovaní však doplatili na konkurenciu a vo svojich nových pôsobiskách takmer vôbec nehrávajú. Podobné „vysedávanie“ na lavičke postihlo aj Martina Petráša v talianskej Cesene či Jána Ďuricu v Lokomotive Moskva. Dobré meno slovenskému futbalu urobili v roku 2010 aj ďalší hráči SR. Dušan Švento sa stal v lete rakúskym majstrom s Red Bull Salzburg, Stoch oslavoval ligový primát v holandskom FC Twente a Tomáš Hubočan v novembri s ruským Zenitom Petrohrad. Stredopoliar Juraj Kucka prispel k titulu v Sparte Praha.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ŠventoErik JendrišekFilip HološkoJán MuchaJán Mucha ml.Juraj KuckaMarek HamšíkMarek SaparaMartin ŠkrtelMichal HippMiroslav KarhanMiroslav StochPavel HapalRóbert VittekStanislav ŠestákŠtefan SeneckýTomáš HubočanVladimír WeissVladimír Weiss ml.Vladimír Weiss st.
Firmy a inštitúcie MŠK ŽilinaSlovenská futbalová reprezentácia