Slovenský olympijský výbor ohlásil zmenu názvu, medzi svojich členov prijme aj neolympijské športy

Slovenský olympojský výbor
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

ŠAMORÍN 7. decembra (WebNoviny.sk) – Prítomní delegáti odsúhlasili na piatkovom 55. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru (SOV) úpravu Stanov tak, že umožní do radov členských subjektov prijať všetky zväzy neolympijských športov, ktoré sa dosiaľ nemohli stať členmi výboru.

Nový názov

Tento krok smeruje k cieľu postupne posilňovať autonómiu športového hnutia na Slovensku. SOV prijal aj nový názov Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) a nové logo, ktoré spája štátny znak SR s piatimi olympijskými kruhmi.

„Iniciatíva strešnej organizácie športu na Slovensku nie je vôbec nová. Už dávnejšie sme k tomu boli veľmi blízko, ale nepodarilo sa to. Máme vybudované pevné základy i krásny dom, ktorý sme stavali 25 rokov. Chceme rozšíriť strechu tohto domu, pozvať ďalších nájomníkov. Musíme nastoliť poriadok, aby sme sa vždy vedeli dohodnúť aj s nájomníkmi, ktorí nebudú dané pravidlá rešpektovať,“ povedal pred hlasovaním prezident SOV Anton Siekel. SOV dosiaľ združoval veľkú väčšinu z dovedna 68 uznaných slovenských športových zväzov.

„Nechcem kategorizovať zväzy, každý člen by mal mať rovnaký hlas. SOV má 78 členov a budem rád, ak sa tento počet rozšíri o každého, kto bude mať záujem priniesť niečo a pomôcť ostatným. Stále nás čaká veľa práce. Dosiaľ sme riešili agendu olympijského hnutia. Vždy sme sa však pozerali na šport ako taký, takže pre nás to nebude veľká zmena. Aký dom si postavíme, v takom budeme žiť,“ dodal prvý muž SOV, resp. po novom už SOŠV.

Hlavná strešná organizácia

Slovensko transformáciou SOV napodobnilo 34 európskych krajín, ktoré už majú hlavnú strešnú organizáciu. „Uplynulých 25 rokov bolo popretkávaných viacerými veľkými športovými úspechmi a Slovensko je etablované na mape sveta ako dôveryhodný partner. Verím, že tento deň sa pozitívne zapíše do novodobej histórie slovenského športu,“ dodal.

Valné zhromaždenie sa prvýkrát v takmer 26-ročnej histórii SOV konalo v Šamoríne a teda mimo Bratislavy. Novým členom komisie športovcov sa stal vodný slalomár Michal Martikán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SiekelMichal Martikán
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor