Slovenský pohár zostáva v Slovane

Slovan
Hráči Slovana sa tešia z gólu počas finálového zápasu Slovenského pohára vo futbale medzi ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina na Štadióne SNP na banskobystrických Štiavničkách. Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 8. mája (WEBNOVINY) – Futbalisti bratislavského Slovana po roku opäť získali Slovenský pohár. Zverenci trénera Karla Jarolíma zvíťazili v nedeľňajšom finále 42. edície tejto pohárovej súťaže nad MŠK Žilina až po penaltovom rozstrele (5:4), keďže po riadnom hracom čase bol stav nerozhodný 2:2 a po predĺžení 3:3, a pripísali si už svoj 12. triumf v SP od roku 1970 a piaty od vzniku samostatnej SR v roku 1993. „Belasí“, ktorí vlani zdolali vo finále národného pohára Spartak Trnava hladko 6:0, sú v tomto smere jasnými rekordérmi. Žilinčania sa vôbec prvýkrát od roku 1993 predstavili vo finále SP, na premiérovú trofej si budú musieť minimálne rok počkať.

Slovan mal skvelý vstup do nedeľňajšieho finálového duelu v Banskej Bystrici, keďže už v 7. min si strelil nepopulárneho „vlastenca“ Ľubomír Guldan. Úradujúceho majstra to však nepoložilo a ešte do prestávky skóre otočil. Najskôr v 15. min parádne trafil Štefan Zošák a päť minút pred koncom prvého polčasu naklonil misky váh na stranu Považanov Ivan Lietava. Slovan však má Filipa Šeba, ktorý najskôr v 76. min vyrovnal a v 113. min poslal svoj tím znovu do vedenia. V samom závere predĺženia Patrik Mráz na radosť Žiliny opäť vyrovnal na 3:3, v penaltovej dráme mal však viac športového šťastia Slovan. Rozhodujúci pokutový kop premenil Radek Dosoudil.

Slovenský pohár 2010/2011 – finále – výsledok:

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 3:3 po predĺžení (2:2, 1:2), na pok. kopy 5:4 – Slovenský pohár 2010/2011 získal Slovan

Góly: 76. a 113. F. Šebo, 7. Ľ. Guldan (vlastný) – 15. Š. Zošák, 40. Lietava, 120.+ Patrik Mráz, ŽK: 45. Božič, 107. Grendel – 20. T. Majtán, 56. Ceesay, rozhodovali: Pavel Královec – Miroslav Zlámal, Martin Wilczek (všetci ČR), 2653 divákov

Priebeh jedenástkového rozstrelu:

Šebo (Slovan) nedal, Patrik Mráz (Žilina) 0:1, I. Žofčák 1:1, Ľ. Guldan 1:2, Grendel 2:2, Pich 2:3, T. Hrdlička 3:3, Šourek nedal, Guédé 4:3, Lietava 4:4, Dobrotka nedal, Ceesay nedal, Dosoudil 5:4, Gergel nedal

Slovan: Putnocký – Pauschek, Dosoudil, Dobrotka, T. Hrdlička – Božič (73. Á. Szarka) – Milinkovič (60. Bagayoko), Guédé, Žofčák – F. Šebo, Kordič (46. Grendel)

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Piaček, Šourek, V. Leitner (107. Pich) – Babatounde Bello, Ľ. Guldan, Zošák (84. Gergel), T. Majtán (63. Patrik Mráz) – Lietava, Ceesay

Obhajca trofeje v Slovenskom pohári Slovan mal na štadióne na banskobystrických Štiavničkách výborný úvod. V 6. min Putnocký očami vytlačil mimo svojich troch žrdí strelu Lietavu a o minútu neskôr si na opačnej strane nešťastne vrazil loptu za chrbát vlastného brankára po centri Guédého Guldan – 1:0. Úradujúcemu majstrovi trvalo len osem minút, aby sa otriasol z tohto úderu. V 15. min napriahol z približne 25 metrov Zošák a lopta skončila v pravom hornom rohu Putnockého bránky – 1:1. Žilinčanov gól prebral, posmelil a v ďalších minútach boli aktívnejším mužstvom, hoci v 34. min sa museli mať na pozore pri kombinácii Šeba s Božičom. V 40. min vyšiel hráčom MŠK protiútok, Ceesay vysunul za obranou Slovana Lietavu, ktorý prehodil Putnockého – 1:2.

Po zmene strán sa Slovan snažil čo najskôr vyrovnať. Najbližšie bol k tomu v 52. min Božič, ktorý z diaľky namieril len do žrde, Šebo z následnej dorážky neuspel. Najlepším strelec Corgoň ligy 2010/2011 s 15 gólmi Šebo si však všetko vynahradil v 76. min, keď ho na zakončenie vyzval Žofčák – 2:2. „Belasí“ po tomto momente ožili, tlačili sa do ofenzívy, ale ďalšie šance neprichádzali. Keďže na druhej strane sa nepresadili ani Žilinčania, duel sa po 90 minútach skončil nerozhodne 2:2 a nasledovalo predĺženie. „Šošoni“ pohrozili v 95. min po rohu Mráza, v drese Slovana bol aktívny, no v koncovke nepresný Bagayoko. V 113. min si úspešnú spoluprácu z druhého polčasu zopakovali Žofčák so Šebom a druhý menovaný poslal svojím druhým gólom v stretnutí Slovan do vedenia – 3:2. Dráma však pokračovala, keďže v 120. min sa po dlhom autovom vhadzovaní dostal v šestnástke Bratislavčanov k lopte Mráz a vyrovnal – 3:3. V penaltovej dráme bol napokon úspešnejší Slovan.

Prehľad víťazov Slovenského pohára od vzniku samostatného Slovenska (od roku 1993):

5 – Slovan Bratislava (1994, 1997, 1999, 2010, 2011)

3 – Inter Bratislava (1995, 2000, 2001)

2 – Artmedia Petržalka (2004, 2008)

1 – 1. FC Košice (1993), Chemlon Humenné (1996), Spartak Trnava (1998), VTJ Koba Senec (2002), Matador Púchov (2003), Dukla Banská Bystrica (2005), MFK Ružomberok (2006), FC ViOn Zlaté Moravce (2007), MFK Košice (2009)

Hlasy hráčov a trénerov :

Filip Šebo (útočník Slovana Bratislava a autor dvoch gólov): „Mám veľkú radosť. Ja som chalanov potiahol v zápase a oni mňa v penaltách, preto som šťastný. Môžem vysloviť spokojnosť za celý futbalový klub ŠK Slovan a aj za fanúšikov, pretože dnes boli fantastickí. Urobili na tomto štadióne krásnu atmosféru, za čo im veľmi pekne ďakujem. Bol som presvedčený, že pohár získame. Vo vnútri som bol pokojný. Opäť sme raz potvrdili, že sme na Slovensku najlepší.“

Radek Dosoudil (stopér Slovana Bratislava a autor rozhodujúcej penalty): „Pred penaltami boli psychicky na tom lepšie Žilinčania, preto som rád, že sme rozstrel zvládli. Na Slovensku nemáme konkurenciu a sme najlepší tím. Divákom sa tento zápas musel páčiť, padlo veľa gólov. Sme radi, že sme to zvládli. Stretnutie splnilo tie kritériá, ktoré malo mať.“

Ivan Lietava (útočník MŠK Žilina a autor jedného gólu): „Chceli sme získať Slovenský pohár, ale, žiaľ, nepodarilo sa nám to. Nezvládli sme penalty, ktoré sú vždy lotériou. Pre týmto zápasom sme neboli favoriti a tomu sme aj prispôsobili hru. Myslím si, že taktika nám vychádzala a gól v poslednej minúte nadstaveného času nám mohol dodať sebavedomie. Viedli sme dvakrát aj v rozstrele, mali sme šancu rozhodnúť, no nestalo sa a nás to veľmi mrzí.“

Patri Mráz (obranca MŠK Žilina a autor jedného gólu): „Bol to výborný zápas, padlo šesť gólov. To sa v každom dueli nevidí a nie ešte vo finále národného pohára. Myslím si, že pre divákov to bol výborný duel, žiaľ, so zlým koncom pre nás. Škoda, že sme nepremenili dve rozhodujúce penalty, mali sme to vo svojich rukách. Futbal bol pre nás napokon veľmi trpký.“

Karel Jarolím (tréner ŠK Slovan Bratislava): „Na to, že sme sa pomerne rýchlo dostali do vedenia, sme prvý polčas nezvládli. Nebolo to z našej strany dobré, málo sme sa pohybovali a boli sme málo agresívni. Dopriali sme súperovi príliš veľa priestoru v strede ihriska. Druhý polčas bol o niečom inom. Podarilo sa nám skóre vyrovnať. Predĺženie bolo opatrnejšie, Žilina však hrozila zo štandardiek. Šance sa striedali na oboch stranách. Keď sme sa v nadstavenom čase dostali do vedenia, veril som, že to zvládneme bez pokutových kopov. Prišla však posledná minúta a poriadna rana. Tak to niekedy vo futbale je a to isté sa odohralo aj pri rozstrele. Najskôr sme ťahali za kratší koniec a ak by Žilina premenila penaltu, pohár by zdvihla ona. Pri nás napokon stálo viac šťastia a v rozhodujúcich momentoch nás podržal brankár Putnocký.“

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): „Bezprostredne po zápase som sklamaný, ale videli sme veľmi zaujímavý zápas, ktorý sa musel divákom páčiť. Je smutné, že takýto duel bol bez poriadnej diváckej atmosféry, určite by si zaslúžil vypredaný štadión. Zápas bol napätý až do poslednej minúty predĺženia. Napokon rozhodli pokutové kopy, v ktorých sme neboli šťastnejším tímom. Musíme iba poblahoželať súperovi k zisku tejto trofeje.“

Viac k osobe Filip ŠeboIvan LietavaKarel JarolímPatrik MrázPavel HapalRadek Dosoudil