Slovenský politik sa postará o rodinu utečencov

Rakúšania prijali migrantov z Maďarska
Po mimoriadnej situácii, ktorá nastala v posledných dňoch v Maďarsku, sa predstavitelia Rakúska a Nemecka zhodli, že prijmú utečencov z maďarských táborov. Migrantov po vystúpení z autobusov smerujú do pripraveného záchytného tábora, kde na nich čakajú polícia, pracovníci imigračných úradov a Červeného kríža. Po migrantov príde mimoriadny vlak, ktorý ich odvezie ďalej do Viedne. Rakúsko, 5. septembra 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda strany SKOK! a poslanec NR SR Juraj Miškov sa rozhodol postarať sa o jednu rodinu migrantov a rok finančne podporovať jej ubytovanie, stravu i vzdelanie. Ako ďalej povedal v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave, rodina musí prejsť slovenským azylovým procesom a musí prejaviť záujem zostať na Slovensku.

„Rozhodol som sa ako prvý politik postarať sa o utečencov, pomôcť jednej rodine s integráciou do spoločnosti,“ poznamenal s tým, že preberie za ňu kompletné náklady. Rodinu si poslanec vybral preto, že má podľa neho najväčšie predpoklady úspešne sa integrovať, je mu tiež úplne jedno, aká to bude rodina.

„Nevyzývam nikoho, ani poslancov, ani vládnych politikov, ministrov či predsedu vlády. Chcem byť inšpiráciou či príkladom, že aj takýmto spôsobom sa dá pristúpiť k riešeniu problému, ktorý nie je už len slovenský, ale celoeurópsky,“ povedal Miškov.

Slovensko by malo nabrať odvahu

Chcel by, aby Slovensko nabralo odvahu, prebralo skutočnú zodpovednosť a urobilo niečo pre našu krajinu i Európu. „Aby sme nenechali problémy opäť na ľuďoch, ale aby sme sa postavili do čela ako politici, ktorí majú odvahu niečo urobiť. Bol by som rád, keby sa ku mne pridali aj ďalší politici,“ dodal.

Vo chvíľach, keď nie je väčšina Slovákov naklonená pomôcť, je podľa predsedu strany SKOK! veľmi dôležité postaviť sa a túto väčšinu inšpirovať. „Toto je úlohou a poslaním politika. Keď to cítim ako poslanie postaviť sa a inšpirovať ľudí, aby pomáhali iným, tak to urobím bez ohľadu na to, čo si o tom budú myslieť ostatní,“ pripomenul. V prípade výberu rodiny nemá Juraj Miškov žiadne preferencie, musí splniť azylové podmienky a chcieť zostať na Slovensku.

Plánuje osloviť Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM), ktorá takýmto spôsobom pomáha a ponúknuť jej spoluprácu v prípade, že takáto rodina sa nájde alebo ju už majú. „Ľudia majú v tomto smere viac empatie a súcitu ako momentálne prejavujú politici a vláda. Hanbím sa za vládu, hanbím sa za to, čo predvádza, pretože sa správa mimoriadne zbabelo s ohľadom na blížiace sa voľby či preferencie,“ vyhlásil poslanec s tým, že to je nechutné.

Politici sa správajú ako úplní zbabelci

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Každý z politikov, je jedno či z ľavice alebo pravice, posledné týždne či mesiace iba tára, vykrikuje alebo straší, poznamenal. „Utečenci k nám prídu bez ohľadu na to, či chceme alebo nie. Nikto s tým nič nespraví, žiadne rezolúcie či odmietania nám nepomôžu,“ povedal Miškov. Slovensko je podľa jeho slov členským štátom Európskej únie, čo nám prináša výhody v podobe štrukturálnych fondov, no prináša to i povinnosti.

„A medzi povinnosti patrí solidarita s ostatnými štátmi únie,“ upozornil. Ako pokračoval, „politici sa správajú ako úplní zbabelci, schovávajú sa za strach obyčajných ľudí z neznámeho a z utečencov a vybrali si, samozrejme, tú najjednoduchšiu cestu, ktorou je nadávanie na úniu ako pôvod všetkého zla.“ Predseda strany SKOK! má plné zuby toho, že vyzeráme pred svetom ako zbabelci.

„Slováci sa v histórii popasovali s oveľa väčšími výzvami, ako je dvetisíc biednych a nebezpečnou cestou skúšaných ľudí, utečencov. Máme dosť sily na to, aby sme to zvládli a ukázali svetu, že na Slovensku žijú dobrí ľudia,“ povedal. A stovky či tisícky dobrovoľníkov, ktorí sa v uplynulých dňoch rozhodli ísť pomôcť migrantom do Rakúska či Maďarska, sú toho dôkazom, dodal.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Miškov
Firmy a inštitúcie Slovenská občianska koalícia SKOK!