Slovenský projekt slávi úspech v Kirgizsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mjanmarsko sa pokúša stlmiť rast cien ryže
Predavač na hlavnom trhovisku v mjanmarskej metropole v Rangún predáva svoju ryžu. Kvôli výčinom počasia v uplynulom roku a pre rastúce ceny pohonných hmôt začali ceny ryže na celom svete prudko rásť. Chudobné Mjanmarsko, kde tvorí ryža základnú obživu, sa v záujme zabránenia šírenia hladu rozhodlo dočasne zakázať akýkoľvek export ryže z krajiny. Tlak na rast cien by sa tak mal výrazne znížiť. Foto: AP Photo/Khin Maung Win

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Ryža z Uzgenu a spolu s ňou rovnomenný rozvojový projekt financovaný z prostriedkov oficiálnej slovenskej rozvojovej spolupráce SlovakAid, dosiahli na domácej pôde veľký úspech. Tradičná kirgizská lokálna odroda ryže Ak uruk, ktorú sa podarilo Slovenskému centru pre komunikáciu a rozvoj, n.o. a kirgizskej mimovládnej organizácii PANGEA zachrániť pred vymiznutím, získala zlatú medailu a diplom za najlepší debut na medzinárodnej poľnohospodárskej výstave AgroProdExpo v Biškeku.

„K zdaru prispelo, že kvalitu ryže potvrdil aj Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch. Vďaka certifikácii zo Slovenska sa začali o Ryžu z Uzgenu zaujímať aj exportéri, pre ktorých je certifikát z Európskej únie významným ukazovateľom kvality,“ povedal projektový manažér Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj Peter Ivanič.

Dodal, že úspech ryže, ktorá tvorí súčasť kultúrneho dedičstva krajiny, pretože sa z nej varí ten najlepší plov, národné jedlo pre celý región, významne prispeje k naplneniu jedného z cieľov rozvojového projektu. Farmári už na výstave zaznamenali o ryžu veľký záujem, za tri dni jej predali takmer tonu a oslovilo ich aj viacero potenciálnych odberateľov.

„Je zrejmé, že projekt sa na kirgizskej strane ujal veľmi dobre. Experti na miestnu poľnohospodársku produkciu z uzgenskej pobočky Technickej univerzity v Oši na mieste implementácie projektu založili šľachtiteľskú stanicu, ktorú využívajú aj pri výučbe,“ vysvetlil Ivanič. Farmári prichádzajú s vlastnými nápadmi, ako postupovať ďalej. Toto všetko podľa neho svedčí o osvojení si projektu jeho konečnými prijímateľmi, čo prispeje k udržateľnosti výsledkov do budúcna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovak Aid