Slovenský satelit systému Galileo sa bude volať Samuel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galileo
Podľa 10-ročného Samuela Petríka sa bude volať jeden zo satelitov systému Galileo. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Jeden zo satelitov európskeho navigačného systému Galileo sa bude volať Samuel. Pomenovanie dostal podľa 10-ročného školáka Samuela Petríka z Partizánskeho, ktorý zvíťazil v národnom kole celoeurópskej súťaže na tému Vesmír a kozmonautika.

O triumfe jeho diela rozhodla trojčlenná porota, ktorú tvorili moderátorka Adela Banášová, astronóm Juraj Tóth a tlačová tajomníčka zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková. Porotcovia si vyberali zo 764 prihlásených kresieb detí z celého Slovenska. Samuel Petrík vo svojej kresbe Môj satelit Galileo zobrazil slovenského kozmonauta a svoju predstavu vesmírneho sveta.

Víťazný obrázok porotu presvedčil svojou pestrosťou, pozitívnosťou, výtvarným spracovaním a celkovým dojmom, akým na porotu pôsobil. „Samkov obrázok nesie v sebe bonus očného kontaktu so samotným autorom, ktorý sa takto vkusne sám vystrelil do vesmíru, nezabúdajúc na potrebu národnej hrdosti v podobe slovenského znaku,“ zhodnotila Adela Banášová.

Motív, ktorý si víťaz zvolil, vyzdvihol aj astronóm Juraj Tóth. „Okrem vesmírnych objektov, raketoplánov a satelitov zobrazoval aj slovenského kozmonauta budúcnosti, ktorý mal detskú tvár. Pre mňa to symbolizovalo, že aj naše deti sa budú môcť v budúcnosti priamo zúčastniť kozmického výskumu, čo sa už vlastne tak trošku deje aj prostredníctvom programu Galileo,“ uviedol Tóth.

Súťaž v maľovaní, ktorá trvala od 1. septembra do 15. novembra 2011, organizovala Európska komisia. Zúčastniť sa na nej mohli deti vo veku od 9 do 11 rokov žijúce na Slovensku, ktoré nakreslili obrázok na tému Vesmír a kozmonautika.

Deti mohli použiť ľubovoľný materiál a techniky kreslenia, maľovania či farbenia a zobraziť mohli planéty, satelity, kozmonautov, či vesmír. Okrem toho, že podľa víťaza pomenujú slovenský satelit systému Galileo, získal Samuel Petrík aj niekoľko vecných cien a ako poznamenala Adela Banášová, mohol sa dnes tiež uliať zo školy.

Prvé dva satelity systému Galileo vypustili do vesmíru 21. októbra 2011. Pomenovali ich podľa víťazov súťaží v Bulharsku a Belgicku – Natália a Thijs. Ďalšie dva budú nasledovať tento rok. V súčasnosti sú už známe aj mená ďalších satelitov, napríklad grécky sa bude volať Anastasia, holandský Tijmen, slovinský Tara a estónsky satelit dostal meno Milena. Mená ďalších satelitov postupne zverejnia.

Navigačný systém Galileo umožní užívateľom určiť ich presnú polohu v čase a priestore, rovnako ako GPS, avšak s väčšou presnosťou a spoľahlivosťou. Bude kompatibilný a pre niektoré z jeho služieb súčinný s americkým systémom GPS, či ruským systémom Glonass, bude však od nich nezávislý. V roku 2014 bude Galileo pozostávajúci minimálne z 27 satelitov obiehajúcich vo výške približne 23-tisíc kilometrov nad povrchom Zeme ponúkať tri služby: Otvorená služba (zdarma), Verejne regulovaná služba (zabezpečí, že kľúčové služby, ako je polícia, či záchranná služba, budú fungovať aj v čase krízy), a Záchranno-pátracia služba (v časoch núdze, napr. pri strate námorníka v mori). Ďalšie služby, ktoré budú nasledovať, budú obsahovať rôzne komerčné využitia a služby zaistenia životnosti pre vyššiu presnosť dát a funkčnosť životne dôležitých aplikácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adela BanášováGalileo