Slovenský štvorkajak postúpil na olympiádu do Londýna

Juraj Tarr
Zľava: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr. Foto: SITA/Dušan Hein

SZEGED 19. augusta (WEBNOVINY) – V piatkových popoludňajších semifinále na 39. majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede si postup do A-finále vybojovali dve slovenské lode.

Najskôr sa to podarilo Ivane Kmeťovej s Martinou Kohlovou v K2 na 500 m a potom aj štvorkajaku s posádkou Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr na dvojnásobnej trati.

Obe tieto disciplíny sú olympijské. Kým štvorkajak si postupom do záverečnej jazdy už definitívne zabezpečil účasť v Londýne, Kmeťová s Kohlovou musia v sobotu skončiť do 6. miesta.

„Prvý krôčik je splnený – dostali sme sa do finále. Keby sme to neboli dosiahli, už máme po olympiáde. V sobotu nás však čaká veľmi ťažká úloha. Dúfam, že to zvládneme rovnako ako pred štyrmi rokmi, keď sme v nemeckom Dusiburgu skončili štvrté. Určite dáme do toho všetko,“ spokojne skonštatovala Ivana Kmeťová. „Keby sme si neverili, nemáme tu čo robiť,“ pridala sa Martina Kohlová.

Súhrn výsledkov semifinále, v ktorých boli slovenskí reprezentanti:

IV. semifinále K1 mužov na 500 m: 1. Robin Koenders (Hol.) 1:48,779, … 3. Martin Jankovec (SR) 1:49,151 – postúpil do B-finále

I. semifinále C1 mužov na 500 m: 1. Dianis Haraža (Biel.) 1:59,495, … 4. Rastislav Kohút (SR) 2:03,785 – postúpil do B-finále

I. semifinále K1 ženy na 500 m: 1. Tamara Csipesová, Katalin Kovácsová (Maď.) 1:50,702, … 3. Ivana Kmeťová, Martin Kohlová (SR) 1,53,180 – postúpili do A-finále

II. semifinále K4 mužov: 1. Nemecko (Marcus Gross, Norman Bröckl, Robert Gleinert, Max Hoff) 3:03,440, 2. Slovensko (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr) 3:05,120 – postúpili do A-finále

Ťažké semifinále

Semifinále bolo podľa oboch kajakárok veľmi ťažké. „Fúkal silný protivietor. Výsledné časy boli hádam o pätnásť sekúnd horšie ako obyčajne. Na štarte to boli doslova nárazy. Aj to prispelo k tomu, že sme boli nervózne,“ pokračovala zadáčka lode Martina Kohlová. „Medzi rozjazdami a semifinále sme mali trojhodinovú pauzu a to takisto len zvyšovalo napätie. Máme teda za sebou náročné predpoludnie, tešíme sa teraz na oddych,“ doplnila ju Ivana Kmeťová.

Z každej semifinálovej jazdy postupovali prvé tri lode, ony skončili na tretej, teda poslednej postupovej priečke. Nebolo to však „o vlas“, ale pomerne suverénne. „Ja si myslím, že sme ešte neukázali všetko, čo v nás skutočne je. To sme si nechali na finále. Nechajte sa prekvapiť,“ so smiechom uzavrela Martina Kohlová.

Posádka štvorkajaka si bola vedomá toho, že majstrovstvá sveta sú pre nich jedinou príležitosťou získať olympijskú miestenku. Do Londýna pôjde iba desať posádok, musia však byť minimálne z troch kontinentov. Keďže vo finále bude okrem ôsmich Európanov aj loď Austrálie, finálová deviatka má už účasť pod piatimi kruhmi zaistenú. V B-finále sa o poslednú miestenku pobijú Čína, Kuba a Argentína. Najlepší z tejto trojice sa bude môcť tešiť na súťaže v britskej metropole.

Prestížna spoločnosť

Slováci sa dostali v semifinále do parádnej spoločnosti – úradujúci majstri sveta z minulého roka Francúzi, Rusi, ktorí vyhrávali preteky Svetového pohára, tradične silní Nemci, nepríjemní Poliaci. Všetci si robili chuť na tri postupové priečky.

B-finále

Ďalšie dve slovenské lode postúpili zo semifinále do B-finále. O konečné 10. miesto budú v sobotu bojovať kajakár Martin Jankovec, ktorý prehral boj o A-finále v K1 na 500 m o 12 tisícin sekundy (0,012 s). Vo svojom semifinále skončil po tuhom boji tretí, priamo postupovali iba prví dvaja.

Mal ešte šancu postúpiť do bojov o medaily, ak by mal najlepší čas zo všetkých pretekárov, ktorí skončili na tretích priečkach. Švéd Barsk Johannes v treťom semifinále však bol o spomínaných 12 tisícin rýchlejší. Rastislav Kohút obsadil vo svojom semifinále C1 na 500 m štvrté miesto a to mu zaistilo postup do sobotného B-finále. Od účasti v A-finále (postupovali prví traja) ho delilo 0,916 sekundy.

„Bol som pred štartom veľmi nervózny. Keď som videl zloženie tohto semifinále, vedel som, že to bude nesmierne ťažké. Veril som však chlapcom. Vedel som, že ak predvedú to, čo majú natrénované, bude to dobré. Vyšlo to, som veľmi spokojný,“ neskrýval radosť z výsledku a postupu ich tréner Peter Likér čakajúci na brehu, kým chlapci vyjdú z vody.

„Bol to nádherný výkon a priniesol nádherný výsledok. Máme vo vrecku Londýn, to je obrovský úspech. Pred štartom sme sa rozprávali o tom, že rozhodujúci úsek bude medzi päťstovkou a sedemstopäťdesiatkou, kde sme doteraz stále strácali. Vedeli sme, že práve tam musíme udržať frekvenciu záberov. Podarilo sa nám to zrealizovať, pridali sme dobrý záver a je z toho výborný výsledok,“ žiaril šťastím zadák lode Juraj Tarr.
Róbert Erban

„Je to nádherné, že sme na olympiáde. Čerešničkou na torte by bolo vo finále umiestnenie do šiesteho miesta. Nie, vôbec to nie je skromné želanie. Vlani sme sa nedostali do A-finále, nemôžeme hneď teraz chcieť medailu. Postupnosť musí byť,“ krotil emócie „háčik“ lode Richard Riszdorfer.

Podľa neho v rozjazde išli asi na deväťdesiat percent, v semifinále však už všetci zaberali na absolútnej hranici svojich možností. „Tam už sa nedalo taktizovať. Je to v tejto kategórii nesmierne vyrovnané. Veď do finále nepostúpili majstri Európy Portugalci ani obhajcovia olympijského zlata z Pekingu Bielorusi. Ak vo finále zopakujeme semifinálový výkon, môže to byť pre nás veľmi dobré,“ pridal mladší z bratov Riszdorferovcov.

Všetci štyria už môžu teda myslieť na olympijské méty. „Dúfajme, že sa nám podarí uzavrieť postupku. V Sydney 2000 sme boli štvrtí, v Aténach o štyri roky tretí, v Pekingu druhí…“ s úsmevom uzavrel debatu Juraj Tarr.

Súhrn výsledkov všetkých piatkových semifinálových jázd na 39. majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede:

K1 ženy na 500 m – bez slovenskej účasti (1. – 2. + jedna s najrýchlejším časom do A-finále):

I. semifinále: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 2:00,655

II. semifinále: 1. Natalia Sergejevová (Kaz.) 2:01,168

III. semifinále: 1. Inna Osypenková-Radomská (Ukr.) 1:59,652

IV. semifinále: 1. Nicole Reinhardtová (Nem.) 1:58,976

K1 muži na 500 m (1. – 2. + jeden s najrýchlejším časom do A-finále, traja tretí, všetci štvrtí a dvaja najlepší z piatych miest do B-finále):

I. semifinále: 1. Jurij Postrigaj (Rus.) 1:47,906

II. semifinále: 1. Marek Twardowski (Poľ.) 1:47,125

III. semifinále: 1. Paul Mittelstedt (Nem.) 1:46,289, … 3. Barsk Johannes (Švéd.) 1:49,139

IV. semifinále: 1. Robin Koenders (Hol.) 1:48,779, … 3. Martin Jankovec (SR) 1:49,151 – postúpil do B-finále

C1 muži na 500 m (1. – 3. do A-finále, 4. – 6. do B-finále):

I. semifinále: 1. Dianis Haraža (Biel.) 1:59,495, … 4. Rastislav Kohút (SR) 2:03,785 – postúpil do B-finále

II. semifinále: 1. Olexander Maxymčuk (Ukr.) 1:59,917

III. semifinále: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:59,724

K2 muži na 500 m – bez slovenskej účasti (1. – 3. do A-finále, 4. – 6. do B-finále):

I. semifinále: 1. Ricardas Nekriosius, Andrej Olijnik (Litva) 1:38,027

II. semifinále: 1. Ionut Mitrea, Bogdan Mada (Rum.) 1:40,073

K2 ženy na 500 m (1. – 3. do A-finále, 4. – 6. do B-finále):

I. semifinále: 1. Tamara Csipesová, Katalin Kovácsová (Maď.) 1:50,702, … 3. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1,53,180 – postúpili do A-finále

II. semifinále: 1. Beata Mikolajczyková, Aneta Konieczna (Poľ.) 1:50,470

III. semifinále: 1. Franziska Weberová, Tina Dietzeová (Nem.) 1:50,430

C2 muži na 1000 m – bez slovenskej účasti (1. – 3. do A-finále, 4. – 6. do B-finále):

I. semifinále: 1. Andrej Bogdanovič, Alexnader Bogdanovič (Biel.) 4:01,647

II. semifinále: 1. Liviu-Alexandru Dumitrescu-Lazar, Victor Mihalachi (Rum.) 3:57,340

III. semifinále: 1. Serguej Torres Madrigal, Karel Aguilar Chacon (Kuba) 3:54,934

K4 muži na 1000 m (1. – 3. do A-finále, 4. – 6. do B-finále):

I. semifinále: 1. Austrália (Tate Smith, David Smith, Murray Stewart, Jacob Clear) 3:02,655

II. semifinále: 1. Nemecko (Marcus Gross, Norman Bröckl, Max Hoff, Robert Gleinert) 3:03,440, 2. Slovensko (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr) 3:05,120 – postúpili do A-finále

III. semifinále: 1. Maďarsko (Zoltán Kammerer, Ákos Vereckei, Gábor Kucsera, Gergely Boros) 3:05,702

Viac k osobe Erik VlčekIvana KmeťováJuraj TarrMarián OstrčilMartina KohlováMichal Riszdorfer