Slovenský štvorkajak získal medailu na majstrovstvách sveta v Kodani, Čechom tesne „vyfúkol“ striebro

Kanoisti
Kvarteto Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka a Adam Botek vybojovalo striebornú medailu v K4 na 500 m. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 18. septembra 15:26

Medailová kontinuita slovenskej „káštvorky“ na vrcholných podujatiach stále pokračuje. Kvarteto Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka a Adam Botek vybojovalo striebornú medailu v K4 na 500 m na majstrovstvách sveta v dánskej Kodani.

Nad sily Slovákov boli iba Ukrajinci, za ktorými Slováci zaostalo o 40 stotín sekundy. Bronz si vypádlovali Česi, ktorých Slováci zdolali len veľmi tesne – o 10 stotín. Slovenská K4 dosiahla výsledný čas 1:20,59 min.

Vlčeka nahradil Zalka

Slováci sa v Kodani predstavili s jednou zmenou v lodi v porovnaní s nedávnymi olympijskými hrami v Tokiu. Multimedailistu z vrcholných podujatí Erika Vlčeka v bronzovej lodi z OH 2020 na pozícii číslo 3 nahradil Csaba Zalka.

Slovenskí reprezentanti sa vo finále spočiatku držali v strede štartovného poľa, na medzičase na 250 m nefigurovali v prvej štvorke priebežného poradia.

Skvelým záverom sa však dopracovali k striebru. Je pozoruhodné, že v porovnaní s OH v Tokiu iba slovenskí reprezentanti dokázali zopakovať medailový úspech. V Tokiu zlatí Nemci v Kodani vôbec neboli v A-finále, keďže úplne zmenili zloženie posádky.

Vygradovali svoj výkon

S inými tvárami nastúpili na MS aj Španieli, ktorým to stačilo iba na siedme miesto. Spolufavoriti z Maďarska skončili v A-finále na poslednej deviatej pozícii. Pikantne vyznieva aj fakt, že zlatí Ukrajinci chýbali vo finále na olympijských hrách v Tokiu.

„Myslím si, že sme na šampionáte vygradovali svoj výkon. Rozjazda nebola až taká dobrá, v semifinále to už bolo lepšie a vo finále najlepšie. Cítili sme sa v lodi všetci veľmi dobre a podali sme supervýkon. Nespravili sme žiadnu chybu, čo bolo v tesných pretekoch kľúčové,“ uviedol Adam Botek na facebookovom profile Slovenskej kanoistiky.

Na zimu sa dalo zvyknúť

„Na majstrovstvách sveta sme sa cítili veľmi dobre, na miestnu zimu sa dalo zvyknúť. Sme veľmi vďační za druhé miesto,“ pridal postrehy Csaba Zalka.

Slováci museli na ceste k striebornej medaile absolvovať v Kodaní tri jazdy. Vo štvrtkovej rozjazde skončili druhí, preto museli v piatok popoludní absolvovať semifinále. V ňom s prehľadom triumfovali pred Srbmi a Bielorusmi, zabezpečili si tak miestenku vo finále.

Ziskom striebra sa slovenskí rýchlostní kanoisti zaradili na priebežné trináste miesto v medailovom hodnotení krajín na MS 2021. Na čele sú Ukrajinci pred Maďarmi a Rusmi.

Debutanti obsadili šieste miesto

V A-finále sa v sobotu v Kodaní predstavili aj ďalšie dve slovenské lode. V disciplíne C2 1000 m debutanti na MS Eduard Strýček a Peter Kizek skončili na šiestom mieste, keď o viac ako 14 sekúnd zaostali za víťaznými Rusmi Kirilom Šamšurinom a Vladislavom Čebotarom.

Dvojkajak Peter Gelle, Ákos Gacsal finišoval medzi elitou na poslednom deviatom mieste. Zvíťazili Dennis Kernen a Martin Nathell. Slováci za nimi zaostali o 5,16 s.