Slovenský zápasník Jaloviar bol v Baku blízko medaily

Jozef Jaloviar
Foto: SITA/Martin Havran

BAKU 17. júna (WEBNOVINY) – BAKU 17. júna (WEBNOVINY) – Slovenský zápasník Jozef Jaloviar prehral v súboji o bronz vo voľnoštýliarskej kategórii do 97 kg na I. európskych hrách v Baku s Ukrajincom Valerijom Andrijcevom a obsadil konečné 5. miesto. Pre Jaloviara je to na medzinárodnom vrcholnom podujatí jeden z najlepších výsledkov.

V Baku mal bilanciu dve víťazstvá a dve prehry. Lepší výsledok zo slovenských zápasníkov dosiahol v Azerbajdžane len István Lévai v grécko-rímskom štýle, ktorý bol bronzový.

V repasáži odzápasil vyrovnaný duel

Jaloviar si po voľnom žrebe v prvom kole v osemfinále poradil so Švajčiarom Philippom Hutterom. Dvadsaťštyriročný člen Dunajplavby Bratislava mal v prvej perióde prevahu a vyhral ju 8:2. V druhej si už svoje vedenie ustrážil.

Piaty muž z vlaňajších majstrovstiev sveta Elizbar Odikadze položil základ svojho štvrťfinálového úspechu proti Jaloviarovi v prvej perióde, ktorú vyhral 6:2. V druhej sa už nepodarilo bodovať žiadnemu voľnoštýliarovi. Keďže Odikadze postúpil do finále, Slovák pokračoval v súťaži v repasáži. V jej druhom kole odzápasil vyrovnaný duel s Litovcom Mindaugasom Rumbutisom a vyhral na technické body 5:2, vďaka čomu postúpil do súboja o bronz.

Jaloviar je spokojný

V medailovom dueli mal prevahu ukrajinský voľnoštýliar. Jaloviar sa snažil, ale prevaha bola na súperovej strane. V prvej perióde bodoval Andrijcev dvakrát po vytlačení Slováka mimo vyznačené územie, ďalšie dva podobné body pridal aj v úvode druhej trojminútovky. Jaloviar potom zariskoval, čo skúsený Andrijcev využil a pridal ďalšie technické body.

Keď som videl vyžrebovanie, vedel som, že mojou povinnosťou je prejsť do zápasu o bronz. Pomohol mi postupom do finále Gruzínec. Dosiahol som najlepší výsledok medzi seniormi. Som spokojný, viem na čom musím ešte popracovať. Od bronzu som bol ďaleko. Na základe samotného zápasu i výsledku je vidieť, že tam veľa chýbalo. Ukrajinec je kvalitný zápasník, veď je strieborný z olympijských hier,“ skonštatoval Jozef Jaloviar.

V hmotnosti do 74 kg prehral Michal Duba s Grékom Georgiosom Savvoulidisom 0:10 na technické body, keď ťahal za kratší koniec povrazu v oboch periódach. Savvoulidis potom prehral s Rusom Gedujevom a nepotiahol Slováka do opráv.

Výsledky – I. európske hry v Baku:

ZÁPASENIE

Voľný štýl – muži:

Do 74 kg:

1. kolo: Georgios Savvoulidis (Gréc.) – Michal Duba (SR) 10:0

Do 97 kg:

1. kolo: Jozef Jaloviar (SR) – voľný žreb

Osemfinále: Jozef Jaloviar (SR) – Philipp Hutter (Švaj.) 8:3

Štvrťfinále: Elizbar Odikadze (Gruz.) – Jozef Jaloviar (SR) 6:2

Repasáž – 2. kolo: Jozef Jaloviar (SR) – Mindaugas Rumbutis (Litva) 5:2

O 3. miesto: Valerij Andrijcev (Ukr.) – Jozef Jaloviar (SR) 10:0

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe István Lévai