Hlavná kontrolórka športu reaguje na kauzu biatlonistiek Fialkových, zväzu navrhuje niekoľko opatrení

Paulína Fialková, Ivona Fialková
Zľava: Slovenské reprezentantky Paulína Fialková a Ivona Fialková. Foto: SITA - koláž WBN.

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Hlavná kontrolórka športu na Slovensku Alica Fisterová odporučila Slovenskému zväzu biatlonu (SZB) bezodkladne vykonať niekoľko opatrení.

Agentúru SITA o tom informovala advokátska kancelária GARANT PARTNER legal s.r.o., ktorá zastupuje biatlonové pretekárky Paulínu a Ivonu Fialkové.

Práva a povinnosti športovca

Podľa tejto správy má SZB v súlade so zákonom o športe prijať internú smernicu, ktorej predmetom budú práva a povinnosti športového reprezentanta, zosúladiť so zákonom o športe uzatvorenie zmluvných vzťahov upravujúcich vykonávanie športovej činnosti podľa zákona o športe a disciplinárne konanie vo veci porušenia rozhodnutia orgánov SZB zosúladiť s internými predpismi SZB, zákonom o športe a Ústavou Slovenskej republiky.

Sestry Fialkové dostali od disciplinárnej komisie Slovenského zväzu biatlonu (DK SZB) zákaz štartu na súťažiach v biatlone spojených s reprezentáciou Slovenskej republiky. Ako dôvod tohto kroku DK SZB uviedla skutočnosť, že obe športovkyne z VŠC Dukla Banská Bystrica nepodpísali zmluvu, ktorú podpísali všetci ostatní reprezentanti.

Porušil zákon o športe

Športovkyne, ktoré rokovania so SZB prenechali právnikom, majú výhrady predovšetkým v marketingovej oblasti danej zmluvy. Podľa právnych zástupcov biatlonistiek, ktoré si pripísali okrem iného piate miesta na ZOH 2018 v Pjongčangu, SZB svojim konaním voči sestrám Fialkovým porušil zákon o športe, ako aj právo biatlonistiek na reprezentáciu Slovenska na významných medzinárodných podujatiach.

„Advokátska kancelária GARANT PARTNER legal s.r.o. opätovne žiada Slovenský zväz biatlonu, aby ukončil nezákonný postup proti sestrám Fialkovým, ktorý trvá už niekoľko mesiacov, vydal štatút reprezentanta SR, ktorý sestry Fialkové podpíšu a umožnil sestrám Fialkovým reprezentovať Slovenskú republiku. Súčasne opätovne deklarujeme, že sestry Fialkové budú plne dodržiavať zákonný rámec pri používaní a zhodnocovaní ich osobnostných práv Slovenským zväzom biatlonu podľa príslušných ustanovení Zákona o športe,“ uvádza sa v stanovisku kancelárie, ktoré agentúre SITA poskytol JUDr. Peter Haňdiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivona FialkováPaulína Fialková
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz biatlonu