Slovenským farmárom hrozí zníženie úverov od bánk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kravy, poľno
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

Návrh komisie by mal podľa agrorezortu postihnúť takmer každého farmára žiadajúceho o doplatky, predovšetkým však stredné a veľké podniky, ktorých je na Slovensku 2 500. Poškodení budú hlavne tí, ktorí sa zaoberajú chovom hovädzieho dobytka, oviec a kôz, keďže tieto kategórie je v rámci CNDP (doplnkové priame platby) možné podporovať, a to nad rámec doplatkov na plochu. Zmena kalkulácie národných doplatkov zároveň podľa ministerstva predĺži termín ich vyplácania až na koniec roka 2012, pričom v doterajšej histórii to bolo približne v polovici roka.

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Návrh Európskej komisie znížiť objem prostriedkov, ktoré členské štáty doplácajú svojim farmárom vo forme národného doplatku, podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) môže viesť k zníženiu bankových úverov pre slovenských farmárov.

Neistota, ktorá okolo návrhu Bruselu panuje, totiž podľa hovorcu komory Stanislava Nemca zneisťuje banky, keďže tie potrebujú poznať presnú výšku podpôr vyplácaných poľnohospodárom. „Banky teraz nevedia s čím majú rátať, čo môže viesť ku kráteniu zdrojov na úvery pre farmárov,“ povedal pre agentúru SITA Nemec. Poľnohospodári totiž uzatvárajú úverové zmluvy s bankami na začiatku roka a prefinancujú ich počas roka prostredníctvom financií z priamych platieb a národných doplatkov.

Európska komisia predložila podľa informácií ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka členským krajinám dokument, v ktorom navrhuje krátiť národné doplatky k priamym platbám až o 14 %. Podľa SPPK však nie je jasné, či pôjde o plošné krátenie, alebo sa dotkne len vybraných agropodnikov. „Nevidíme dôvod, aby sa plošne krátili národné doplatky všetkým poľnohospodárom. Takýto krok nemá opodstatnenie a značne by nás znevýhodnil,“ povedal Nemec s tým, že je potrebné vyriešiť konkrétne podmienky vyplácania národných doplatkov k priamym platbám čo najskôr, aby si farmári mohli v bankách zabezpečiť financovanie na budúci rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať