Slovenským hádzanárkam uniklo semifinále, podľahli Holandsku

Slovenské hádzanárky nestačili na Holanďanky
Tetyana Trehubova (vpravo) zo Slovenska strieľa na bránu Holandska v súboji II. štvrťfinálovej skupiny medzi Slovensko - Holandsko na XI. majstrovstvách Európy žien v Chorvátsku. Záhreb, Chorvátsko,14. december 2014 Foto: SITA/Kristián Molnár

OSIJEK 14. decembra (WEBNOVINY) – Slovenské hádzanárske reprezentantky začali svoje účinkovanie vo štvrťfinálovej fáze na XI. majstrovstvách Európy v Chorvátsku a Maďarsku hladkou prehrou.

Obrazom: Slovenské hádzanárky nestačili na Holanďanky

Zverenky trénera Dušana Poloza podľahli v nedeľu večer v Záhrebe Holanďankám 20:30 (10:17). V tabuľke II. skupiny hlavnej fázy zostávajú na poslednom 6. mieste s nulou na konte a bez šance postúpiť do semifinále.

Po pondelkovom dni voľna budú mať najbližšie príležitosť zabodovať v utorok 16. 12., keď o 18.00 h nastúpia proti Švédkam, ktoré zdolali Francúzky (29:26) a zatiaľ neokúsili chuť prehry.

Výsledok – nedeľa – štvrťfinálová fáza – II. skupina (Záhreb):

Slovensko – Holandsko 20:30 (10:17)

Zostava a góly SR:

Gubiková, Ž. Tóthová, Súlovská – Czanik, Horňáková, Jakubisová 5, Súkenníková 1, R. Bíziková, Blažeková, Dubajová, Beňušková 1, M. Školková 6, Rajnohová 1, Trehubová 2/1, Kertészová 1, Michnová 3

Najviac gólov za Holandsko: Polmanová 7/3, Brochová 5

Pok. hody: 3/3 – 1/1, vylúčené: 1 – 3, rozhodovali: Arntsenová a Röenová (obe Nór.), 250 divákov

I. polčas

Slovenky vyhrávali 1:0, ale Holanďanky dvoma rýchlymi gólmi v 4. min otočili na 2:1 a v 6. Min vyhrávali 4:2. Tím SR držala strelecky nad vodou krídelníčka Jakubisová, ktorá svojím štvrtým gólom v zápase vyrovnala v 9. min na 5:5. Počas presilovky sa holandské hráčky odpútali na 8:6 a v 16. min si za stavu 6:10 zobral kouč Poloz oddychový čas. Jeho zverenky však jedenásťminútové čakanie na gól prerušili až v 21. min zásluhou Jakubisovej (7:11). Štvorgólový rozdiel svietil na ukazovateli skóre aj o dve minúty neskôr (8:12), v závere I. polčasu Holanďanky prikrášlili svoje vedenia na 17:10.

II. polčas

V druhom polčase neprišlo slovenské zlepšenie ako v predchádzajúcich dvoch vystúpeniach. Pokračovalo trápenie v útoku, kde pribúdali chyby, ktoré súperky nekompromisne trestali. V 44. min sa Poloz pokúsil zasiahnuť do deja oddychovým časom. Onedlho Trehubová premenila pokutový hod a znížila na 13:23 a ukončila ďalšiu takmer desaťminútovku bez gólu. Slovenky skorigovali v 48. min na 15:23. Zdramatizovať stretnutie už výraznejšie nedokázali. Naopak, holandské hráčky zvýšili svoje vedenie a napokon vyhrali jednoznačne 30:20.

Obrazom: Slovenské hádzanárky predviedli skvelý obrat proti Srbsku

Švédky predviedli obrat proti Francúzkam

Hádzanárky Čiernej Hory úspešne vstúpili do štvrťfinálových bojov na majstrovstvách Európy, keď v nedeľňajšom dueli v Zagreb Arene zdolali reprezentantky Nemecka 27:20 (12:10).

V druhom zápase predviedli hráčky Švédska obrat proti Francúzsku, keď po I. polčase prehrávali o dva góly 12:14, no napokon sa radovali z víťazstva 29:26. Francúzky utrpeli prvú prehru na turnaji.

Slovenky majú vo svojej skupine nulu na konte

Po pondelkovom dni voľna nastúpia v utorok 16. 12. o 18.00 h proti Švédsku, ktoré vyhralo „céčko“. Na záver hlavnej fázy turnaja sa zverenky trénera Dušana Poloza predstavia v stredu 17. 12. tiež od 18.00 proti Nemecku, ktoré v C-skupine figurovalo na 3. pozícii.

Stretnutia I. štvrťfinálovej skupiny majú dejisko v maďarskom Debrecíne. Najbližšie k postupu do semifinále sú aktuálne Nórsko, Španielsko (I. skupina) a Francúzsko (II. skupina), ktoré si preniesli plný počet 4 bodov. Slovenky sú vo svojej skupine s nulou na konte piate o skóre pred Nemkami.

Dušan Poloz (tréner SR): „Bol by som veľmi spokojný, keby bol toto náš najhorší výsledok na ME. Upozorňoval som na rýchlosť súpera a ten to dnes aj potvrdil. Nejde o to, že naše hráčky urobia technické chyby, ale ony nevedia brániť takú rýchlu hádzanú. To je najväčšia slabina. Nedokážu sa vracať s druhou vlnou a prerušiť akciu súpera. V tom sme mali najväčšie nedostatky predovšetkým v prvom polčase.“

Henk Groener (tréner Holandska): „Pevná defenzíva a vysoká efektivita v rýchlych protiútokoch boli kľúčové pre náš úspech. Výhra o desať gólov nám dodá dobrý pocit pre najbližšími náročnými duelmi s Čiernou Horou a Francúzskom.“

Lýdia Jakubisová (krídelníčka SR): „Nie je to výhovorka, ale doľahla na nás únava. Videli ste, že sme sa tam koľkokrát len motali, ony nás ubehali. Škoda toho desaťgólového rozdielu. Musíme sa poučiť aj z takýchto zápasov.“

Martina Školková (spojka a najlepšia hráčka SR): „Tréner nás varoval, že sa to bude na nás valiť, ale nedokázali sme zastaviť ich protiútoky. Vo štvrtom zápase nám došli fyzické sily, bolo to na nás vidieť. Mrzí nás tridsať inkasovaných gólov, lebo toľko sme nedostali ani od Čiernej Hory.“

Andrea Czanik (pivotka SR): „Som veľmi sklamaná. Vedeli sme, aká je sila holandského tímu v rýchlych protiútokoch. Chceli sme súperkám zabrániť chodiť do kontier skorým návratom do obrany, ale v zápase sa nám to nedarilo. Prvý polčas bol z našej strany skutočne zlý, po zmene strán sme sa trochu zlepšili.“

Yvette Brochová (pivotka Holandska): „Vedeli sme, ako máme hrať proti Slovensku, poznali sme jeho štýl hry. Jeho hráčky dokážu bojovať a otočiť vývoj duelov. Je to pre nás dobré víťazstvo, ale ešte nie sme v semifinále. Ideme od zápasu k zápasu.“