Slovenským plavcom sa vo štvrtok na MS nedarilo. Nepostúpili

Plávanie

DUBAJ 16. decembra (WEBNOVINY) – Šesť slovenských reprezentantov zasiahlo do bojov v druhý deň na X. majstrovstvách sveta v plávaní v krátkom bazéne v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Postup z predpoludňajších rozplavieb do podvečerného semifinále, resp. finále však visel pre všetkých príliš vysoko. Časovo najbližšie bol k semifinále Roman Kučík (Dukla Banská Bystrica), ktorý na 50 m voľný spôsob výkonom 22,15 s zaostal za šestnástou postupovou priečkou o 44 stotín sekundy. Najúspešnejší slovenský plavec na nedávnych ME v holandskom Eindhovene (na 50 m v. sp. tam skončil desiaty) tentoraz nevylepšil slovenský rekord a za svojím národným maximom z Eindhovenu zaostal o 10 stotín. Stačilo mu to na 30. priečku. Druhý slovenský zástupca v krauliarskom šprinte Michal Navara (J&T Sportteam) obsadil 45. miesto, keď dohmatol v čase 22,73 s. V rozplavbách sa predstavil rekordný počet 130 krauliarov.

Najvyššie celkové umiestnenie si spomedzi Slovákov vo štvrtok vybojovala Katarína Listopadová, ktorá finišovala na 50 m motýlik na 26. mieste v čase 27,01 s. Sedemnásťročná členka J&T Sportteam Bratislava zaostala za svojím osobným rekordom spred roka o 14 stotín sekundy a od posledného postupového miesta Kanaďanky Katerine Savardovej ju delilo 53 stotín. V delfínovom šprinte sa predstavila aj Listopadovej oddielová kolegyňa Katarína Milly a výkonom len o 6 stotín slabším obsadila 28. miesto. Dvadsaťdvaročná Milly sa oproti Eindhovenu zlepšila o 5 stotín. Dve Slovenky boli v hre aj v rozplavbách na 100 m voľný spôsob. Katarína Filová (J&T Sportteam), ktorá ako jediná zo slovenskej desiatky neabsolvovala ME v Eindhovene, obsadila 32. pozíciu vo výslednom čase 55,41 s. Miroslava Syllabová (ŠK Aquasport Levice) skončila výkonom 56,70 s na 38. mieste. Listopadová sa vo štvrtok predpoludním predstavila aj na 100 m polohové preteky. Výkon 1:02,74 min jej stačil na 30. miesto. Najrýchlejšia bola Američanka Ariana Kukorsová a jej 59,14 s je novým rekordom svetového šampionátu.

Lochte, Kukorsová a Alshammarová v rekordoch MS

Plavanie

Druhý rozplavbový blok na X. majstrovstvách sveta v plávaní v krátkom bazéne v Dubaji v Spojených arabských emirátoch priniesol vo štvrtok predpoludním prekonanie troch rekordov šampionátu. Postarali sa o ne Američan Ryan Lochte na 400 m polohové preteky (4:01,76), jeho krajanka Ariana Kukorsová na 100 m polohové preteky (59,14) a stále neuveriteľne rýchla švédska veteránka Therese Alshammarová na 50 m motýlik (25,23).

Popoludňajší semifinálový a finálový blok má začiatok o 16.00 h SEČ.

Štvrtkové rozplavby:

MUŽI:

50 m voľný spôsob: 1. Cesar Cielo Filho (Braz.) 21,06 s,…30. Roman Kučík (SR) 22,15,..45. Michal Navara (SR) 22,73

ŽENY

50 m motýlik: 1. Therese Alshammarová (Švéd.) 25,23 s – rekord majstrovstiev sveta,…26. Katarína Listopadová (SR) 27,01,…28. Katarína Milly (SR) 27,07

100 m voľný spôsob: 1. Natalie Coughlinová (USA) 52,27 s,…32. Katarína Filová (SR) 55,41,…38. Miroslava Syllabová (SR) 56,70

100 m polohové preteky: 1. Ariana Kukorsová (USA) 59,14 s – rekord majstrovstiev sveta,…30. Katarína Listopadová (SR) 1:02,74

Viac k osobe Katarína FilováKatarína ListopadováMichal NavaraMiroslava SyllabováRoman KučíkRyan Lochte