Slovenským vodákom sa darí, idú na sto percent

Katarina macova
Šiesty deň na olympiáde

SEU D´URGELL 5. júla (WEBNOVINY) – Z ôsmich slovenských vodných slalomárov, ktorí sa predstavili v piatkovom prvom bloku kvalifikácie na pretekoch 3. kola Svetového pohára v španielskom Seu d´Urgell, neuspel iba singlkanoista Karol Rozmuš, ktorý obsadil v C1 33. miesto a za posledným postupujúcim zaostal o 53 stotín sekundy.

Obhajca celkového triumfu z minulej sezóny v C1 Alexander Slafkovský obsadil 13. miesto, novica v slovenskom reprezentačnom tíme Jerguša Baďuru klasifikovali na 15. priečke a bronzový medailista z júnového šampionátu starého kontinentu v poľskom Krakove Matej Beňuš ide ďalej zo 17. pozície.

Najrýchlejší bol skúsený 36-ročný Čech Stanislav Ježek, o 1,45 s za ním zaostal domáci Španiel Ander Elosegi, bronzovú pozíciu obsadil ďalší český slalomár Michal Jáně.

Katarína Macová sa o postup v C1 žien nemusela obávať, pretože v kvalifikácii sa predstavilo iba osemnásť slalomárok, bojovali teda iba o poradie, v akom budú v sobotu nastupovať v semifinálovej jazde. Slovenka nakoniec ide do ďalších bojov zo šiestej pozície. Víťazkou kvalifikácie v tejto najmladšej kategórii sa stala úradujúca majsterka Európy z nedávneho šampionátu v poľskom Krakove Francúzka Caroline Loirová.

Potešili slovenskí kajakári a všetci traja postúpili. Ján Šajbidor ide do ďalších bojov z 18. pozície, Martina Halčina klasifikovali na 21. mieste a ešte len 16-ročný Jakub Grigar po druhý raz v kariére postúpil z kvalifikácie, keď skončil tridsiaty druhý. Zo 68 kajakárov postúpilo 40 najlepších. Víťazom tejto časti pretekov v K1 mužov sa stal Čech Vít Přindiš pred svojím krajanom Vavřincom Hradilkom, z tretej priečky postúpil Slovinec Martin Albreht.

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Jana Dukátová je po prvom kole kvalifikácie K1 žien na pretekoch 3. kola Svetového pohára v španielskom Seu d´Urgell na treťom mieste. Postup do sobotného semifinále si zo Sloveniek pozorne stráži aj Elena Kaliská, ktorá je štrnásta. Zatiaľ je zo slovenských reprezentantiek mimo postupujúcu tridsiatku iba Kristína Nevařilová, ktorá dosiahla až 39. čas. V prvej jazde suverénne triumfovala Britka Elizabeth Neaveová. Druhé kolo je na programe od 17.15 h, do konečného poradia sa každej kajakárke počíta výsledok lepšej z dvoch jázd.

V piatkovom 1. kole kvalifikácie C2 na pretekoch 3. kola Svetového pohára 2013 vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell boli najrýchlejší majitelia troch zlatých olympijských medailí a desaťnásobní celkoví víťazi Svetového pohára súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci. Tomáš Kučera s Jánom Bátikom skončili na piatej pozícii, bratranci Ladislav a Peter Škantárovci obsadili siedmu priečku.

Zo šiestich slovenských lodí postúpilo do nedeľňajšieho semifinále K1 žien a C2 mužov na pretekoch tretieho kola Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell päť. Nedarilo sa jedine kajakárke Kristíne Nevařilovej, ktorá obsadila 40. priečku. Do najlepšej tridsiatky sa dostali Jana Dukátová z 8. miesta a Elena Kaliská z 23. pozície.

V C2 postúpili ďalej všetky tri slovenské posádky. Pavol a Peter Hochschornerovci boli po prvej kvalifikačnej jazde suverénne prví, na druhú už ani nenastúpili a šetrili sily. V celkovom poradí kvalifikácie ich preskočili Česi Ondřej Karlovský a Jakub Jáně i krajania Ladislav a Peter Škantárovci. Tomáš Kučera s Jánom Bátikom skončili na ôsmej pozícii.

Semifinále K1 žien sa začína v nedeľu o 9.30 h, deblkanoisti majú svoju semifinálovú jazdu od 10.35 h.

Výsledky – kvalifikácia:

C1 muži: 1. Stanislav Ježek (ČR) 94,10 (0 trestných sekúnd), 2. Ander Elosegi (Šp.) 95,55 (0), 3. Michal Jáně (ČR) 98,19 (0), … 13. Alexander Slafkovský 99,70 (2), 15. Jerguš Baďura 100,20 (0), 17. Matej Beňuš 100,55 (0), … nepostúpil do semifinále 33. Karol Rozmuš (všetci SR) 106,54 (0)

C1 ženy: 1. Caroline Loirová (Fr.) 120,52 (2 trestné sekundy), 2. Kateřina Hošková (ČR) 123,88 (6), 3. Jessica Foxová (Aus.) 124,88 (0), … 6. Katarína Macová (SR) 126,97 (0)

K1 muži: 1. Vít Přindiš 91,49 (0 trestných sekúnd), 2. Vavřinec Hradilek (obaja ČR) 92,53 (0), 3. Martin Albreht (Slovin.) 92,64 (0), … 18. Ján Šajbidor 94,88 (0), 21. Martin Halčin 97,33 (2), 32. Jakub Grigar 97,48 (0)

1. kolo K1 ženy: 1. Elizabeth Neaveová (V.Brit.) 104,99 (0), 2. Alexandra Perovová (Rus.) 107,07 (2), 3. Jana Dukátová 107,54 (0), … 14. Elena Kaliská 111,33 (4), 39. Kristína Nevařilová (všetky SR) 120,54 (2)

1. kolo kvalifikácie C2: 1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 103,67 s (0 trestných sekúnd), 2. Nicolas Peschier, Pierre Labarelle (Fr.) 104,06 (0), 3. David Florence, Richard Hounslow (V. Brit.) 105,46 (0), … 5. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 106,37 (0), 7. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 107,29 (0)

Výsledky – kvalifikácia – 3. kolo SP vo vodnom slalome v Seu d´Urgell:

Ženy: K1: 1. Elizabeth Neaveová (V.Brit.) 102,82 (0), 2. Marie Zelia Lafontová (Fr.) 103,26 (0), 3. Karolína Galusková (ČR) 103,54 (0), … 8. Jana Dukátová 107,44 (2), 23. Elena Kaliská 111,33 (4), 40. Kristína Nevařilová (všetky SR) 120,54 (2)

Muži C2: 1. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 102,76 (0), 2. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 102,88 (0), 3. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 103,67 (0), … 8. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 106,37 (0)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJakub GrigarJán BátikJán ŠajbidorJana DukátováKatarína MacováLadislav ŠkantárMartin HalčinMatej BeňušPavol HochschornerPeter HochschornerPeter Škantár