Slovenským volejbalistom nestačil náskok, prehrali s Grékmi

Volejbal
Slovenskí volejbalisti sa jednohlasne zhodli, že Fíni boli lepší. Foto: SITA/Gabriel Lipták

SOLÚN 20. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli ani vo svojom druhom zápase na druhom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Grécku. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho po piatkovej prehre 2:3 s Číňanmi prehrali v sobotu v Solúne aj s domácou reprezentáciou 2:3 (14, 17, -16, -19, -10).

Slováci už štvrtý raz z piatich zápasov v rámci tohtoročnej Svetovej ligy nezužitkovali vedenie 2:0 na sety, túto priebežnú výhodu premenili na víťazstvo len v minulotýždňovom dueli s Mexičanmi (3:0). V druhom sobotňajšom stretnutí v Solúne Číňania zdolali Mexičanov 3:1.

Slovákom patrí v tabuľkovom poradí tretia priečka so siedmimi bodmi, v Solúne ešte v nedeľu nastúpia proti Mexičanom (17.00 h SELČ). Víťaz G-skupiny (Čína alebo Grécko) si zabezpečí právo štartu na záverečnom turnaji Final Four III. výkonnostnej divízie Svetovej ligy 2015 v Bratislave (4. – 5. júla). SR má ako organizátor na Final Four istú účasť.

Svetová liga volejbalistov – G-skupina – sobota:
Slovensko – Grécko 2:3 (14, 17, -16, -19, -10)

131 minút, rozhodovali: Pinero (Portor.) a Kandil (Egypt)

Zostava SR: Bencz, Kohút, M. Sopko st., Masný, Červeň, Ogurčák, libero Kubš (Paták, Skladaný, A. Patúc, Horník)

Slováci si vybudovali sľubný náskok

Úvod prvého setu bol vyrovnaný až do stavu skóre 6:6, následne si Slováci ziskom štyroch bodov v sérii vybudovali sľubný náskok 10:6. Ten po druhom technickom oddychovom čase ešte navýšili na 17:10. Slovenskí volejbalisti zásluhou takmer bezchybnej hry neskôr viedli aj o 9 bodov (20:11) a set získali bez komplikácií 25:14.

Začiatok druhej časti hry patril domácemu výberu, Gréci viedli 9:5, no Slováci dokázali v ďalších minútach zmazať manko (15:15) a keď hneď vzápätí získali šesť bodov po sebe, prakticky rozhodli o výsledku druhého setu – napokon uspeli 25:17 a aj vo svojom piatom zápase tohtoročnej Svetovej ligy viedli 2:0 na sety.

Manko už nedokázali zmazať

V úvode tretieho dejstva si ani jeden tím nevypracoval výraznejší náskok, pred druhým technickým prerušením Gréci viedli o dva body (15:13). Následne sa im podarilo to, čo Slovákom v druhom sete, šesťbodovou šnúrou odskočili na 21:13 a napokon uspeli 25:16.

Aj štvrtý set patril domácej reprezentácii, jej hráči viedli 12:7 a neskôr aj 18:12. Konečný výsledok bol o šesť bodov – 25:19 pre Grécko. Slováci trikrát v ostatných štyroch zápasoch G-skupiny prehrali zápas zo stavu 2:0 v ich prospech, no nechceli pripustiť ďalšiu prehru s podobným scenárom a na začiatku skráteného piateho setu držali s domácimi krok – 4:4. Potom však nezachytili grécky nástup, hostitelia sa ujali vedenia 8:4 a Slováci už nedokázali manko zmazať – Gréci premenili svoj druhý mečbal, zvíťazili 15:10 a celkovo 3:2.

Hlasy (svf.sk):

Flavio Gulinelli (tréner SR): „Tento zápas bol zo všetkých štyroch, v ktorých sme viedli 2:0 najhorší. Nie pre skóre alebo pre atmosféru, ale pre úroveň našej hry od začiatku zápasu. Musíme v sebe nájsť príčinu takýchto zvratov a motiváciu to zmeniť. Výkon v prvých dvoch setoch a v tých ďalších troch bol diametrálne odlišný, musíme sa nad sebou zamyslieť.“

Michal Masný (kapitán SR (pre fivb.com): „Nemám vysvetlenie na to, čo sa znova stalo. Po dvoch setoch sme začali robiť chyby na príjme aj v útoku. Neviem v čom to je, možno máme silu len na dva sety.“

František Ogurčák (smečiar SR): „Vôbec neviem, čo mám na to povedať. Druhý turnaj po sebe sme takto dopadli, prehrali sme štyri zápasy, v ktorých sme viedli 2:0. Dva sety hráme super a potom ako keby nám preplo a nevieme sa z toho dostať. Máme skúsený tím, vôbec si neviem vysvetliť prečo máme takýto blok.“

Michal Červeň (blokár SR): „Gréci možno mali v úvode zviazané ruky, pretože potrebovali vyhrať, aby si udržali nádej na postup. My sme hrali v úvode super, bez chýb a robili sme všetko, čo sme mali robiť. Z toho vyplynuli hladko vyhraté dva sety, ale potom ako keby sme si zas mysleli, že sa to vyhrá samo. Prestali sme hrať, Gréci sa dostali na koňa a už to nepustili.“

Ďalší sobotňajší výsledok:

Čína – Mexiko 3:1 (11, 23, -18, 15)
Tabuľka G-skupiny:

1. Čína 5 5 0 15:7 12

2. Grécko 5 4 1 14:9 10

3. Slovensko 5 1 4 11:12 7

4. Mexiko 5 0 5 3:15 1

Pozn.: Prvým kritériom pre určenie poradia je počet dosiahnutých víťazstiev, následne počet získaných bodov, pomer získaných a prehratých setov a pomer získaných a prehratých lôpt.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská volejbalová reprezentácia