Slovnaft odpredá 75,5 % akcií

Peniaze, mena

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Slovnaft, a.s. odpredá 75,5-percentný podiel dcérskej spoločnosti CM European Power Slovakia, s.r.o., ktorá prevádzkuje podnikovú tepláreň v areáli bratislavskej rafinérii. Vlastníkmi spomínaného podielu sa k 30 novembru tohto roka stanú spoločnosti MOL a ČEZ, s ktorými Slovnaft realizuje projekt modernizácie a rozšírenia kapacity teplárne, a s ktorými spolupracuje pri výstavbe plánovanej paroplynovej elektrárne v Bratislave.

„Slovnaft bude po ukončení tejto transakcie vlastniť v spoločnosti CM European Power Slovakia 24,5-percentný podiel, rovnako ako energetická spoločnosť ČEZ. Majoritným vlastníkom spoločnosti s 51-percentným podielom bude CM European Power International B.V., ktorá je spoločným podnikom spoločností MOL a ČEZ,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Podľa Molnára cena za predaj podielov bola stanovená na základe finančných výkazov zostavených k termínu prevodu. „Tento krok je súčasťou projektu zameraného na zvýšenie energetickej efektívnosti a sebestačnosti spoločnosti Slovnaft a skupiny MOL a nadväzuje na strategické partnerstvo skupiny MOL a skupiny ČEZ, v ktorom má Slovnaft významnú úlohu,“ konštatoval Molnár.

Spoločnosť CM European Power Slovakia prevádzkuje podnikovú tepláreň v areáli Slovnaftu v Bratislave, ktorá dodáva teplo a elektrickú energiu pre podnik. CM European Power Slovakia v súčasnosti modernizuje tepláreň. V rámci modernizácie sa počíta s výstavbou odsírovacej jednotky s plánovaným nábehom v roku 2011, vďaka ktorej sa znížia emisie oxidu siričitého o vyše 70 %. Modernizácia zahŕňa aj výstavbu dvoch nových kotlov s celkovým parným výkonom 2 krát 160 t/h, výstavbu nového 60 megawattového turbogenerátora a výstavbu nového cirkulačného centra chladiacej vody. Celková modernizácia teplárne by sa mala ukončiť v roku 2012. Vďaka modernizácii sa inštalovaný výkon teplárne zvýši zo súčasných 114 megawattov na 169 megawattov elektrickej energie.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovnaft