Slovom roka je post-truth, vyhralo vďaka Trumpovi aj brexitu

Donald Trump
Donald Trump Foto: SITA/AP

LONDÝN 17. novembra (WebNoviny.sk) – Anglickým slovom roka 2016 sa podľa britskej spoločnosti Oxford Dictionaries stalo prídavné meno post-truth, ktoré sa používa na označenie politickej situácie vo význame, že pravda samotná sa stala nepodstatnou. Oznámila to v stredu zmienená spoločnosť, ktorú cituje agentúra AP.

Používanie slova, ktoré je možné preložiť ako postpravdový, vzrástlo v rokoch 2015-16 až o 2000 percent, a to v diskusiách o rozhodnutí Británie vystúpiť z Európskej únie, ako aj o predvolebnej kampani novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Často sa používa v spojení „postpravdová politika“.

Vydavateľstvo Oxford University Press každý rok skúma zmeny vo vývoji anglického jazyka a vyberá slovo, ktoré najlepšie odráža aktuálnu spoločenskú atmosféru v tom-ktorom roku. Ďalšími kandidátmi na slovo roka 2016 boli taktiež Brexiteer, alt-right, hygge, chatbot, adulting či coulrophobia, dopĺňa agentúra DPA.

„Slovo post-truth už nie je iba okrajovým termínom, ale pevnou súčasťou politických komentárov. Bežne sa používa vo významných publikáciách bez toho, aby bolo treba vysvetliť alebo zadefinovať jeho podstatu. Prvý raz sa objavilo začiatkom 90. rokov, nie však v týchto súvislostiach,“ tvrdia oxfordskí jazykovedci.

Slovo post-truth sa podľa nich „vzťahuje alebo poukazuje na okolnosti, za ktorých majú objektívne fakty menší vplyv na formovanie verejnej mienky než podnety zamerané na city a osobné názory“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump