Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PROTEST: Jazda farmárov na traktoroch
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kolóna strojov s transparentmi počas protestnej jazdy farmárov na traktoroch prechádza cez obec Ladomerská Vieska v okrese Žiar nad Hronom. Farmári na traktoroch vyrazili na protestnú jazdu z východu Slovenska do Bratislavy a protestujú za lepšie podmienky v poľnohospodárstve. Žiar nad Hronom, 19. jún 2018. Foto: SITA/Peter Rusko
16. 12. 2018 12:40 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Sľúbené odškodnenie farmárov po suchách zatiaľ v nedohľadne, zvažujú ďalšie protesty

BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Napriek viacerým ubezpečeniam a sľubom zo strany predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, vláda zatiaľ neposkytla stovke najviac postihnutých farmárov suchom v roku 2017 sľúbenú pomoc.

Títo farmári navyše podľa Agrárnej komory Slovenska (AKS) nemajú žiadnu garanciu, že pomoc dostanú, ako im predseda a podpredsedníčka vlády sľúbili. Podľa pôvodného návrhu uznesenia vlády mali dostať vyplatenú pomoc vo výške viac ako 34 miliónov eur.

Tú mal podľa AKS zatiaľ stopnúť minister financií Peter Kažimír, ktorý požadoval nájsť prostriedky v inom rezorte. Informovala o tom AKS v tlačovej správe.

Návrh stopol Kažimír

Výšku pomoci určil na pokyn Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Štatistický úrad SR ešte v júni 2018 v rámci analýzy dopadov sucha na poľnohospodárstvo v roku 2017. Mnohí z týchto poľnohospodárov mali straty na úrode až 70 %. Slovenský hydrometeorologický ústav označil sucho, ktoré ich postihlo v roku 2017, za extrémne.

„Predstavitelia vlády s nami na túto tému opakovane komunikovali a ubezpečovali nás o tom, že najviac postihnutým farmárom vláda pomôže. Návrh uznesenia vlády, podľa ktorého mali dostať farmári vyplatenú pomoc k 15. decembru 2018, však stopol minister financií Peter Kažimír, ktorý namietal v rámci medzirezortného pripomienkového konania, že prostriedky treba hľadať v inom rezorte. Farmári sú nemilo prekvapení a vnímajú to tak, že minister financií sa postavil proti sľubu predsedu vlády. Náhradné riešenie, s ktorým po vyhodnotení medzirezortného pripomienkového konania prichádza MPRV, považujeme za ďalší pokus, ako odložiť tento problém na neurčito,” uviedla predsedníčka AKS Helena Patasiová.

O pomoci farmárom nie je nikde zmienky

Ministerstvo pôdohospodárstva po novom navrhuje poskytnúť farmárom pomoc 34 miliónov eur vo forme ad hoc štátnej pomoci hradenej z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Tieto zdroje plánuje agro rezort získať z osobitného odvodu, ktorý iba tento týždeň schválila Národná rada SR. Parlamentná opozícia pritom informovala, že bude iniciovať preskúmanie tohto zákona Ústavným súdom SR. Nový návrh financovania pomoci farmárov rezort pôdohospodárstva zverejnil 7. decembra 2018.

„Pomoc farmárom, ktorých v roku 2017 postihlo extrémne sucho, nie je nikde rozpočtovaná, v žiadnom zo spomínaných dokumentov o tejto pomoci nie je ani zmienka. Farmári počítajú s tým, že v roku 2019 sa s nimi nikto nebude baviť o problémoch spred dvoch rokov. Máme koniec roka a neexistuje jediné uznesenie vlády, ktoré by im sľúbenú pomoc garantovalo. Títo poľnohospodári skutočne nemajú na účty, dane, nájomné a pred sebou majú nový rok. Zamestnávajú okolo 3000 ľudí a väčšina z nich dosiahla stratu na produkcii okolo 70 %. Z toho, čo na poli pozbierali, sa im nevrátila ani polovica vynaložených nákladov. Rizikový fond, ktorý by kryl takéto výpadky, v SR stále neexistuje, teda nemajú možnosť poistiť sa pre takéto situácie. Závlahový systém, ktorý spravuje štát, je v drvivej väčšine nefunkčný,“ uviedla v stanovisku AKS.

Zvažujú ďalšie protesty

V pondelok 17. decembra sa stretne užšia skupina poškodených poľnohospodárov s cieľom dohodnúť sa na ďalšom postupe. „Všetky krajiny, ktorých farmári sa dostali do rovnakej situácie, už pomoc vyplatili. Minister financií Kažimír peniaze nemá, napriek tomu, že pomoc sľúbil predseda vlády SR Peter Pellegrini. Už na začiatku roka 2018, keď musela táto stovka poľnohospodárov usilovať o záujem vtedajšieho predsedu vlády Roberta Fica, zvažovali farmári organizovanie protestov. Mnohí z farmárov túto možnosť skloňujú aj teraz, nakoľko sa pre chýbajúcu písomnú garanciu obávajú najhoršieho,“ dodala AKS.

Medzi okresy, ktoré v roku 2017 postihlo najvýraznejšie sucho, patria Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Senica, Skalica, Hlohovec, Piešťany a Trnava. U stovky najviac postihnutých farmárov, ktorí dosahovali straty na úrovni 70 %, vypočítal Štatistický úrad SR stratu na úrovni 28 miliónov eur. Po započítaní ďalších poľnohospodárov s nižšou stratou ministerka pôdohospodárstva vláde navrhla vyplatiť všetkým spolu 34 225 947 eur.

K téme

Novela o nájme poľnohospodárskych pozemkov by mala pomôcť menším farmárom Poľnohospodári vnímajú udržateľnosť ako najvyššiu prioritu a sú pripravení prijať nové technológie

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X